Karnevál körkép
Bár még csak január közepe van, s a maszkabálok ideje is jó egy hónap múlva esedékes, nem árt időben összeszedni, hogy melyik karneválok a legmenőbbek, ha esetleg épp azon a felén fordulnánk meg a nagyvilágnak. A leghíresebb, leglátványosabb farsangi események közül mazsolázunk a brazil Riótól az indiai Goáig.
Vízkereszttől, vagyis január 6-tól a nagyböjt kezdetét jelentő hamvazószerdáig tartó időszakot nevezzük a keresztény kultúrkörben farsangnak, melyet hatalmas lakomák, utcabálok, kosztümös felvonulások és bálok jellemeznek. Bár időbeli meghatározása a keresztény liturgikus naptárhoz kapcsolódik, ez idő alatt egyetlen jelentős vallási ünnep sincs, tradíciói az ősi pogány időkbe, illetve a néphagyományokra vezethetők vissza. Valójában ősi télbúcsúztató, tavaszköszöntő népünnepély, melynek csúcspontja a farsang farka, vagyis maga a karnevál (a latin ’carne’, azaz hústól és a latin ’vale’ elhagyni szavakból ered), melyet a húsvétot megelőző 47. napon, húshagyó kedden rendeznek meg.
Velencei karnevál
Talán a világ leghíresebb és legszínesebb karneválját a lagúnák városában, az itáliai Velencében tartják, melynek eredete az ókori Lupercaliákra (február 15. termékenység ünnepe) vezethető vissza. A karnevál első írásos említése 1094-ből való, a XVIII. századra Velence elnyerte a karneválok városa elnevezést, ahová Európa nemessége évről évre özönlött. 1797 és 1979 között a velencei karnevál működését felfüggesztették, de az utóbbi csaknem 40 évben reneszánszát éli. A díszes jelmezekbe öltözött vidám tömeg a csatornák vizén, a sikátorokban, tereken múlatja az időt, majd a karnevál csúcspontján, az utolsó napon búcsút vesznek a Karnevál Hercegétől: mindent elvesznek tőle, melyet az első napon neki adtak, ezzel szimbolikusan elűzik a tél rossz szellemét.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez