Legnépszerűbb küzdősportok
Rengeteg küzdősport létezik, sokan versenyszerűen űzik. A hétköznapi ember számára rendkívül hasznos tud lenni, ha tanult valamilyen önvédelmet, még ha nem is profi szinten ismeri az adott sportágat. Melyek is a legismertebb technikák?
Karate
A karate egy japán eredetű, szabad kezes harcművészet. A karate szó szerinti jelentése üres kéz. Értelemszerűen, ilyenkor a saját testét használja az ember fegyverként, főként a végtagjait. Lényege: jellem, tisztelet, szorgalom. Ma már több alfaja is létezik: Shotokan, Goyu-Ryu, Sitó-rjú, Vado-rjú és Kjokusin.
Dzsúdó
Más néven cselgáncsnak is nevezik. A dzsúdó szintén japánból indult ki a 19. században, lényegében egy test-test elleni harcról beszélünk. Fontos elemei az ellenfél földre dobása, elgáncsolása, karjának feszítése, és fojtó fogással való ártalmatlanná tétele. Maga a dzsúdó szó jelentése: „lágy út”.
Boksz
Másik neve az ökölvívás, a legrégebbi olimpia küzdősportok egyike. Ahogy a neve is mutatja, az egymással szemben állók kizárólag a kezüket használhatják ütésekre. Többféle ütőtechnika létezik, melyeket be kell tartani, hiszen csak a szabályosan bevitt csapás érvényes. Létezik kick-boksz is, ebben az esetben már a lábukat is használhatják a sportolók.
Birkózás
A birkózásban tilos bármilyen eszközt használni, még a végtagjaikat sem alkalmazhatják. Kizárólag a másik földhöz szorításával, vagy „fogások” segítségével lehet győzelmet aratni. A két versenyző kör alakú küzdőtéren harcol meg egymással, testhez álló ruhában és cipőben. Az ókori olimpiák óta közkedvelt sportág.
Fontos tudni, hogy bármilyen harcművészet tudásának a birtokában is állsz, az nem jogosít fel arra, hogy az erőfölényeddel visszaélj! Természetesen, ha megtámadnak, jogodban áll megvédeni magad, de amíg nem emelnek rád kezed, te nem üthetsz!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez