Küzdj az AIDS ellen!
December 1-je az AIDS ellenesség világnapja, ennek okán úgy gondoltuk, érdemes és hasznos lenne összegezni a legfontosabb dolgokat, amikről mindenkinek tudnia kellene a betegséggel és annak megelőzésével kapcsolatban.
HIV fertőzött bárki lehet, aki fertőzött személlyel úgy érintkezik, hogy annak vére vagy testváladéka akármilyen apró (bőrön vagy nyálkahártyán található) sérüléssel érintkezik. Ha példának okáért egy fertőzött emberrel csókolózol, és emellett vannak egészen apró sérülések a szád nyálkahártyáján (amikről nem is tudsz), még akkor is van esély rá, hogy megfertőződsz. Ijesztően hangzik, de maga a vírus is az, így érdemes komolyan venni.
Miért nem ciki elmenni egy szűrésre?
A köztudatban talán az él, hogy HIV-szűrésre annak kell csak elmennie, aki gyakran váltja a partnereit, holott akinek életében csupán egy kétes együttlétben volt része, az sem lehet 100%-ig biztonságban, ha nem védekezett kellő elővigyázatossággal. A fogamzásgátló tabletta például nem elegendő, ha nincs állandó párkapcsolatod, mert sem a kisebb, sem a nagyobb fertőzésektől nem véd meg.
Szűrésre annak is érdemes elmenni, aki komoly kapcsolat, akár házasság, gyerekvállalás előtt áll. Fontos tudni, hogy a választott társad, és te magad is egészségesek vagytok-e, ez nem bizalom kérdése. Ha az egészségünkről van szó, nem szabad az alapján mérlegelni, mi ciki és mi nem.
Hogyan terjed?
A HIV testnedvekkel terjed. Vér, ondó, hüvelyváladék, anyatej tud fertőzést kiváltani, ha ezek valamelyike a véráramodba kerül.
Hol vannak szűrőközpontok?
Budapesten több helyszínen is végeznek szűrővizsgálatokat, számos helyes akár anonim és ingyenes módon: az Anonym AIDS Tanácsadó Szolgálatnál a Karolina utcában, az Országos Epidemiológiai Központban, a Semmelweis Egyetem Bőrgyógyászati Klinikán, a Szent László Kórházban, illetve a Fővárosi ÁNTSZ laboratóriumában, de magánrendelőkben is végeztethetsz tesztet. Ezek mellett vidéken is van lehetőség ilyen vizsgálatokra az ÁNTSZ Megyei Intézeteiben vagy a vidéki Bőr- és Nemibeteg Gondozó Intézetekben.
Hogy zajlik egy szűrővizsgálat?
A szűrőtesztek arra vannak, hogy kimutassák vagy elvessék a fertőzöttség gyanúját. A vizsgálatnál figyelembe kell venni az úgynevezett ablakperiódust. Ez azt jelenti, hogy az esetleges fertőzés után még négy héten át ki sem mutatható a HIV-vírus megjelenése a szervezetben, viszont a vírus hordozója már ebben az időszakban is továbbadhatja a fertőzést.
A teszt különbözik a normál laborvizsgálatoktól, nyugodtan lehet enni, inni is előtte. A vizsgálat lehet teljesen anonim, semmilyen iratot nem kell felmutatni, vagy személyes adatokat megadni előtte. A dolgozók nagyon kedvesek, segítőkészek, nem fognak senkire szúrós szemmel vagy gyanúsan nézni, ha megvizsgáltatja magát. A vérvétel után 7-10 napon belül pedig az eredmény is meglesz. Létezik gyorsteszt is, ez az előbbivel ellentétben nem ingyenes (3000 Ft), de 20 perc elteltével kimutatja az eredményt, nem kell napokon át várni rá.
Mik a tünetek?
A HIV-vírus, ami a fertőzést okozza, az esetek nagy részében tünetmentesen van jelen a hordozó szervezetében. Négy fertőzöttből három nem is tudja magáról, hogy az. AIDS betegségről csak akkortól kezdve beszélhetünk, hogy az adott személyben a vírusok szaporodni kezdenek, legyengül a szervezete és jelentkeznek az első tünetek. Ez az időtartam lehet pár hónap, de akár több év is.
Hogyan lehet teljes életet élni AIDS-es betegként?
Napjainkban még nincs meg a végleges gyógymód a betegségre, ugyanakkor léteznek olyan terápiák, amik esetén több tucat gyógyszert vizsgálva az orvosoknak sikerül megtalálni azoknak a kombinációját, amelyeket megfelelően szedve a beteg szinte olyan életet élhet, mint egészséges társai. Ehhez azonban egészségtudatos életvitel, mentális egészség és gyógyszerfegyelem szükséges.
Elton John egyszer így nyilatkozott az AIDS kapcsán: „Ez egy olyan betegség, amelyet nem valamilyen csodálatos oltással, hanem a hozzáállás és a gondolkodásmód megváltoztatásával kell gyógyítani.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez