Két tökéletes februári program: karneválozz Velencében, vagy Rio de Janeiroban!
Fergeteges hangulat, fieszta, izgalmasabbnál izgalmasabb ruhák – általánosságban ez jut eszünkbe a karneválokról. Ráadásul februárban bárki megtapasztalhatja ezt az élményt, ugyanis két ismert karnevál is kezdetét veszi. Akik igazán melegre vágynak, azoknak Brazíliáig érdemes repülniük, akik viszont beérik a jó öreg Európával, azoknak elég Olaszországig menniük.
Riói karnevál
Nappal napfény és meleg, este pedig túlfűtött erotika, s gyönyörű nők sorakoznak fel izgalmasabbnál izgalmasabb ruhákban egy olyan fergeteges karneválon, ahol a szamba művészetét is elsajátíthatjuk. Akik már jártak Brazíliában azt mondják, hogy Rióba már önmagában is érdemes ellátogatni, de a karnevál idején a legjobb. Ekkor ugyanis olyan fergeteges fiesztában lehet részed, amelyet idehaza biztos, hogy nem élhetsz át. Idén 2012. február 17-én kezdődik a mulatság, amely egészen február 21-ig tart. Az első Riói karnevált egyébként 1723-ban tartották a portugál bevándorlók, így nem meglepő, hogy az ő ünnepüknek nevezték. A portugálok ünnepe viszont csak abból állt, hogy a résztvevők az akkori hagyományoknak megfelelően álruhát, vagy álarcot öltöttek, majd megöntözték egymást vízzel, sőt ezek mellett vízzel, sárral, liszttel árasztották el egymást. Rio első jelmezbálját 1840-ben szervezték, majd nagyjából egy évtized múlva már lovak által vontatott kocsikon vonultak fel a zenekarok, és 1855-ben pedig a gazdagabbak már lélegzetelállító jelmezekben vonultak fel a karneválon. A szamba zenéje 1917-től vált a karnevál aláfestő zenéjévé, de csak 1928-ban változott át a jelmezes mulatság szambaiskolák versengésévé.
Ahogy idén is, így minden évben öt teljes napon át tart parádé, amely a városban két fontos helyszínen zajlik: az utcán, azaz a "Sambadron"-on amely, kb. 60-70.000 néző befogadására képes, s a Sambadrome stadionban, amelyet pedig külön ennek a rendezvénynek építettek. A karneválon a szambaiskolák versenyei kifejezetten izgalmasnak és forró hangulatúnak mondhatók, hiszen az általuk bemutatott produkciók mindegyike erotikával van megfűszerezve. A parádé napi 10-12 órán át tart, hiszen iskolánként nagyjából 3-5000 résztvevő vonul fel. S bár a versenyzők egész évben készülnek az előadásra a bírák évtizedek óta meghatározott kritériumok alapján pontozzák őket, azaz azt nézik, hogy mekkora az ütősök és a táncosok közötti harmónia, valamint mekkora mértékű a valódi tánctudásuk, illetve milyen a jelmezük dekoratívsága.
Aki viszont esetleg megunja a tömeget, akkor irány Rio de Janeiro Copacabana kerülete, ahol a világ egyik legnagyobb tengerparti strandját találod. A strand 5 kilométer hosszan terül el, s itt nappal biztos, hogy mindig történik valami. Azt viszont érdemes tudnod, hogy míg a strand a tolvajok egyik kedvenc vadászterülete, addig pedig maga a kerület Rio szexiparának a központja, ezért az tele van sztriptízbárral és prostituáltakkal.
Velencei karnevál
Bár Velencében a karnevál a hőmérsékletét tekintve nem olyan kellemes, mint a riói, eleganciáját tekintve minden bizonnyal fölülemelkedik. Itt ugyanis nem az alulöltözött lányok állnak a középpontban, hanem a maszk: szinte nincs ember, aki ne tudná, hogy ehhez a karneválhoz szorosan kapcsolódik az az álarc, amely az idők során jóformán Velence szimbólumává vált.
Magával Velencével egyébként sem lehet betelni, de ha ráadásul abban az időben látogatjuk meg a lagúnák városát, amikor ott éppen a karnevál zajlik, akkor biztos, hogy olyan élménnyel leszünk gazdagabbak, amit azután soha nem felejtünk el. Idén 2012. február 11-én kezdődik el amulatság, amely csak február 21-én ér véget. Ahogy már említettük, a víz borította utcák varázsa egyébként is lenyűgöző látvány, de ebben az időszakban az álarcos bohóckodás a mérvadó: turisták tízezrei örvendeznek, szórakoznak az utcákon ilyenkor, de vajon miért? A méltán híres karneválról az első írásos emlékek 1094-ből valók, de a város csak a XVIII. században nyerte el a karneválok városa címet. Ekkoriban az utcai mulatozás már annyira kinőtte magát, hogy Európa nemesei százával özönlötték el a várost, hogy ott aztán jól kimulassák magukat. Ez a hagyomány viszont később megszakadt, amikor a köztársaság megbukott, s újraélesztésével 1979-ig kellett várni. A karneváli ünnepség időszaka egyébként hagyományosan húshagyó csütörtöktől húshagyó keddig tart.
Ha viszont már ott jársz, akkor az észak olaszországi kis város szépségeivel is érdemes megismerkednek, így a Szent Márk tér mellett érdemes odafigyelned a város szépségére: a középületek közül példaként említhető a Dózse-palota, a Piazza San Marco kerülete mentén a Napóleon által emeltetett hivatali épületek, azaz a Dogana (vámház) és a Fondango Turchi, ami az ottomán-török kereskedelmi képviselet. Ezek mellett viszont érdemes a palotákra is odafigyelnek, hiszen ezek nemcsak a csatornáinak partján magaslanak, de szinte minden kisebb-nagyobb téren észrevehetők. A paloták szépségét a falazatot teljesen beborító fehér isztriai márvány díszburkolat, a mozaikok és a kültéri freskók adják.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez