Isten éltessen Chris Martin!
Ma ünnepli 38. születésnapját Chris Martin, a Coldplay frontembere. A brit alter rockzenekar egyeseknek rémesen unalmas, míg másoknak valódi életérzés. Egy biztos: képtelenség elmenni mellettük szó nélkül.
A frontember eredetileg Christopher Anthony John Martin néven látott napvilágot az angliai Exeterben, emiatt akcentusa állítólag eltér a brit standardtől. Egyébként gyermekkora nem bizonyult könnyűnek, különböző szociális nehézségekkel kellett megküzdenie: a rendkívül vallásos, kisvárosi környezet és a sherborne-i fiúiskola nem voltak rá túl jó hatással. Talán pont ezek miatt, de Chris Martin egy kicsit valahogy mindig a felhők felett járt. Egyébként zseniális elme, vérbeli polihisztor, aki a zenélés mellett ókori történelmet tanult a londoni egyetemen, ahol ő volt a jégkorongcsapat kapitánya, és olykor utcatáblafestőként is dolgozott, hogy kiegészítse a zsebpénzét. 1996-ban az egyetemen ismerte meg Guy Berrymant, Jonny Bucklandot és Will Championt, akikkel megalapította Anglia egyik legsikeresebb alterbandáját, a Coldplay-t. A négy srác eleinte más együttesekben játszott, saját zenekaruk csak 1999-ben állt össze. Nevüket Chris Martin szobatársának, Tim Rice-Oxley-nak köszönhetik, aki ma a Keane tagja: ő játszott akkoriban egy olyan együttesben, amelyet Philip Horkys verseskötete, a Childs Reflections, Cold Play ihletett. Az akkori tagok szerencsére túl lehangolónak találták, és átdobták Martinéknak a jól csengő nevet.
Bár 5 Coldplay nagylemez él a köztudatban, igazából 8-cal büszkélkedhetnek, ugyanis az első három gyakorlatilag egyetlen ismert sláger nélkül eltűnt a süllyesztőben. Azóta persze réges-rég kiköszörülték a csorbát, hiszen a Parachutes, A Rush of Blood to the Head, az X&Y, a Viva la Vida or Death and All His Friends, valamint a Mylo Xyloto is mind díjesőben ázó alkotás lett, a banda eddig összesen hét Grammy-t zsebelt be! Ennek ellenére több tekintetben megosztó együttes. Alter stílusa miatt sokan elvont hipszterzenének gondolják, míg mások inkább mainstream koppintásnak érzik. Nos, az tény, hogy sokféle hangzásvilágból merítenek. Az együttes legnagyobb példaképe a skót Travis és a norvég A-ha, akik nélkül Chris Martin szerint a Coldplay nem is létezhetne. A U2 és a Radiohead hatása is erősen érezhető, több számukról pedig egyenesen ordít a nagy előd, a The Beatles hatása. Szó ami szó, a Coldplay remekül illeszkedik az igazi brit popkultúrába.
Martin egyébként a zenélés mellett igen elfoglalt. Más zenészeknek is ír, illetve producerként is tevékenykedik, például dolgozott Jameliával, Nelly Furtadóval és Jay-Z-vel is, és a színészet sem áll tőle teljesen távol. 2004-ben feltűnt egy kisebb szerepben a Shaun of the Dead című brit komédiában, 2006-ban pedig Johnny Cash God's Gonna Cut You Down című számának klipjében is. Nagyon fontos számára a közélet. Rendszeresen vesz részt jótékonysági esteken és koncerteken, sőt, már Ghánába és Haitiban is megfordult, hogy saját szemével győződhessen meg a borzalmakról. Azóta csak még elkötelezettebb lett: bal kézfején a Coldplay koncerteken egy egyenlőségjel látható, mellyel kifejezi a segélyszervezetek iránti szolidaritását. Ami magánéletét illeti, a Nagyon nagy Ő rátalált Gwyneth Paltrow személyében, született is két gyermekük, de sajnos 2014-ben elváltak. Azóta az agglegények életét éli, de reméljük, nemsokára rá talál újra a szerelem. Isten éltessen, Chris Martin!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez