Járólap lerakása házilag: így csináld!
Gondolkodsz rajta, hogy belevágj a járólap lerakásába, csak nem tudod, hogyan is kellene pontosan? Ne aggódj, az otthoni hidegburkolás nem ördöngösség, némi utánajárás után nyugodtan nekifoghatsz önállóan is. Mire lesz szükséged, és mire figyelj oda? Cikkünkből megtudod!
A járólap lerakásának menete
1. Előkészületek, a járólap kiválasztása
Az előkészületekbe az utánajárás, tájékozódás és a bevásárlás tartozik. Érdemes minél több cikket elolvasni a témában, és jó pár videót megnézni, hogy lásd, hogyan is néz ki a dolog a gyakorlatban. A bevásárláson általában szeretünk mihamarabb túl lenni, de ne siess, mert nagyon bosszantó, ha elfelejtesz valamit.
A járólap kiválasztását szintén ne hamarkodd el, mert jó esetben évtizedekig fog majd szolgálni. Mire figyelj?
- Kültéri vagy beltéri járólap: Mivel más-más hőmérsékleti viszonyokra, terhelésre lettek tervezve, fontos, hogy a megfelelő típust válasszuk.
- Kopásállóság: Érdemes minél nagyobb kopásállóságú csempét választani, mert ezen múlik a burkolat tartóssága.
- Méret. A nagyobb lapok elegáns, minimalista megjelenést kölcsönöznek a helyiségnek, de nagyon oda kell figyelni a burkoláskor, mert ha nem tökéletesen egyenletes az aljzat, nem lesz szép a végeredmény.
- Szín. A szín kiválasztásánál vegyük figyelembe a falak színét és a helyiség benapozottságát is.
Ha nincs hozzáértő ismerősöd, érdemes az üzlet eladóival is váltani pár szót, mert általában remek tanácsokat tudnak adni, és fel tudják hívni a figyelmedet azokra a részletekre, amelyekkel esetleg nem voltál tisztában. Mire figyelj oda?
2. A felület előkészítése
Az egyik legfontosabb lépés a felület előkészítése. Két kulcsfontosságú dolog van: a felület legyen egyenletes, vízszintes, illetve legyen száraz és tiszta.
Az egyenletes felület eléréséhez első körben töltsd ki a mélyedéseket, egyenetlenségeket. A nagyobb egyenetlenségekhez használj esztrich betont, a kisebb egyenlőtlenségekre pedig az önterülő aljzatkiegyenlítő jelent megoldást. Ha csak kisebb lyukakat találsz, glettel is dolgozhatsz. Ha van nálad egy hosszú léc, könnyen ellenőrizheted vele, hogy szintben van-e az aljzat. Fektesd le, és ha egyenletes az aljzat, a teljes hosszán fel fog feküdni a felületre.
Ezután portalanítsd a felületet, és vigyél fel egy réteg mélyalapozót, hogy minél jobb tapadást biztosíts a ragasztónak.
3. A járólap lerakása
Mielőtt leraknád a járólapot, fontos felmérni, hogyan fognak elhelyezkedni a lapok. Első körben kicsapózsinórral mérd ki a sorok helyzetét. Ekkor már azt is látod, mennyi és nagyjából mekkora vágott járólapra lesz szükséged.
A gyártó utasításainak megfelelően keverd be a ragasztót. Ha jól jártál el, azt fogod látni, hogy a glettvas fogai által húzott barázdák nem folynak szét, hanem egyben maradnak. A burkolás menete a következő:
- Kőműves kanállal vegyél ki annyi ragasztót, ami egy járólap alá kell, és glettvassal simítsd el.
- Helyezd rá a járólapot, és a fugakereszt segítségével igazítsd a helyére. A vízszintet vízszintmérővel, illetve gumikalapáccsal állíthatod be. Ha a két járólap között kitüremkedik a ragasztó, távolítsd el, és töröld tisztára a csempéket.
- Folyamatos ellenőrzéssel haladj el a falig, ahol a méretre vágott járólappal fejezheted be a burkolást.
- A ragasztó megszáradása után el lehet távolítani a fugakereszteket.
A csempe vágásához a legjobb, ha csempevágót használsz. A csempevágó pontos vágást tesz lehetővé, és nem kell félni tőle, hogy eltörik a csempe, mint a flex használata esetén. Otthoni munkákhoz általában elég lesz egy kisebb, kézi csempevágó, de természetesen a nagy teljesítményű elektromos darabok közül is választhatsz.
Forrás: Zákány Szerszámház
4. Fugázás
Az eddig munkához képest a fugázás már csak jutalomjáték! A gyártó utasításainak megfelelően keverd be a fugát, majd kézi fugázó segítségével vidd fel a járólapok közötti résekbe. A felesleget töröld le, még mielőtt megkötne az anyag. A fal és a csempe találkozásánál érdemes szilikont használnod a jobb szigetelés érdekében. Amint ezzel megvagy, egy rongy segítségével töröld tisztára a lapokat, várd meg, amíg megszárad a fuga, és készen is vagy!
Mire lesz szükséged?
A burkolás nem tartozik a leginkább eszközigényes munkák közé, de jó pár olyan szerszámra szükséged lesz, ami valószínűleg nincs otthon. Ha nem vagy biztos a dolgodban, itt is érdemes segítséget kérned a barkácsáruházi eladótól. Az alapanyagokból mindig vásárolj többet, mint amennyire szükséged lesz. Ez kiemelten igaz a járólapokra, ahol a vágás miatt minimum 10%-ot érdemes rászámolni a szükséges mennyiségre. Íme egy bevásárlólista a burkoláshoz:
- Elegendő mennyiségű járólap
- Ragasztó
- Fuga
- Fogazott glettelő
- Kicsapózsinór
- Gumikalapács
- Fugakeresztek
- Kőműves kanál
- Vödör
- Fúrógép csatlakoztatható keverőfejjel
- Csempevágó
- Vízmérték
- Kézi fugázó
- Tiszta rongy
Szerszámokat vásárolnál? Irány a Zákány Szerszámház!
Már csak a szerszámok beszerzése van hátra? Szerszám webáruházunk, a Zákány Szerszámház kiváló minőségű termékek széles választékával vár!
Képek forrása: Freepik
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez