Konyhapraktikák, avagy hogyan váltsunk természetes alapanyagokra?
Mindannyian szeretünk kísérletezni a konyhában, vagy a felhasznált alapanyagok területén. Szeretnénk minél egészségesebben és tisztábban étkezni, aminek a legfontosabb alapját azok a hozzávalók adják, amelyek több keresgélést és odafigyelést igényelnek. Lássuk hát a finomságok színes palettáját!
Krumpli helyett édesburgonya
Az édesburgonya fehérjében, szénhidrátban és béta-karotinban gazdag. Magas C-vitamin tartalma mellett megtalálhatóak benne a B1, B2, B6 és E vitaminok is, amelyek jelentősebb mértékben szerepelnek, mint a krumpliban. A többi zöldségféléhez képest sok fehérje található benne, amelynek összetétele a tojáséhoz hasonló. Energiatartalma száz grammban 117 kalória, így fogyókúrázóknak is tökéletesen beleillik az étrendjükbe. Mindemellett értékes ásványi anyagokat tartalmaz: vas, magnézium, kalcium, mangán, kalcium, foszfor cink is található benne. Épp ezért daganatmegelőző hatása is ismert a gyomorrák és májbetegségek megelőzéssel együtt.
Rendkívül sokféleképpen alkalmazható a konyhában, ugyanis a sütemény tésztájában, főételeknél és köreteknél is jól használható. A salátákban vagy barátváró falatoknál is sokrétűen elkészíthető. Ami pedig a sütést illeti, vékony szeletekre vágva tökéletes chips is készíthető belőle, amit neked is érdemes kipróbálnod!
Kukorica helyett zab
Tudtad, hogy a zab tartalmaz egy antidepresszánst, azaz egy hangulatjavító pszichotróp anyagot is? Emellett bőségesen fellelhető a zabban a B1-vitamin, amit „jó hangulat vitaminnak” is szoktak nevezni, ugyanis fokozza a boldogsághormont. Pláne, ha a reggeli zabkásádba teszel magas kakaótartalmú étcsokoládét vagy idénygyümölcsöket!
A zab igen speciális tápanyag értékkel rendelkezik, így fokozza a sportolók koordinációképességét, gyorsaságát, kitartását és jó hatással van a szellemi teljesítőképességre is.
Napi 10 dkg zab elfogyasztásával már lényegesen hozzájárulhatsz egészséged megőrzéséhez. Ugyanis ez a mennyiség elegendő a szív-és érrendszer védelméhez szükséges esszenciális zsírsavszükséglet egyharmadának fedezésére. Megfelelő arányban tartalmaz lassan beépülő energiát, ezen kívül még nagyon sok másodlagos növényi anyagot rejt magában. Ilyen például a magnézium, ami a stressz hatásokat leküzdő ásványi anyagként van jelen benne. Továbbá bizonyítottan rákmegelőző hatással bír a benne lévő fitoösztrogénnek köszönhetően. Értékes B vitamint, kalciumot is tartalmaz.
Finomított liszt helyett rizs-, kókusz-, zabliszt
Sajnálatos módon a fehér lisztek, és a teljes kiőrlésű lisztek egy része elveszítik a feldolgozás során mindazokat az értékes alkotóelemeket, amelyek a csírában és korpában találhatóak meg. Így a legfőbb eleme a lisztnek, amit megtart, a keményítő. Mindezek a jó emésztésért, felelnének, mindemellett a B1-vitamin, a vas vagy a kalcium jelentős része is elveszik. A finomított fehér lisztből készült étel egyoldalú lesz, ami hosszú távon az egészségre igen rossz hatással lehet, kifejezetten hizlalónak számítanak.
Érdemes a természetes módon feldolgozott és előállított liszteket választanod, mint például a zab-, kókusz vagy rizslisztet. Az a legjobb bennük, hogy otthon Te magad is egyszerűen készíthetsz lisztet, a rizs, a zabpehely vagy a lenmag egyszerű porrá őrlésével. Így a bennük levő vitaminok és ásványi anyagok nem vésznek el az eljárás során, sőt, szinte bármely magvakkal ugyanígy eljárhatsz. Ugye milyen egyszerű egészséges alapanyagot előállítani?
Cukor helyett méz
A cukorhelyettesítők és édesítők színes palettájáról sokat olvashattunk már, sőt, előszeretettel írnak a tévhitekről is. Azonban fontos összegeznünk, hogy mindamellett hogy egy cukorpótló egészséges, tápanyagtartalmában mi számít a legjobbnak közülük?
A méz az egyik legtermészetesebb módon előforduló cukorhelyettesítő, gondoljunk csak arra, hogy honnan is nyerjük valójában! Habár a méz energiatartalma csak egy kicsit alacsonyabb, mint a cukoré, azt nem szabad elfelejtenünk, hogy rengeteg ásványi anyagot tartalmaz. Kalcium-, kálium-, vas-, mangán-, C-vitamin tartalma is igen magas, ráadásul bizonyítottan baktériumölő hatással rendelkezik. Megfázás esetén nem hiába a legfőbb egészségforrás, akár teába, akár kenyérre téve. Érdemes mértékkel fogyasztani kalóriatartalma miatt. Az ételekbe pedig igen széles körben felhasználható. Legyen szó sültekről, levesről vagy süteményekről, minden területen tökéletesen megállja a helyét.
A cukorpótlóknál érdemes megjegyeznünk a természetes előállítást, amiben igen csak kimagasló a Stevia, Xilit, vagy a nyírfacukor. Élettani hatásuk szintén jelentős, ugyan úgy tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A mesterséges módon előállított édesítőket jobb, ha minimális mértékben fogyasztjuk, ugyanis mivel vegyi úton előállított édesítőről beszélünk, úgy az egészségre igen csak rossz hatással van. Nem is beszélve arról, hogy rákkeltő anyagokat is tartalmaz, ezért csak mértékkel fogyaszd!
Tehéntej helyett növényi tej
A tejeknél az egyik legvitatottabb probléma, a laktózérzékenység, ezáltal egyre kevesebben képesek megemészteni tejtermékeket. Ugye ismerős? A kókusz-, vagy szójatej mellett a gabona-, és rizstej a legolcsóbb megoldások. Mindemellett sokféle növényi tej is fellelhető még az üzletek polcain. Amennyiben pedig saját magad szeretnél előállítani otthon tejet, úgy a magitalok esetében egy marék magot –mandula, mogyoró, mák- áztassunk vízben egy órán át, majd töltsünk hozzá még egy kis vizet. Ezután jöhet a turmixolás, végül jó alaposan szűrjük le, és kész is a finom laktózmentes tej! Hasonlóképp járj el a kókuszreszelékkel vagy húsával, itt azonban forrásban lévő vízre lesz szükséged, ebben áztasd a kókuszt, amíg ki nem hűl a víz. Ezután bot mixerrel turmixold össze, végül szűrd le. Ugye hogy milyen egyszerű?
Bakos Szintia
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez