Könyvek, melyeket legalább egyszer el kell olvasnod
Az általános és középiskolai kötelező olvasmányokon túl, rengeteg olyan szépirodalmi alkotás van, amelyben nem szerepelnek szuperhősök, varázslók, vámpírok, zombik, vagy földönkívüliek, sőt mi több a történések helyszíne is a való világ, mégis érdekesek, szórakoztatóak, magukkal ragadnak és elgondolkodtatnak.
Zabhegyező
Tévedés, hogy kamaszkönyv. Az igaz, hogy egy kamasz srácról szól, aki lázad a felnőttek hazug világa ellen, de állítom, hogy attól függően, milyen idősen olvassa az ember, mást nyújt. De mindig nyújt valamit. Nekem Holden Caulfield kaméleonszemélyiség, akárcsak a mai fiatalok többsége, nem tudja ki ő, nem tudja mit akar, de azt igen, hogy mit nem akar és ki nem akar lenni. Aki teheti, olvassa eredeti nyelven, vagy Barna Imre idén megjelent változatában (Rozsban a fogó címmel), mely amellett, hogy leporolja Gyepes Judit 1964-es fordítását, jobban visszaadja a főszereplő egyéniségét, feldúlt lelkiállapotát.
Úton
Jack Kerouac az amerikai beatnemzedék prófétája. Egy életművész, aki a ’60-as évekbeli Amerika fiataljainak úttörője, aki gátlástalanul írt szexről és kábítószerről, a kritikusok értetlenségét és nemtetszését kiváltva, de megnyerve minden fiatal szívét. A könyv maga egy életérzés. A regény főhőse, Sal Paradise, egy feltörekvő író három hét alatt bejárja Amerikát és tapasztal; az út az élet. (A cselekmény természetesen valós eseményeken alapszik.)
Dorian Gray arcképe
Kíméletlen társadalomkritika 1890-ből. Oscar Wilde regénye a 19. század társadalmát felszínesnek, a benne élő embereket hiúnak ábrázolja, akik értéket csak a fiatalságban és a szépségben láttak. Ebben a hedonista világban élt Dorian Gray, aki kora áldozatává vált. A könyv természetesen botrányt hozott, könyörtelenül letépte a szemfedőt az emberek arcáról, kéretlenül szembesített. Akkor. És most? A világ változott, de helytálló-e a bírálat ma? Döntsétek el ti.
Aranyeső
Janikovszky Éva leányregénye 1962-ben jelent meg először. Azért fontos ez, mert valakit emlékeztet a korra, amiben egyszer élt, valakinek segít megérteni a kort, amiben egyszer emberek éltek. Azt mondják, ez a könyv a magyar szocialista ifjúsági irodalom tipikus alkotása, igaz vagy sem, egy pályaválasztás előtt álló fiatal lány gondolatai, érzelmei és tanácstalansága nem sokat változtak azóta sem. Időben visszarepít, ellazít, megmosolyogtat. Könnyed olvasmány az őszi estékre.
Nana
A regény végigrángatja az olvasót az utcán nevelkedett Nana életén, akinek vérében is nyomor csörgedezett. Ez a sanyarú kislánysors olcsó utcalánnyá tette, majd megerősítette, az életet két kézzel habzsolta, a férfiakat bábuként rángatta, luxusprostituálttá vált, majd elbukott. 1880-ban pornográf tartalmú alkotásnak nyilvánították, én 2015-ben a mértéktelen nőiség és nőiesség regényének.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez