Isten éltessen Eszenyi Enikő!
Ma ünnepli 56. születésnapját Eszenyi Enikő, Jászai-és Kossuth-díjas színésznőnk, rendezőnk. Születésnapja alkalmából összegyűjtöttünk róla 10 érdekességet, valamint színpadi alakításai közül egy csokorra való részletet, melyet feltétlenül látni kell! Isten éltesse a színésznőt!
1. Eszenyi Enikő 1961. január 11-én született a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Csenger községben. Anyja tanítónőként dolgozott, édesapja egy sportklubban volt gazdasági szakember. Nagyapja, Eszenyi Sándor pedig matematika-fizika szakos tanár és iskolaigazgató volt, aki hegedült, dalokat írt, színházat, kórust szervezett, és távoli rokona, Eszenyi Olga színésznőnek is.
2. Enikő örökmozgó, céltudatos kislány volt, aki már kiskorától kezdve a színpadra vágyott. Az 1974-es nagy debreceni árvíz után a család Debrecenbe költözött, ahol a lány az akkori Kossuth Lajos Tudományegyetem (ma Debreceni Egyetem) gyakorlógimnáziumába járt. Emellett fél éven át képezte magát a Csokonai Színház ének-, beszéd- és mozgásóráin, majd az agrártudományi egyetem irodalmi színpadára került.
3. Eszenyi Enikő felsőfokú tanulmányait a budapesti Színház- és Filmművészeti Főiskolán végezte (miután elsőre felvették). Színésznőként szerzett diplomát 1983-ban, mesterei Horvai István és Kapás Dezső voltak. A Vígszínházban töltötte két éves főiskolai gyakorlatát, majd 1983-ban oda szerződött.
4. Bár elsősorban színésznőként ismerjük, Eszenyi már évek óta rendez is. Első rendezése a Leonce és Léna volt 1992-ben, a Budapesti Kamaraszínházban, amit a West Side Story követett a Vígszínház színpadán. Bár előszeretettel viszi színpadra a klasszikus drámairodalom és a modern írók gyöngyszemeit is, Shakespeare-feldolgozásainak száma elég jelentős: Ahogy tetszik, Antonius és Kleopátra, Rómeó és Júlia, Othello, Sok hűhó semmiért, Tévedések vígjátéka, Vízkereszt, vagy amit akartok – csakhogy a fontosabbakat említsük. Akármihez nyúlt, szinte mindig díjesőt indított vele.
5. Külföldi rendezői karrierje is igen jelentős. Dolgozott már Prágában, Pozsonyban, sőt, Európai rendezői sikereinek köszönhetően meghívást kapott a washingtoni Arena Stage-től, ahol 2004 januárjában színpadra állította Brecht: Egy fő az egy fő című drámáját.
6. Eszenyi Enikő pályafutása során eddig több mint 25 nagyjátékfilmben és legalább ugyanennyi tévéfilmben szerepelt. Olyan filmekben mutatta meg tehetségét, mint a Cha-Cha-Cha, a Hatásvadászok, az Eldorádó, a Csapd le csacsi!, vagy éppen a Kontroll.
7. Eszenyi munkásságát nemcsak szakmai díjakkal és elismerésekkel, de több állami kitüntetéssel jutalmazták: a Jászai Mari-díj és az Érdemes Művész elismerés után 2002-ben megkapta a Kossuth-díjat, 2007-ben pedig a Magyar Köztársaság Tisztikeresztjét. 2010-ben a Magyar Kultúra Nagykövetének választották. 2012 januárjában az Év Embere díjazottjai közé került, és elnyerte az Év Művésze 2011 díjat is.
8. Egyik legrangosabb elismerései közé tartozik, hogy Eszenyit 2009. február 1-jén kinevezték a Vígszínház igazgatójának. Amellett, hogy a hagyományokat megőrizve igyekszik friss, mai hangon szólni a közönséghez, igazgatóként egy alapítványon keresztül próbál segíteni a rászoruló gyerekeknek.
9. Eszenyi Enikő és Kaszás Attila színész még a diplomaosztás előtt összeházasodtak, kapcsolatuk 18 évig tartott, és van egy örökbefogadott lányuk, Vera. Házasságuk már a férfi tragikus halála előtt felbomlott, ezután Enikő 8 évig élt együtt Milan Mikulcik szlovák színész-rendezővel. Öröm az ürömben, hogy fogadott lányának gyermeke született, így Enikő már nagymama.
10. 2008-ban és 2010-ben Eszenyi Enikő a Megasztár tehetségkutató műsorában zsűrizett. Zsűritársai Fenyő Miklós, Friderikusz Sándor és Mester Tamás illetve Presser Gábor voltak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez