Kreinbacher Birtok és Champagne Pop-Up a Gourmet Fesztiválon
Idén pünkösd hétvégéjén, május 12. és 15. között várja a vendégeket a Gourmet Fesztivál a Millenárison. A Kreinbacher Birtok minden eddiginél komolyabb line uppalnyitja a fesztiválszezont, a top éttermek kínálata mellé somlói tradicionális pezsgőik és boraik mellett három francia champagne-ház és egy termelő kínálatából választhat a nagyközönség.
A Gourmet az egyetlen olyan rendezvény, ahol felvonulnak az ország top éttermei, a somlóiKreinbacher Birtok pedig pezsgői bemutatkozása, 2014 ősze óta igyekszik bizonyítani, a gasztronómia nem lehet teljes tradicionális pezsgők és champagne nélkül. Furmint alapú MéthodeTraditionnelle pezsgőik ideálisak a fesztivál egyik fő témája, a halból készített ételek mellé, de aperitifként vagy két fogás között is frissítőnek. Kínálatukban a limitált kiadású PrestigeBrutMagnum 2011 most először lesz kóstolható fesztiválon, mellé az Arany Kaviár egy specialitással készül. Atápióka ropogóssal és mangóval kínált kaviárkóstolót kifejezetten a Magnum pezsgővel párban ajánlják.
Ahogyan Budapest Michelin-csillagos éttermeiben vagy a legszínvonalasabb vendéglátóhelyek kínálatában, a Gourmet Fesztivál italválasztékában is megjelenik majd Champagne, az egyik legnagyobb presztízsű francia borvidék. A Kreinbacher forgalmazásában tavasztól két újabb neves ház, a Piper-Heidsieck és Charles Heidsieck is elérhető a Champagne Pol Roger és a termelő, Paul Bara mellett. Az érdeklődők a Birtok Champagne Pop-Up bárjában most könnyedén belekóstolhatnak a luxus világába, 10-féle champagne pohárral is rendelhető, hogy minél többen megismerhessék a különböző stílusokat, házasításokat, rosékat és évjáratos tételeket.
Egyik újdonságuk a Champagne Piper-Heidsieck, amelyet a Gourmet vendégei épp a cannes-i filmfesztivállal egyidőben ismerhetnek meg. A vörös szőnyegen vonuló hírességek több mint két évtizede Piperrel ünnepelnek, ahogyan az Oscar-gálák exkluzív pezsgője is ez a ház lett 2015-től. A pinot noir szőlőfajtára építő, telt cuvée-jük stílusa Marie Antoinette óta dívák egész sorát, Marilyn Monroe-t is meghódította, pincemesterük, Régis Camus szakértelmét pedig nyolc alkalommal díjazták „Az Év Pezsgőkészítője” elismerésselaz IWC versenyen.
Magyarországon most először kóstolhatja a nagyközönség egy karizmatikus egyéniség, Champagne Charlie örökségét. A Charles Heidsieckcuvée-jének össze nem téveszthető karakterét a réserve borok rendkívül magas aránya (40 %) és kora adja meg (átlagosan tíz év), ami sokak szerint a presztízs cuvée-k szintéjre emeli házasításukat.
A Pol Roger elegáns stílusával komoly népszerűségre tett szert az Egyesült Királyságban, a „gentlemenek champagne-a” Sir Winston Churchill kedvence volt, később presztízs cuvée-jük is róla kapta nevét. A sorban az egyetlen termelő, azaz saját területén champagne-t készítő Paul Baralegnagyobb kincse a100 % grand cru termőhely. Pincemesterük, Christian Forget a Birtok tanácsadójaként mára Somlón is szinte otthon érzi magát, örömmel fedezte fel ezen a számára korábban ismeretlen borvidéken, mire képes a furmint és a terroir.
A Gourmetvendégei ritka tételekkel, közel tíz éves fehérborokkal is találkozhatnak a 16-os standon. Ezek izgalmas példák rá, milyen kivételes a somlói borok eltarthatósága, hogyan lesz a terroir idővel még kifejezőbb és milyen aromákat, érettséget érhet el egy bor, ha a hordós érlelés után még a palackban is hosszú éveket érlelődhet. Ezek a testesebb, kifejezetten összetett borok a gasztronómiában is népszerűek, mivel kellően karakteresek a legtöbb étel mellé. A régi évjáratokat akár aGourmet másik fő témajaként választott vadételekkel is érdemes megkóstolni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez