Lecke a múlandóságról
Ahogy telnek a napok egyre égetőbben érzem, hogy a jövő kiszámíthatatlanságát monumentális súlyként cipelem. Vajon kiktől kell hamarosan ismét búcsút vennem? Mi a garancia arra, hogy én majd 80 évig élhetek? Na meg ott vannak a sosem tökéletes körülmények.
Ugyan hány ürügyet képes kreálni egyetlen emberi elme léttől való félelmében? A „hogy szaladhatott el ennyire az idő”, és a döntésképtelenség kereszttüzében lavírozva próbálok megoldást találni a problémámra; mielőtt végignézném, miként zakatol el mellettem az életem szépen, csendben, komótosan.
Az emberek azért képesek a társadalomban létezni, mert saját halandóságukat el nem ismerik, érvel Ernest Becket A halál tagadása című könyvében. Amikor a gyermeki halhatatlanság gondolatából felocsúdva először szembesülünk nagyszüleink, szüleink és ezáltal saját magunk múlandóságával, meginog a talaj. Minél korábban, annál hatalmasabb robajjal. Mi van, ha a földi létből ugyanolyan kevés idő jut majd nekünk is, mint megboldogult hozzátartozóinknak?
Ahogy telnek a napok egyre égetőbben érzem, hogy a jövő kiszámíthatatlanságát monumentális súlyként cipelem. Vajon kiktől kell hamarosan ismét búcsút vennem? Mi a garancia arra, hogy én majd 80 évig élhetek? Mert ha lenne, akkor még láthatnám felnőni az egyelőre meg nem fogant, meg nem született gyermekemet; de ha nem, akkor vajon ki szeretném-e tenni olyan traumának, amin nekem kellett keresztülmennem? Na meg ott vannak a sosem tökéletes körülmények. Ugyan hány ürügyet képes kreálni egyetlen emberi elme léttől való félelmében?
Időnként pánikolok. A hogy szaladhatott el ennyire az idő, és a döntésképtelenség kereszttüzében lavírozva próbálok megoldást találni a problémámra; mielőtt végignézném, miként zakatol el mellettem az életem szépen, csendben, komótosan. Tudom, hogy a védtelenség, gátlás, megfelelés és szorongás szülte tanult tehetetlenség könnyen depresszióba sodorhat. A nem vagyok ura a saját életemnek érzése fokozatosan passzivitásra sarkall.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez