Kerttervezés lépései kezdőknek
Amikor egy komplex feladattal állunk szemben, csábító lehet egyből belevágni, hiszen ezzel rengeteg időt nyerhetünk. Ám ha a feladat elvégzését nem előzi meg egy gondos tervezési folyamat, az rengeteg nem várt problémát szülhet. Egy házépítés során például mindig azzal kezdünk, hogy megtervezzük mind a kész ingatlant, mind pedig az oda vezető utat — az elvégzendő feladatokat, az alapanyagok mennyiségét és az ezekkel járó költségeket. Nincs ez másképp az otthonunk kültéri részénél, a kertünknél sem!
A kert rengeteg olyan elemet tartalmaz — legyen szó például a fákról, cserjékről — amelyeknek egyáltalán nem mindegy, hogy hova kerülnek, milyen körülmények lesznek adottak számukra és ezáltal milyen végeredmény várható. Ahhoz tehát, hogy maximálisan elégedettek legyünk a végkifejlettel, gondos kerttervezésre lesz szükségünk!
Az alábbiakban azt mutatjuk be, hogy mire kell figyelnie egy kezdőnek a kültér megtervezésekor.
A kert megtervezése kezdőként
Ahhoz, hogy a kertünk tökéletesen megfeleljen hosszútávú céljainknak, először is az igényeinket kell pontosan meghatározni.
- Sok zöldet szeretnénk, vagy inkább az építményeket részesítjük előnyben?
- Jó lenne, ha pillangók, sündisznók látogatnák a kertet?
- A kényelem a legfontosabb számunkra, vagy inkább a szépség?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kell választ kapnunk, ami alapján majd nekiállhatunk elkészíteni a tervet. Amint ezzel megvagyunk, a következő lépés nem más, mint az építmények megtervezése.
Építmények tervezése
Egy amatőr kertésznek például biztosan szüksége lesz egy tárolóra — de aki inkább a kényelmet helyezi előtérbe, annak valószínűleg a filagória lesz a jó megoldás.
Az építmények listájának tartalmaznia kell mindent: a legkisebbtől (pl.: magaságyás) a közepes méretű épületeken át (pl.: szerszámos bódé) egészen a legnagyobb felületet elfoglaló épített elemekig (pl.: térkövezett autóbejáró vagy nyári konyha).
Amint ezeket meghatároztuk, meg kell töltenünk színekkel a kertet — jöhetnek a növények!
Növények tervezése
A növényeket kategorizálni kell aszerint, hogy milyen funkciót látnak el. Ez alapján az alábbi növényeket kell kiválasztanunk:
- Térhatároló növények - Sövénynövények
- Árnyat adó növények - Fák
- Váznövények - örökzöld növények, melyek keretet adnak, télen is díszítenek
- Színt adnak - virágos cserjék, évelők, egynyáriak
Itt rengeteg szempontot kell figyelembe venni:
- Vajon az adott növény a savanyú vagy a lúgos talajt kedveli?
- Mekkora a vízigényük?
- Árnyékban vagy napon érzik jól magukat?
- Mekkorára fognak nőni?
- Hogyan fognak kinézni, mikor fognak virágozni?
- Milyen állatokat fognak a kertbe csalogatni, vagy éppen elűzni?
Amennyiben ezeket meghatároztuk, és tudjuk, hogy hova kerülnek az építmények, már el tudjuk dönteni, hogy pontosan hol legyen a növények helye.
Ezután a kert ellátása következik, például a kút helye, az automata öntözőrendszer megtervezése, vagy a csapadékvízgyűjtő rendszer kitalálása.
Látható, hogy egy kert megtervezése igen komplex feladat, amihez egyáltalán nem elég, ha csak a növényekhez értünk — az építmények kialakításához és a kert ellátórendszerének működéséhez is konyítanunk kell, legalább annyira, hogy bele tudjuk tervezni őket kertünkbe.
A legfontosabb kérdés az lesz, hogy biztosan mi magunk akarjuk mindezt megvalósítani?
Kerttervezés szakemberrel
Sokan vágnak bele úgy egy kert megtervezésébe, hogy nincsen előzetes tudásuk. Ilyenkor előfordulhat, hogy a végeredmény nem lesz optimális — vagy rengeteg tanulás és időbefektetés szükséges ahhoz, hogy az igényeinknek teljesen megfelelő kertet alkossunk.
Mindkét opció erőforrásokat igényel, hiszen előbbinél egy rosszul sikerült kertet kell kijavítani, ami igencsak költséges lehet. A másik opciónál pedig rengeteg időnket, energiánkat, ezáltal közvetve, a pénzünket fogja felemészteni a folyamat.
Ahhoz, hogy mindezeket elkerüljük, érdemes profi szakemberre bízni a kerttervezést. A szakember pontosan tudja, hogy minek hova kellene kerülnie, milyen sorrendben, mekkora méretben, és így tovább.
Sokan azt hiszik, hogy egy szakember segítségének igénybevétele drága — ám gondoljunk bele abba, hogy egy rosszul sikerült kert esetében kétszer fizetünk. Ráadásul a kerttervező szakember rengeteg pénzt képes nekünk spórolni az alapanyagokon és a növényeken, hiszen pontosan tudja, hogy melyik kertészetekben kaphatóak meg a legjobb minőségű, legjobb ár-érték arányú alapanyagok.
Amennyiben tehát érezzük magunkban az elszántságot és tudást, hogy mi magunk találjunk ki mindent, akkor érdemes lehet kezdőként is belevágni — ám ellenkező esetben inkább menjünk biztosra és bízzunk meg egy szakembert a feladat elvégzésével.
A Budai Kertcentrum egy családi vállalkozás, mely kezdetben kertépítő cégként működött, majd kertészeti árudává alakult, és mára már több mint 25 évnyi szakmai tapasztalattal a hátuk mögött szolgálják ki a legmagasabb színvonalon a vevőket. Ami igazán különlegessé teszi őket, hogy nem csupán egy kertészetről van szó, hiszen bemutatókertjükben a vásárlók ihletett meríthetnek a saját kertjük kialakításához, de ha szeretnék profira bízni a munkát, akkor kerttervezésben is számíthatnak rájuk.
Képek forrása:
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez