„Kávézzunk együtt” – Interjú Fűri Brigittával
Mit jelent a karriertervezés? Miért időszerűbb, mint valaha a karrierünkkel foglalkozni? Mitől lesz hiteles egy karriertanácsadó? Milyen személyes példák inspiráltak, hogy ezzel a területtel kezdj el foglalkozni? Többek között ezekről a témákról beszélgettem Fűri Brigittával az Indra Consulting Kft. tulajdonosával.
Közel 20 éve landoltam ezen a területen, amikor az én karrierem is jelentős irányt váltott. A világ vezető légitársaságának londoni irodájából költöztem haza és kezdtem el vezetőkiválasztással foglalkozni. Ez az irány egyáltalán nem volt tudatos, azt az egyet tudtam, hogy a kinti tapasztalatom után a hazai légiközlekedési iparág egyáltalán nem jelentett számomra kihívást.
Számos fejvadászhoz adtam be a pályázatomat és érdekes módon több esetben kaptam ajánlatot közvetlenül ezektől a cégektől, hogy mint tanácsadó náluk dolgozzam. Úgy éreztem, hogy ez nem lehet véletlen, így kerültem erre a pályára.
Az elmúlt években több száz vezetői kiválasztási folyamatban vettem rész. Számos érdekes, különleges vezetői utat, karriert volt szerencsém megismerni, illetve ezzel párhuzamosan ugyanennyi cég életébe kaptam bepillantást. Ezen időszak alatt rengeteg karrierváltást kísértem végig, olyan helyzeteket, ahol a pályázók életük egyik legfontosabb kérdésére keresték a választ. Hogyan tovább, melyik lehetőséget válasszam? Sokszor elhangzott a kérés, hogy „kávézzunk együtt” és ez idő alatt adjak tanácsot a felmerült kérdésekkel kapcsolatban, csökkentsem a bizonytalanságukat. Támpontokat kerestek mielőtt egy rendkívül fontos kérdést meghoznak.
Azt viszont el kell fogadni, hogy egy kávézásnyi idő a legtöbb esetben nem elég ahhoz, hogy egy ilyen típusú kérdésre megkapja a választ az, aki felteszi. Így jött a gondolat, hogy erre a területre fókuszálva, karrier tanácsadóként adjak segítséget.
Mit tettél azért, hogy azt tudd mondani, hogy karrier tanácsadó vagy?
Óriási felelősség egy ilyen kérdésben a támogatás, hiszen életünk 2-3 legfontosabb pillérjének egyikére keressük a választ. Az elmúlt közel 20év szakmai tapasztalata karrier témában, a tanulmányi hátterem és személyiségem tett tanácsadóvá, azt gondolom. Többször tettem fel önmagamnak is a kérdést, hogy elég hiteles tudok-e lenni? Mit tudok én adni az embereknek? Nagyon egyszerűen azt fogalmaztam meg, hogy a Tudás, Érzelem és a Cselekvés egységét tudom átadni a folyamatokban.
Vannak olyan élethelyzetek, amikor rendkívül nagy a nyomás, stresszhelyzetben történik a döntés vagy éppen hosszabb munkanélküliség után/közben. Az ilyen helyzetekben, például a mentálhigiénés szaktudásom lehetővé teszi számomra azt a fajta támogatást, hogy megfelelő érzelmi szintre kerüljön az egyén, ahhoz, hogy tudatos döntést legyen képes meghozni, hiszen krízishelyzetben, beszűkült tudatállapotban nem lehet (jó) döntéseket hozni.
Miért időszerűbb, mint valaha a karrier tanácsadás?
Egyértelműen egyre nő az emberek igénye, hogy saját felelősséggel, önállóan lépjenek fel a munkaerőpiacon, hisz a szervezetek dinamikusabban változnak, mint valaha. Minden évben milliók változtatják munkahelyüket: vagy saját döntésükből, vagy mert így hozza az élet.
Ezzel együtt a munkavilágában meghatározó és forradalmi változások történnek, a munkáról alkotott hagyományos elképzelések ma már nem működnek. Új munkamodellek terjednek világszerte, amelyek mélyen beleavatkoznak az életünkbe. Ehhez az embereknek segítségre van szükségük.
Minden eset egyedi, de egy valami közös bennük - alapvető célunk a szakmai elégedettség növelése és a személyes élet – és munkaminőség javítása. A wellbeing elengedhetetlen pillére lett a karrierünknek!
A külvilág gyors változásaihoz akkor tudunk jól alkalmazkodni, ha belső stabilitást érzünk, második és harmadik karrier utat akkor tudunk kialakítani, ha ismerjük önmagunkat és tudatában vagyunk saját erőforrásainknak és szükségleteinknek. Az egyéni prioritások és célok tisztázása elengedhetetlen egy adott döntési helyzetben, vagy jövőbeni karrier tervre vonatkozóan.
A karrierépítés egy élethosszig tartó folyamat, amely során újból és újból ránézünk a szakmai életutunk fő állomásaira és témáira.
Ebben a témakörben sokszor felmerül a coaching fogalma. Van-e és ha igen, akkor mi a különbség a coaching és a karrier tanácsadás között?
A coaching és a Karrier tanácsadás között alapvető különbségek vannak, mint például a folyamat célja, indítéka / fókusza és a kiemelt kompetenciák között, amikkel foglalkozik és természetesen az eszköztára is más a két folyamatnak. A tanácsadás nem coaching és a coaching nem lehet tanácsadás.
A karrier tanácsadás célja az egyén kompetenciájának felismerése és megfelelő szakmai perspektívák kialakítása. A coaching célja a szakképzettség növelése, viselkedési változások elérése, kompetenciák fejlesztése.
Kiemelt kompetenciák, amivel a két terület foglalkozik (természetesen a teljesség igénye nélkül). A Karrier tanácsadás a kompetenciák felmérésére, a szakmai önmenedzselés képességére, valamint foglalkoztathatóság növelésére teszi a hangsúlyt.
A coaching a vezetői képesség, szociális kompetencia, munkaszerep és vállalati kultúra elsajátítását támogatja.
(Okok / Indítékok és Fókusz)
A karrier coachingnak az indítéka a foglalkozással és karrierkrízissel kapcsolatos változási folyamatok, amely egész életen át tartó folyamat egyes mérföldkövekkel. Fókusza a munkán túlra tekintés és ennek a látásmódnak a fejlesztése, szakmai elégedettség növelése, átmenetek tisztázása, a munka és az élet egészségnek harmóniája
A coaching indítéka lehet az egyéni kompetenciák fejlesztése, jobbító változtatás és munkahelyi konfliktusok feloldásának vágya. A coaching fókusza inkább megmaradás az adott munkában a szakmai elégedettség növelése, az alkalmazkodóképesség javítása, a cselekvési kompetencia erősítése.
A karrier tanácsadáson kívül megmaradtak-e a még korábbi HR-hez köthető tevékenységeid vagy kizárólag most már erre a (karrier tanácsadásra) területre fókuszálsz?
A tevékenységek, amiket folytatok mind komplementer elemei egymásnak, aktív fejvadász tevékenységem teszi lehetővé számomra, hogy naprakész legyek a munkaerőpiac dinamikájával, valamint a jelölt és megbízói oldal igényeivel és motivációjával egyaránt. A tudatosan „preventíven” történő karrier vagy munkaélet tervezést elengedhetetlennek tartom, hogy mindeközben a lelki egészségünkkel is foglalkozzunk pedig mindennek a mozgatórugója számomra. Szóval kérdésedre a válasz, a többi területtel is aktívan foglalkozom.
Nagyon szépen köszönöm a beszélgetést.
Én is köszönöm
Fűri Brigitta
karrier tanácsadó, mentálhigiénés szakember
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez