Kezdődik a báli szezon! – de ismered az etikettjét?
Ki ne akarna legalább egyszer Hamupipőkévé válni, s elmenni egy bálba, még ha nem is azért, hogy a herceg felfigyeljen rá, majd másnap utána hozza az üvegcipellőt. Mivel a hagyományok szerint vízkereszttől, azaz január 6-tól elkezdődik a mulatozás időszaka, így jó pár bálon tudunk részt venni. No, de tudod-e, hogy kell viselkedned egy ilyen eseményen?
Szombathelyen már túl vannak az idei év első bálján, hiszen a városban a hagyományokhoz híven idén is a megyebállal kezdődött a báli szezon, de a városban még további harminchatot fognak megrendezni. A bálok listáján, a Zrinyi báltól kezdve a Savaria Takarék Nőnapi Bálig széles a skála, de ugyanilyen bő a választék más vidéki városokban, illetve Budapesten is. Mivel a fővárosban a legismertebb bált, az Operabált idén nem rendezik meg, így a bálozóknak be kell érniük olyan eseményekkel, mint például a Sajtóbál, amit február 4-én az InterContinental Budapest Szálloda báltermében tartanak, de el lehet menni a a Magyar Borok Báljára isl, amelyet pedig 2012. február 18-án a Boscolo New York Palotában rendeznek meg. Aki viszont igazán különleges bálra áhítozik, annak a 4. Budapesti Orosz Bál a jó választás, aminek 2012. 10-én InterContinental Budapest Szálloda ad otthont. Ezen a felejthetetlen estén egyébként nem csak egy gazdag társasági este élményével lehet távozni, hanem azoknak a finom orosz ételek ízével is, amelyet orosz sztárszakácsok kreálnak. Finom étel ide vagy oda, azért mondjuk ki, hogy a bálok mégsem az ételekről, italokról válnak emlékezetessé, hanem a pompáról, s arról a miliőről, ami ott körülvesz. Épp ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni a báli etikettet.
Báli etikett
A bálozás a XVIII. században terjedt el, s a múlt században még igen szigorú szabályai voltak az ilyen társasági eseményeknek. Akkoriban a megjelenésre, a viseletekre pontos előírások vonatkoztak, épp úgy, mint a viselkedésre. S bár az erkölcsök sokat változtak az évtizedek során, ám ma is fontos ismerni a báli etikettjét.
1. Minden bálra pontosan kell érkezni.
2. Az elfogadott báli öltözék a nőknél nagyestélyi, azaz hosszú ruha, a férfiaknál frakk, vagy szmoking mellénnyel és csokornyakkendővel. Mivel viszont a bálok bálja, az Operabál idén kiesik a listáról, így egy-két bál esetében az öltözéken minimális mértékben ugyan de a lehet változtatni. Ez azt jelenti, hogy a férfiaknak nem kell feltétlenül szmokingot ölteniük, elég nekik az öltönyös, nyakkendős megjelenés, a nőknek viszont továbbra is a hosszú ruha ajánlott. Az öltözködésnél gondoljunk arra, hogy a kevesebb, minőségileg több lehet.
3. Az estélyi ruhaköltemény miatt ékszert kell viselni, de sem a mennyiségével, sem pedig a méretével kapcsolatban ne lépjük át azt a határt, amikor is már ízléstelenné válunk. Ugyanez vonatkozik a frizurára és sminkre is.
4. Ha a megjelenésünkkel nem sokkoltuk le a vendégeket, akkor a viselkedésünkkel se tegyük! Épp ezért amikor a báli helyiségbe lépünk, akkor legyünk fesztelenek és könnyedek, de lehetőleg kerüljük a feltűnést!
5. Az asztalnál annak ellenére illik bemutatkozni, hogy rendszerint névkártyák minden terítéknél kint vannak.
6. Mivel a báli etikett szerint egy asztalnál ülő férfi vendégeknek meg kell táncoltatniuk minden ott ülő hölgyet, így nem mondhatunk nemet. Ha viszont erre vetemednél, akkor tudd, azt a táncot, amit visszautasítottál, azt már mással sem táncolhatod.
7. A tánc során maximum két zeneszámot szokás táncolni, így ha jól is érzed magad az úrral, aki felkért, utána mindenképpen köszönd meg a táncot, majd ülj vissza a helyedre. Azt is jó tudnod, hogy tánc közben nincs lekérés, illetve, a hölgyeknek tilos felkérést visszautasítaniuk. Ezek mellett ne lepődj meg azon, ha a férfi a tánc közben beszélgetést kezdeményez, mert nekik így illik szórakoztatni a hölgyet. Ha viszont úgy érzed, hogy így összebarátkoztatok, akkor s legyél olyan bátor, hogy olyan táncfigurákba késztesd a partnered, amit ő még nem táncolt soha. Magyarul ez azt jelenti, hogy mindig a partner szintjén táncolj! Arra viszont ügyelj, hogy mekkora a táncparkett méretére, illetve, hogy rajtatok kívül ott más is táncol.
8. A protokoll egyik alapvetése szerint fölösleges az álszerénység, azaz, fogadjuk el a felénk irányuló kedveskedést, bókot. Visszatetsző ugyanis úgy reagálni, mintha nem is volnának értékeink.
9. Mivel a báli vacsora nem a gyomor megtöltését célozza, sokkal inkább kulináris ünnep, így ügyelj rá, hogy ne falj. Hogy a farkaséhséget elkerüld, a bál előtt, otthon egyél egy keveset.
10. Még, ha nem is érzed jól magad a bálon, akkor sem ildomos éjfél előtt nem távozni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez