Isten patikája előtted hever
Nem is olyan régen, élt egy különleges asszony, akinek életfilozófiája nagy hatást gyakorolt kortársaira és az őket követő nemzedékekre egyaránt. Hite, kitartása és leleményessége, valamint világszerte megjelent könyvei kapcsán, Maria Treben hallhatatlanná vált.
A csoda örök!
A füvesasszonyként is emlegetett Maria Treben gyógyfüveit ma is nagy sikerrel használhatjuk a mindennapokban, csodával határos gyógy eredményei, erőt adhatnak minden reményvesztett beteg embernek. Idézet, a füvesasszonyként is emlegetett gyógyító gondolataiból:
- A test és lélek egységet képez, testi ellenálló erőmhöz a felkészültséget a természettől nyertem el. Isten jól megművelt kertjében minden olyan gyógynövényt megtaláltam, amely segített egészségem megőrzésében. –
Maria Treben, 1907-1991-ig tartó tartalmas élete, példaértékű lehet minden mai ember számára.
Rohanó, egészségtelen világunkban sajátos iránytűként szolgálnak könyvei, receptjei, gyógyításai.
Vissza a természethez!
A biokozmetika, valamint a fitoterápia területe határtalan lehetőséget nyújt a természetes testápolásban. Példának okáért vegyük sorra a testrészeinket fejtől lefelé a lábujjakig.
Elsőként a fejbőr, valamint a haj kap főszerepet. Szinte úton-útfélen megtalálható kora tavasztól, késő őszig az egyik legcsodálatosabb gyógynövényünk, a csalán. Ennek a növénynek minden része felhasználható külsőleg, belsőleg egyaránt. Hajhullás, fejbőr viszketés esetén, illetve csupán egészség megőrzés céljából is alkalmazhatjuk friss és szárított változatát szintúgy. Vegyszer dús világunkban sokan vagyunk, akik különféle bőrproblémákkal küszködünk, érzékenyekké válhatunk bármely sampon-balzsam összetevőkre, ebben az esetben feltétlenül megér egy próbát a csalánnal történő hajmosás.
/ egy ötliteres edényben négy-öt összemaroknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük, ezután öt percig állni hagyjuk. Mossuk meg a hajas fejbőrt alaposan, legjobb, ha színszappant - 100%-os tiszta növényi szappan – használunk, majd öblítsük le a csalánfőzettel, ezután ismételten dörzsöljük, öblítsük le a csalános vízzel, amíg el nem fogy. Jó eredményt érhetünk el, ha a frissen mosott hajat betekerjük egy puha törülközőbe és szárítás előtt pihenünk, tíz-húsz percet. Erőteljes hajhullás, kopaszodás esetén, látványos javulást érhetünk el a csalántinktúra napi alkalmazásával. Tinktúra recept: A tavasszal, illetve ősszel kiásott csalángyökereket alaposan megtisztítjuk, majd apróra vágva üvegbe tesszük. 38-40%-os gabonapálinkával felöntjük, meleg helyen 14 napig állni hagyjuk, időnként felrázzuk.
Naponta többször masszírozzuk be a fejbőrbe, csodát tesz. /
Ám a külső gyógymódok mellett ne feledjük el, hogy a legtöbb tünet, betegség, valamilyen belső rendellenességre utal, így erősen javallott a csalánból készült tea napi fogyasztása, hiszen az egyik legjobb vértisztító és vérképző növényünk is egyben. Megelőzés céljából, naponta egy csésze tea kortyonként iható egész életünkön át, súlyosabb betegség esetén, minimum napi két liter tea fogyasztása ajánlott a gyógyulás érdekében.
Csalántea recept: Egy púpozott friss, vagy szárított csalánt negyed liter vízzel leforrázunk, rövid ideig áztatjuk, majd leszűrjük és kortyonként fogyasztjuk melegen, cukor nélkül. Jótékony hatásai: vizelethajtó, emésztést elősegítő-kiválasztó, vértisztító, vérképző, kitűnő ellensége az ekcémáknak, bőrbajoknak.
A csalán, a kávé helyett is kitűnő hatást fejt ki a szervezetre, ébren tart, igazi energiabomba, ezért legyünk óvatosak az esti fogyasztásával, kivéve, ha egy éber éjszakára vágyunk. :-)
Nézz a szemembe és megmondom ki vagy!
Létezik egy mondás miszerint a szem, a lélek tükre, ez olyannyira helytálló, hogy a fénytelen, elszíneződött szem belső rendetlenségre utalhat, míg a tiszta csillogó szempár lelki békéről, kiegyensúlyozottságról árulkodik. A természet patikájában igen sokféle gyógynövényből válogathatunk szemünk egészsége érdekében is. A női betegségek méltán híres gyógyítójaként ismert cickafark, a szúrós szemfájdalmak, váladékozással járó szembántalmak esetén, valamint az igen erős migrénrohamoknál is nagy segítségünkre lehet. Ilyenkor, már egy csésze cickafarktea is jó hatást gyakorol az adott testrészre, kortyonként, melegen fogyasztva. Természetesen, a teljes gyógyulás érdekében, naponta akár több csésze gyógyteát is megihatunk. / elkészítése lásd csalánteánál /
A gyermekkori emlékeinkből megmaradt jó öreg kamilla, a másik olyan növényünk, amellyel gyógyíthatjuk szemünket. Külsőleg, gyulladt szem, kötőhártya gyulladás, nedvedző sebek lemosására, borogatására használjuk. Szépségápolószerként, hetente egyszer ajánlatos kamillafőzettel arclemosást végezni, az eredmény: friss, üde arcbőr. A kamillavirág hatásai: nyugtató, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, izzasztó, görcsoldó. Szemfájdalmak elmulasztására, tejben felforralt kamillás borogatással kezeljük a becsukott szemet. Kamillateát kortyolgatva, idegeink megnyugszanak, véget érnek álmatlan éjszakáink, eláraszt bennünket a béke és a harmónia érzete.
Arckezeléshez: egy maréknyi kamillavirágot forrázunk, majd rövid ideig állni hagyjuk.
Borogatáshoz: Negyed liter forrásban lévő tejhez adjuk a púpozott evőkanálnyi kamillavirágot, állni hagyjuk, leszűrjük és lehetőleg lenvászon kendőbe tekerve borogatásként használjuk.
A népies nevén vigasztalófűként is emlegetett orvosi szemvidítófű, bizonyos szembetegségeknél kiváló gyógyír, így például árpa vagy gyulladás esetén. A fáradt szemek pihentetésére, megnyugtatására külsőleg használhatjuk a borogatást. A szemvidítófüvet tartalmazó homeopátiás készítményeket a szem kötőhártya gyulladására és szénanátha esetén javasolják. Teáját annak is ajánlják, aki gyomor és bélbántalmakban szenved. Közismert fertőtlenítő hatása.
Borogatás: Nyugtatásra, a szemvidítófű langyos főzetét használjuk borogatásként.
Érdekesség: Az ókori görögök úgy vélték, hogy a növény nem csak a szemre van jó hatással, hanem az őt szeretettel használó személy, boldog és jókedvű is lesz tőle.
A kövirózsa húsos leveleinek nedvét frissen kifacsarva a beteg, fájó, ekcémás fülbe cseppentve enyhíthetjük a fájdalmas érzetet.
A vérehulló fecskefű langyos vízzel hígított kifacsart levét kortyonként – két, három csésze – fogyasztva az idegesítő fülzúgás is elmúlik. Külsőleg, ugyanezen növény, szemölcs, tyúkszem, sömör és még rosszindulatú bőrbántalmak kezelésére is kiválóan alkalmas.
A leírtak alapján is láthatjuk, mennyi mindenre jók a Jóisten patikájában fellelhető gyógynövények. Egy kis utána olvasással jómagunk is örömmel begyűjthetjük kora tavasztól, késő őszig a növényeket, nem beszélve a pénztárcánk kíméléséről. Abban az esetben, ha mégsem találnánk meg a számunkra szükséges csodaszereket, akkor látogassunk el egy közeli gyógynövényboltba, patikába és biztosan megleljük a testünknek-lelkünknek értékes kincseket.
Egészséges, boldog mindennapokat kívánok!
Frenyó Krisztina
Bővebben: Maria Treben, Egészség Isten patikájából című könyvében olvashatunk.
Folytatjuk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez