Isten éltessen Harrison Ford!
Harrison Ford neve hallatán kinek Han Solo, kinek Indiana Jones neve ugrik be elsőre. Az viszont tagadhatatlan, hogy a ma 73 éves sztár filmjei a mai napig izgalmas, akárhányszor újranézhető klasszikusok maradtak.
A színész Chicagóban, Illinois államban született. A színjátszás szeretetét szüleitől örökölhette, édesanyja ugyanis rádiós színésznői múlttal rendelkező háztartásbeli volt, apja pedig színészből lett reklámszakember. Ford fiatalon belépett az Amerikai Cserkészszövetségbe, ahol a második legmagasabb rangig vitte, emellett hüllőtanulmányozó érdemjelvényes tanácsadóként is dolgozott.
A gimiben volt az első tanuló, aki megszólalhatott iskolája vadiúj rádióállomásán, végzős évében pedig sporttudósítóként tevékenykedett. A középiskolát a Wisconsinban lévő Ripon College követte, ahol Ford drámaórákat vett fel. Eleinte csak a csajozás érdekelte, de később teljesen magával ragadta a színészet. Diplomát viszont nem szerzett, mert hamarosan eltanácsolták. 1964-ben rádiós bemondói álmokat szövögetve utazott Los Angelesbe. Ez ugyan nem sikerült neki, de ennek ellenére Kaliforniában maradt, majd leszerződött a Columbia Pictures-nél, ahol heti 150 dolláros fizetségért statisztálhatott filmekben. Karrierje nem indult túl jól. Az első filmjében mindössze kétsornyi szöveget kapott, ám az egyik producer már ez alapján tehetségtelennek bélyegezte. Ezután még két filmben szerepelt Harrison J. Ford néven, hogy ne keverjék össze egy másik, 1957-ben elhunyt színésszel. Tehetségtelenségére hivatkozva azonban a stúdió mégis megvált tőle. A színész ennek ellenére sem adta fel, és az Universal stúdiónál próbálkozott tovább – ezúttal elhagyva nevéből a nem létező J. betűt. Mivel nem volt elégedett a felkínált szerepekkel, Ford autodidakta módon áccsá képezte magát. A kényszer vitte rá, hiszen addigra már két gyermek édesapja volt, családját pedig el kellett tartania. Talán álmodni sem merte volna, hogy ez a kis kitérő juttatja hozzá élete legnagyobb szerepeihez! Ford ugyanis sok ismert embernél dolgozott háttérmunkásként, George Lucas rendező-forgatókönyvíróval is így hozta össze a sors. Lucas hamarosan mellékszerepet adott neki az 1973-as American Graffitiben. A csoda viszont akkor következett be, mikor 1975-ben szövegfelolvasásra kérte fel a Csillagok háborúja szereplőválogatásain. A meghallgatásokon maga Steven Spielberg figyelt fel rá – a többi pedig már sci-fi történelem. A többrészes Star Wars meghozta Ford számára a világhírt, a következő Spielberg-Lucas kasszasiker pedig csak újabb löketet adott amúgy is felfelé ívelő pályájának: ez volt Az elveszett frigyláda fosztogatói, vagyis Indiana Jones főszerepe. És ha már klasszikusok, akkor természetesen nem szabad megfeledkezni harmadik kultuszfilmjéről, az 1982-es Szárnyas fejvadászról sem. Ez így már nem semmi szerepkombó.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez