Kezdődik a síszezon, készüljünk fel rá fizikilag időben!
Fontos, hogy jó kondícióban legyünk, mert így jókedvűen és könnyedén tölthetjük a síelésre szánt időt. Azokat az izmokat és ízületeket kell leginkább erősítenünk, amelyeket síelés során használunk. A szárazedzés jelentősége az erőnléti felkészítés és az állóképesség növelése.
A edzett szervezettel rendelkező síelő több időt tud eltölteni a sípályán azonos terhelés mellett, míg edzetlen társa hamarabb fog kidőlni. A megerősített izmoknak és izületeknek köszönhetően a sérülés veszélye jelentősen csökken. Tehát nemcsak a menő sífelszerelést kell megvásárolni, hanem fizikálisan is fel kell készülni a téli sport szerelmeseinek. A felkészülést érdemes már egy-két hónappal a tervezett indulás előtt elkezdeni.
A futás mindenki számára hasznos lehet, mint alapozás, mert a szervezetet sokrétűen fejleszti. A szervezet oxigénellátása, keringése javul és mellette a mozgásban résztvevő izmok is fejlődnek. Legjobb a terepfutás, mert a változatos domborzat hasonló igénybevételnek teszi ki a szervezetet mint a síelés. A bemelegítést kezdhetjük törzskörzéssel, törzshajlítással, guggolásokkal, szökdelésekkel. A futás után lazító és nyújtógyakorlatokat célszerű végezni, hogy a mozgásban részt vevő izmok ellazuljanak, illetve a bemelegedett és berövidült izületek optimálisan megnyúljanak. A síelésnél használt izmok; a láb és a törzs izmainak erősítése csak ezután jöhet,. Síelésnél a testünkön található izmok 80%-a vesz részt a mozgásban, kezdők esetében ez 99% is lehet.
Erősítésnél a lehető legtöbb izmot át kell mozgatni. Mind a kar, váll, nyak, hát, has, csípő, comb, lábszár izomzatát fel kell készíteni a nem szokványos mozgásra. A bemelegítést és az erősítést is fentről lefelé, fokozatosan kell felépíteni. Ügyeljünk arra, hogy az erősítéseket kövesse nyújtás. A nyújtógyakorlatok szerepe azért fontos, mert a mozgást végző izmok keresztmetszete megnő és hossza megrövidül. A megrövidült izmok mozgáspályája kisebb lesz, ezáltal a sérülés veszélye jelentősen fokozódik. Azaz, ha esés során nem tudunk utánaengedni valamely végtagnak, és az izom feszes marad, akkor szakadás jöhet létre. Rosszabb esetben, ha esésből szerencsétlenül érkeztünk meg, akkor törések következnek be a csontban. Jól látható, hogy izomzatunk és csontvázunk szoros kapcsolatban áll egymással és mennyire fontos az edzés, edzettség szerepe.
Ha az egészséges életre törekszünk, akkor ugyanolyan fontos a rendszeres testmozgás, mint a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez