Jógával a jó testtartásért
Mozogj másképpen, élvezd, hogy minden porcikádban áramlik az energia: a jóga nem torna, hanem életfilozófia, tudatállapot. Tanuld meg és sajátítsd el, hogy tudsz a jóga alapelvei szerint élni! A jóga jelentése: kötni, egyesíteni, koncentrálni, alkalmazni. Rád vonatkoztatva a jóga a test, a lélek és a szellem minden erejének egyesítése és irányítása az egyetemes Isten felé. Jógázz minden nap, kapcsold ki magad!
Kondi-jóga: A jógagyakorlatok többsége olyan állóképességet nyújt, melyre mindennapi életed során nagy szükséged van. A jóga többnyire statikus mozgást vesz igénybe, olyan testtartást, ami az izomzatot is nyújtja, illetve feszíti. Ez a terhelés izometriásan erősíti az izmaidat, tehát az állóképességedet, szemben a különféle sportokkal, melyek izotóniásan terhelik szervezeted. Elsősorban az izmok dinamikáját, erejét fokozzák. Amikor egész nap ülsz a számítógép előtt, autót vezetsz, bevásárlószatyrot cipelsz, elsősorban statikus állóképességre van szükséged. Így, ha elkezdesz jógázni, nagyon hamar javul a közérzeted, és kevésbé leszel fáradékony.
Lazítsd az izmaidat: Az izmaid feszítése és nyújtása egyaránt fontos a gyakorlatok során, és lényeges, hogy ezeket meg tudd különböztetni egymástól, hiszen érzetben gyakorta hasonlóak. Ha nyújtott lábbal előrehajolsz, úgy érzed, hogy feszülnek hátul a combizmaid, pedig igazából nyúlnak. A jógával nem csak megerősítheted az izmaidat (feszítés), hanem azok mozgásterjedelmét is növelheted (nyújtás). Statikus nyújtásnál van ideje az izomnak elengedni, így mozgástere a fiziológiailag lehetséges határig megnövelhető.
Helyre teszi mozgáskoordinációdat: Az izomműködés szempontjából fontos szót ejteni az idegrendszerről, melynek fejlődése és kondicionálása függ a gyakorlás rendszerességétől. A megfelelő idegrendszeri vezérlés csak a napi gyakorlás esetén tud kialakulni. Minél jobban bejáratott egy izommozgáshoz tartozó idegpálya, annál koordináltabb és könnyebb lesz a mozdulat. Amikor erőlködsz, pluszként olyan izmok is működésbe lépnek, melyeknek nincs szerepük az adott mozdulatban, így szükségtelenül dolgoznak.
A 3 leghatékonyabb statikus állóképesség-növelő gyakorlat
1. Csónaktartás: Nyújtott ülésbe helyezkedj, nyújtsd ki karjaidat előre. Döntsd hátra törzsedet és emeld meg lábaidat. Tartsd, ameddig jólesik. Eleinte két-három lélegzetvételnyi idő is elegendő, amit lassan növelhetsz.
Erre hat: a gyakorlat elsősorban a hasizmodat, másodsorban a csípő-, a horpasz- és a combizmodat edzi, és mivel egyenesen kell tartani a hátadat közben, a törzsedet is megerősíti.
2. Hinta vagy? Hason fekvésből a földtől kb. 10 cm-re emeld egyszerre lábad, kezed. Végtagjaid végig nyújtva maradnak, s képzel azt, mintha húznák a karodat és a lábadat. Ennél a gyakorlatnál az összes hátulsó izom (comb, far, derék, gerincmerevítő, nyak) dolgozik. Ha ezek az antigravitációs izmok megerősödnek, nem lehet gond a helyes testtartásoddal.
Erre hat: A hinta intenzív masszázst gyakorol a hasi szervekre is. A nyomás hatására a vérkeringés megváltozik, és ezáltal hatékonyabbá válik a hasi szervekben folyó anyagcseréd.
3. Hősi póz, avagy pózolj hősiesen: Állj nagy terpeszbe, az egyik lábad 90 fokban fordítva előrenéz, a másik 15 fokban fordítva oldalra. Csípődet húzd hátra, farokcsontodat húzd be! Mindkét karodat nyújtsd ki. A törzsed maradjon függőlegesen, deréktájad ne homorítsd.
Erre hat: Ez a gyakorlat a kar-, váll- és hátizmaidat jól megerősíti, pedig „csak" tartani és nyújtani kell a karjaidat, továbbá edzi a combizmaidat. Összetett hatású gyakorlat, és a csípő nyitva tartása miatt külön koncentrációt igényel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez