Kismamák és testmozgás
A születés a világ legcsodálatosabb és egyben legtitokzatosabb eseménye. Egy új élet veszi kezdetét, aminek hatására hatalmas változások jönnek létre az anya szervezetében. Nem véletlen hívjuk a várandósságot "más állapotnak". Fontos, hogy testben és lélekben felkészülten, tudatosan, egészségesen várjuk a kis jövevényt, melynek egyik nagyon fontos eleme a rendszeres testmozgás.
A rendszeres testmozgás pozitív hatása
A terhesség alatt nehézkesnek érezheted testedet, azonban a tornagyakorlatok segíthetnek a jó közérzet fenntartásában. A terhes torna számos előnye ismert (a rendszeresen végzett testmozgás megkönnyíti a szülést és elviselhetőbbé teszi a harmadik trimeszterre jellemző kellemetlenségeket is) A terhesség alatt végzett mérsékelt intenzitású sport és rendszeres testmozgás hozzájárul vitalitás megőrzéséhez, valamint az állóképességet is javítja. A megfelelő gyakorlatokat tartalmazó kismamatorna segítségével nem csak megerősítheted azokat az izmokat, amelyekre leginkább szükség lesz a szülés pillanataiban, hanem elősegítheti az azt követő felépülést. Vizsgálatok igazolták, hogy a terhességük alatt rendszeresen tornázó nők körében kevesebb a várandósságra jellemző magas vérnyomás, illetve cukorbetegség. Kevésbé alakulnak ki visszértágulatok, mozgásszervi panaszok, és a lelki egyensúly is javul! A rendszeres testmozgást végző kismamák körében kisebb arányban fordul elő elhízás és a szülés után is hamarabb nyerik vissza korábbi testsúlyukat, mint az inaktívabb fizikai életet élők. A mozgás hozzásegíti a kismamát ahhoz az érzéshez, hogy igenis képes pozitívan befolyásolni az életmódját, mely az élet már területeire is hatással lesz. A pocakban fejlődő baba megszokja a rendszeres mozgást, mozgatást, ami jótékony hatással lesz kiegyensúlyozott fejlődésére megszületése után is.
Milyen sportok ajánlottak a várandósság időszakában?
Aki terhessége előtt is rendszeresen sportolt, az gyakorlatilag nyugodtan folytathatja a sporttevékenységet megfelelő intenzitással, néhány fontos dolog figyelembevételével.
- a pulzus nem mehet 140/perc fölé
- kerülni kell az egyensúlyvesztéssel, ütközéssel járó sportokat
- nagy súlyok emelését
- bármilyen aktív is a kismama, vigyáznia kell a kismedencei izmokra. Az olyan sport, mint például a tenisz vagy a tollaslabda, gyengíthetik a medencefenék izmait. Ez akár vizeletszivárgással is járhat.
- tartóizmokat (far, hát, medencefenék izmai) erősítő gyakorlatok végzése javasolt
- hasprés kerülendő
- a gyakorlatokat érdemes komfortzónában végezni, most nem cél a teljes kifáradás, határok feszegetése
- essen jól a mozgás
- diszkomfortérzet esetén csökkenteni kell az intenzitást vagy pihenni
- kerüljük a háton fekvést túl sokáig, mert a vérkeringés lelassul, ez csökkentheti a baba számára jutó oxigén mennyiségét, és a kismama is szédülhet tőle
- sok folyadék fogyasztása elkerülhetetlen
- laza kellemes jól szellőző öltözetben tornázz, párás, túl meleg időt érdemes kerülni
Aki a terhességet megelőzően nem vagy csak rendszertelenül sportolt, akkor is van lehetőség a testmozgásra
Választható pl. a séta, vagy a speciális kismamatorna. Kismama tornán nagy hangsúlyt fektetek a testtartás javítására, a keringésfokozásra, a medencefenék izmainak erősítésére, közepesen nehéz kondicionáló átmozgató tornában lesz részed, mely kellemes relaxációval zárul. A tornán lehetőség nyílik más kismamákkal is megosztani aktuális érzeteidet , tapasztalataidat korábbi vagy éppen jelenlegi terhességgel kapcsolatban. A hasonló állapotban lévő kismamák számára a torna nemcsak testi felfrissülés, hanem kiváló alkalom arra, hogy akár életre szóló barátságok, ismeretségek, köttessenek.
Szilágyi Mónika - testnevelő-aerobik edző, gerinctréner, kismamatorna oktató, személyi edző
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez