Legnagyobb bakik, amit gyepszőnyeg-telepítéskor elkövethetsz
A kész gyep gyors és biztonságos megoldás az új gyepfelület létesítéséhez. A gyepszőnyeget kora tavasztól késő őszig az időjárás függvényében telepíthetjük. A telepítés folyamata a felszedéstől a szállításon keresztül az új helyére történő beépítésig igen megterhelő és stresszes időszak.
Szakszerűtlen kezeléssel, nem megfelelő gondossággal végzett gyepfektetés szinte biztosan a gyep súlyos károsodását eredményezheti. Mindezt megelőzhetjük, ha tisztában vagyunk a hibalehetőségekkel. Az alábbiakban összegyűjtöttük mire figyeljünk mindenképp, ha gyepszőnyeget telepítünk.
A kész gyep megrendelése
„Friss termékként” a kész gyepet csak megrendelésre szedik fel a gyepszőnyeg termesztő cégek, vagyis nem készletelnek. Ezért jó előre tervezzük meg, hogy mikorra kérjük a gyepszőnyeget és egyeztessük a részleteket a megrendeléskor:
- Megrendelés előtt tájékozódjunk a forgalmazónál (pl. EUROGREEN) a gyepszőnyeg árakról, szállítási lehetőségekről.
- Csak akkor rendeljük meg a gyepszőnyeget, ha a terület készen áll a fogadására, minden elő van készítve! A felszedést követően a készgyepet max. 24 órán belül be kell építeni!
- Pontosan mérjük fel a területet. A kert adottságaitól függően, például ha nagyon szabdalt, rátartással számoljunk. Utólag sok fejtörést okozhat, ha 2-3 m2 hiányzik, hogy befejezzük a munkát.
A gyepszőnyeg szállítása
Nem is gondolnánk, de a szállítás során is károsodhat a gyepszőnyeg. Mindenképpen zárt, ponyvás vagy dobozos teherautóval történjen szállítás, mert a menetszél kiszárítja a tekercseket. Amennyiben nyitott platójú a szállító jármű, minden esetben takarjuk ponyvával a raklapokat.
A gyepszőnyeg fektetése és telepítése
Most, hogy már tudjuk mire kell figyelni a gyepszőnyeg rendelésénél és szállításánál, jöjjön maga a gyepszőnyeg lerakása. Ezek azok a legfontosabb szabályok, amelyeket a gyepszőnyeg telepítésénél szem előtt kell tartani annak érdekében, hogy a végeredmény szép legyen és ne vesszen kárba a munkád.
A gyepszőnyeget megérkezése után azonnal építsük be
A kész gyepet a szállítás után azonnal le kell rakni, különben a tekercsek belülről felmelegednek, és a fű elpusztul. A telepítés alatt a kiszállított, de még nem lefektetett gyepszőnyeget végig tartsd árnyékos helyen, tűző napsütés semmiképpen se érje! Egy-két nap közbenső tárolás csak kivételes esetekben, hűvös időben lehetséges.
A fektetés előtt alkalmazzunk indító műtrágyát
A gyepszőnyeg telepítésekor elengedhetetlen az indító műtrágya, például az EUROGREEN Basic Start használata. A foszfor segíti a gyökeresedést, melyet közvetlenül a gyökérzónában tudunk biztosítani a növény számára, ha még a fektetés előtt egyenletesen kijuttatjuk és egy gereblyével bedolgozzuk.
A gyepszőnyeg lerakása közben ügyeljünk a tekercsek pontos, zárt illesztésére, és a megfelelő talajkontaktus kialakítására.
A fektetéskor a munkát mindig a már lefektetett gyep oldaláról végezzük. Lehetőség szerint használjunk deszkákat, hogy elkerüljük a gyep megsüllyedését. Fektessük a gyepszőnyeget a lehető legközelebb egymáshoz. A gyepet kötésbe rakjuk minél kevesebb fugával, minél szorosabban egymáshoz igazítva. A külső területek széleit földdel fel kell tölteni, hogy megakadályozzuk a kiszáradást. Végül pedig kereszt- és hosszirányban hengerezzük meg a lefektetett felületet.
Fektetés után ne feledd a belocsolást
A gyepszőnyeg lerakása után ne maradjon el a terület alapos beöntözése. Ezt minden esetben kézi, zuhanyrózsaszerű öntözéssel végezzük (15 liter/m2), különösen figyelve a illesztésekre, szélekre. Ha a gyep az első napokban csak egyszer is kiszárad, helyrehozhatatlan károkra lehet számítani. A felső talajréteget m2-ről m2-re alaposan áztassuk át. A területet ne hagyjuk magára, naponta többször ellenőrizzük.
A fektetést követő időszakban, amíg a gyepszőnyeg teljesen le nem gyökeresedik, rendszeresen ellenőrizni kell a nedvességtartalmat. Szükséges lehet egyes vízhiányos helyeken a kézi ráöntözés is. 2-3 hétig akár napi többszöri öntözés is szükséges lehet.
Az első nyírást fektetés után egy héttel végezzük el.
Száraz időben nyírjunk, igény szerint 6-10 nap után. Mint minden gyep esetében, fontos, hogy a teljes növekedés legfeljebb egyharmadát vágjuk. A tartósan szép pázsit szempontjából fontos a heti rendszeres vágás. Az optimális vágási magasság 3,5 - 4,5 cm között van.
A gyepszőnyeg telepítés titka
A gyepszőnyegezés kockázatainak egy jelentős részét kiküszöbölhetjük, amennyiben ezekre a lényeges pontokra odafigyelünk és ezeket szem előtt tartva végezzük a telepítést.
Az EUROGREEN gyepszőnyeg termesztő bővebb útmutatókkal és tanácsokkal szolgál az általuk forgalmazott készgyep sikeres telepítése érdekében, ezért érdemes felkeresni weboldalukat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez