Jogosultság, te drága
Ironikus, de sajnos igaz, hogy a jogosultság drága, ha időben nem figyelünk rá. Ami miatt erről írok, azért van, mert az utóbbi időkben nagyon megsokszorozódott azon érdeklődök száma, akiknek azt kellett mondanom, hogy nem jogosult tgyás-ra, gyed-re, vagy nagyon kicentizve lehet jogosult az ellátásokra.
Mit jelent az, hogy drága? Ha számokban gondolkodunk ez az elmulasztott lehetőséget jelenti. Azt jelenti, hogy két éven keresztül havi 50 000 Ft-tól akár br. 137 200 Ft-ig terjedő tgyás-t, gyed-et bukunk el, ami két évre vetítve 1 250 000 Ft-tól 3 430 000 Ft-ig terjedő veszteséget jelent. (Ez lehet több is, ha a kismama magas bérrel rendelkezik.) De jelentheti azt is, hogy a havi villanyszámlára, közös költségre, lakás vagy autóhitelre, a gyerekek játékaira, használati eszközeire (babakocsi, kiságy, ruházat), nyaralásra ennyivel kevesebb pénzünk marad. Jelentheti azt is, hogy csak a párunk fizetéséből kell megélni, miközben a család kiadásai emelkedtek. Sorolhatnám, hogy mennyi szempontból lehet a meg nem kapott ellátásokat megközelíteni. De a lényeg ugyanaz, ennyi pénzzel kevesebből kell gazdálkodni, ha nem figyelünk arra, hogy a tgyás, gyed jogosultsági feltételeinek megfeleljünk.
Milyen esetekben fordul ez általában elő? Legtöbbször nem az első babánál merül fel a jogosultság hiánya. Ilyenkor nagy általánosságban a jogosultsági feltétel rendben van, vagy akinél nincs, az már a gyerekvállalás előtt tisztában van azzal, hogy nem valószínű, hogy tgyás-ra, gyed-re jogosult lesz. A probléma a 2. vagy 3. babánál merül fel. Mégpedig azért, mert nagyon jellemző az, hogy a munkáltató megszünteti a kismama munkaviszonyát rosszabb esetben szülés előtt, jobb esetben a tgyás, gyed folyósítás alatt.
Ha a munkaviszony vagy bármilyen más biztosítás a szülés előtt szűnik meg, akkor nagy esély van arra, hogy tgyás-ra talán jogosult lesz a kismama, de gyed-re biztosan nem lesz a jogosult. Ha a munkaviszony vagy bármilyen más biztosítás a tgyás, gyed vagy gyes folyósítás alatt szűnik meg, akkor a kismama jogosult lesz tgyás-ra és gyed-re is, de egy következő szülésnél (2. vagy 3. babánál) már csak gyes-re lesz jogosult, ha időben nem rendezi a jogosultsági feltételt, azaz a megfelelő időben nem létesít új, biztosítást eredményező jogviszonyt. A jogosultsági feltételeket mindig az adott szülést megelőző két éven belül kell realizálni. Tehát hiába van valakinek az első szülést megelőzően több éves biztosítása (munkaviszonya vagy más jellegű munkavégzésre irányuló jogviszonya), akár 10 – 15 éves, ha a következő szülést megelőző két éven belül nem lesz legalább 365 naptári nap biztosítása és a tgyás igényléskor fennálló biztosítása nem lesz jogosult tgyás-ra és gyed-re.
Végezetül egy kismama esetével zárnám. Június elején megkeresett egy kismama, hogy milyen lehetőségei vannak a megadott adatok alapján. Írta, hogy kb. 7 hónap biztosítása van két éven belül. Kértem, hogy a jövedelemigazolás másolatát küldje el, mert nem szeretném, hogy feleslegesen vegyen igénybe tanácsadást, azaz azért fizessen, hogy elmondjam neki, hogy nem jogosult tgyás-ra, gyed-re. A jövedelemigazolás másolatát egy hónappal később küldte (pár napja). Ha egy hónappal ezelőtt elküldi a jövedelemigazolást, amikor kérem, akkor most biztosan jogosult lenne tgyás-ra és gyed-re is. Mivel egy hónapig gondolkodott azon, hogy elküldje -e vagy sem vagy más fontos elfoglaltságai voltak, most már csak gyes-re (br. 28 500 Ft) jogosult. Havi nettó 91 200 Ft-tal fog most havonta kevesebbet kapni, mint amennyit kaphatott volna, ha időben megküldi az adatokat.
Horváthné R. Mónika - TB szakértő
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez