Kencekonyha: a bio naptej
Évek óta egyre erősebben süt a nap így fokozottan jobban kell vigyáznunk a bőrünkre és bár használunk napvédő készítményeket, mégis sokszor előfordul hogy mégis megpirul , leég a bőrünk. Érdemes odafigyelni hogy milyen fényvédő kozmetikumokat használunk, mert sokszor ártalmasabb lehet egy naptej vagy napolaj, mint mikor leég a bőr.
Tudjuk, hogy a bolti forgalomban lévő napolajak és naptejek nagy része többféle a bőrre káros kémiai anyagot és összetevőt tartalmaz minden más mellett, mint például : Octinoxate - Octyl-methoxycinnamate (OMC) , Oxybenzone , PABA- (PABS: Para-amino-benzoesav) , ami a bőrön keresztül egyből a véráramba jut, és teljesen felszívódik. A napvédő termékek fizikai, vagy kémiai fényszűrőt tartalmaznak, sokszor előfordul hogy mind kettőt. A kémiai fényszűrő szintetikus vegyületeket, triazolt, benzofenont, benzalazint és származékait tartalmaz, melyek mérgező anyagokra bomlanak a nap hatására, és bejutnak a bőrön keresztül a véráramba. A fizikai fényszűrő cink-oxid és titán- dioxid mikropigmenteket tartalmaz, melyek nem szívódnak fel a bőrben, a legbiztonságosabb aktív hatóanyagok, vékony filtert hagynak a bőrön , visszaverik a napsugarakat így hatékonyak a z UV sugárzás ellen.
A fizikai fényvédőkön kívül van még több természetes alapanyag is ami nemcsak véd, de gazdagon ápolja is a bőrt. Ilyen a kakaóvaj , a shea vaj, aminek van magában is kb. 5 -ös fényvédő faktora , a karotin tartalmú anyagok és ápoló olajak , mint a makadámdió, szőlőmag, jojoba,avokádó, kendermag olajak.
Gáspár Viki
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez