Konfuciusz - A szép mindenütt jelen van, csak kevesen veszik észre
Konfuciusz, más néven Kung Fu-ce mester a Kelet egyik legismertebb bölcse volt, akiről később egy egész tant neveztek el, s aki, bár nem volt vallásalapító, gondolataival több mint két évezredre gyakorolt óriási szellemi hatást. Kung-fu ce latinosan Konfuciusz, aki a hagyományos számítás szerint i. e. 551-től 479-ig élt. Kung a személynév, Fu-ce pedig “tisztelt mester”-t jelent. Tanításaiból nem sokmindent írt le, inkább követői őrizték meg bölcsességeit. Leginkább a Lun-jüben, az az a Beszélgetések és mondák című könyvben. Tanításai a kínai kultúra alapjaivá váltak.
A két legfontosabb erény Konfucius szerint a jen és a li, szerinte a magasabb rendű ember ezekhez igazítja életvitelét. A jen az embertársaid iránti jóakaratú törődést jelenti, míg a li több dolgot egyesít magában: erkölcsöt, szertartásokat, szokásokat, udvariassági formákat és illemszabályokat.
A konfuciánus életszemlélet központi eleme, hogy az egyénnek törekednie kell az "ég törvényének" való megfelelésre, ez kötelesség, ugyanakkor a boldogsághoz vezető egyetlen út is egyben. Az ég törvénye tulajdonképpen egy felsőbb, mindent elrendező szellemi elv, amely meghatározza a dolgok menetét éppúgy, mint az emberi viszonyokat. Amennyiben az emberiség - önző vágyait követve - ellenszegül az ég törvényének, háborúk és természeti csapások támadnak: a világmindenség egésze összezavarodik. Ha azonban az emberek e mindent átfogó törvénynek megfelelően élnek, a társadalom szilárd, a gazdaság virágzó és a közösség egyes tagjai is boldogok.
Konfuciusz példamutatása és tanításai alapján az ideális - "nemes" - ember mindig derűs, nyugodt, "szelíd de mégis méltóságteljes, tiszteletet parancsoló, de mégsem indulatos, tisztelettudó és mégis öntudatos"; továbbá az eszményi ember mentes az előítéletektől, a makacsságtól és nem önző; jóindulattal van az idegenekhez, családszerető, hű az állam rendjéhez.
Legszebb bölcseletei 10 pontban:
"Nem számít, milyen lassan megyünk, egészen addig, amíg nem állunk meg."
"Sose barátkozzunk olyan emberekkel, akik nem különbek nálunk."
"Ha eluralkodik bennünk a harag, és azt érezzük, hogy robbannánk, mindig gondoljunk a következményekre!"
"Ha azt érezzük, hogy a célt, amit kitűztünk magunk elé semmiképp sem tudjuk elérni, akkor ne a célunkat módosítsuk, hanem gondoljuk újra a lépéseket, amelyekkel eljutunk odáig."
"Ha gyűlölünk valakit, az azt jelenti, hogy az illető legyőzött minket!"
"A nagyszerű ember magában keresi azt, amit a kisstílű másokban."
"Bárhova is megyünk, érkezzünk meg teljes szívvel!"
"Csak azoknak az embereknek adjunk tanácsot, akik már felfedezték saját tudatlanságukat."
"Az útközben adódó kis előnyök elterelik a figyelmet a végső célról."
"Ha valaki hátba szúr minket, az azt jelenti, hogy előtte járunk."
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez