Ismerd meg a rizst
A rizs az emberiség több mint felének a fő tápláléka a mai napig, valamint az egyik legfontosabb kultúrnövény is. Hazánkban is az egyik leggyakrabban fogyasztott gabonának számít. Mi most összegyűjtöttünk róla pár hasznos tudnivalót.
Egy kis történet: Régi beszámolókból arra lehet következtetni, hogy a rizs őshazája Dél-Kelet Ázsia. Ázsiában a rizsmagot az istenek adományának, szent növénynek tartották. Hazánkba a törökök által került. A rizs a termékenység jelképe, innét ered az a szokás, hogy az esküvőkön az ifjú párt sokfelé rizzsel szórják meg.
A rizs előállításáról: A világ rizstermesztésének 90%-át Ázsia adja, itt az évi 1 főre jutó rizsfogyasztás több mint 100 kg. Hazánkban ennél jóval kevesebb, KSH-s adatok szerint évi 2011-ben évi 4,6 kg/fő volt, és ez évről évre fokozatosan csökken. A rizs összetett fürtöt (bugát) képez - mint a köles is - nem pedig kalászt, mint a búza vagy az árpa. Egy buga 100-150 rizsszemet tartalmaz, ami színét tekintve lehet fehér, barna, sárga, vörös vagy lila. A vetéstől az aratásig 3-6 hónap telik el fajtától függően. A rizsaratás után még nem fogyasztható állapotú, még ezután hántolják, ami során megszabadítják a pelyvától. Így keletkezik a barna rizs. Az előfőzött rizst még a hántolás előtt áztatják és gőzölik, majd a kiszárított szemeket hántolják. A fehér rizsnél a következő lépés, hogy a hántolt szemekről fokozatosan csiszolással eltávolítják az úgynevezett ezüst hártyát és a rizscsírát. Ezt különböző mértékű csiszolással végzik az előállítandó késztermék függvényében. Az üvegesen áttetsző, legnagyobb csiszolási fokozatú és minimális törtszem tartalmú rizst fényezhetik is. A késztermékeket a csiszolás mértéke és a törtszem tartalom, valamint a jellege alapján különböztetik meg:
- "A" rizs: olyan hántolt rizs, amelynek a hossza legalább háromnegyede a teljes szem hosszának.
- "B" rizs: csak fél vagy háromnegyednél kisebb szemeket tartalmaz.
A megmaradt törkölyrizst vagy rizstöretet a takarmányozásban vagy sörgyártásban használják fel. A rizsliszt egy kirostált melléktermék, amely nemcsak élelmiszerként funkcionálhat, arcpúderként is hasznosítják. A rizsszalmát keleten matracok töltőanyagaként, zsákokhoz, tatami szőnyegekhez, kalapok és kosarak készítéséhez, valamint a papíriparban is felhasználják.
A fajtákról: A világon igen sok, több mint ezer fajtája ismert a rizsnek. Egyre elterjedtebbek és népszerűbbek a különböző aromás rizsfajták, mint például a Himalája lábánál termesztett basmati rizs, ami hosszú szemű, illatos és pergős fajta. A jázmin rizs hosszú, egymáshoz tapadó szemű, jázminra emlékeztető illatú fajta, ami jellemzően Thaiföldről származik. Az arborio a rizottók kedvelt alapanyaga, mely kicsi vagy közepes szemű, kissé ragacsos fajta. Az indiánok kedvelt eledele a vadrizs (indián rizs, fekete rizs), ami kissé diós ízű, és a legtöbbször fehér rizzsel keverve kerül forgalomba. Valamennyi említett rizsnek létezik barna változata is.
Beltartalmi értékek: A hántolt, fényezett fehér rizs 10 dkg-ban 353 kcal-át tartalmaz, valamint 7,4 g fehérjét, 0,6 g zsírt, 77,5 g szénhidrátot és 4,6 g élelmi rostot. Táplálkozás-élettani szempontból a barna rizs értékesebb nyersanyagnak minősül, mint a fehér, mivel ahogy fent írtuk, az ezüst héjacska és a csíra rész is rajta marad, amelyek értékes ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaznak. A barna rizsben lévő keményítő fokozatosan szívódik fel, így egyenletesen emeli a vércukorszintet. Cukorbetegek is fogyaszthatják - szénhidrát értékét beszámolva a napi mennyiségbe. Vitaminok és ásványi anyagok közül megemlítendő a B1-, B2-, B3-, B5- és B6-vitamin tartalma, valamint foszfor, kalcium, kálium, magnézium, nátrium, cink, krüm, mangán, nikkel, réz és vasforrás. Magas B-vitamin tartalmának köszönhetően jótékony, nyugtató hatású az idegrendszerre. A magas rosttartalmú termékek - mint a barna rizs is - segítik az emésztő rendszer megfelelő működését, rendszeres fogyasztásukkal megelőzhető a székrekedés kialakulása. Könnyen emészthető táplálék. Jól alkalmazható feltáplálásra böjtök vagy betegségek utáni lábadozás idején. Egyes források szerint gyógyír lehet hajhullás, korpásodás esetén is.
Rizsfőzésről: A rizs elkészítésénél több trükköt is szokás javasolni, nálunk a következő vált be: a rizsszemeket zsiradékon lepirítjuk, majd fehér rizsnél kétszeres, barnánál háromszoros mennyiségű vízzel felöntjük. Alacsony hőfokon addig főzzük, amíg megpuhul. Nem szoktam közben kevergetni. Ha szükséges, a folyadékot pótolom közben. A barna rizsnél hosszabb, körülbelül kétszeres főzési idővel érdemes számolni, mint a fehér esetében. Jó ízt ad neki, ha egy hagymát is belefőzünk, én egészbe szoktam beledobni. Feldobhatjuk azzal is, ha a főzővíz egy részét húsleves levével helyettesítjük. Fűszerek közül jól passzol hozzá a lestyán, curry, sáfrány, majoranna és a kakukkfű is.
Felhasználása: A rizst felhasználhatjuk - a köreten kívül - levesekhez, kásának, fasírt alapanyagnak, süteményekhez, pástétomokhoz, valamint rakott és töltött ételek készítéséhez is. Ha köretnek kínáljuk, javasolt zöldségekkel keverve kínálni. A puffasztott rizs kitűnő alapanyaga lehet a müzli keverékeknek. Az édeskés ízű rizstej jó szolgálatot tesz a tehéntej alternatívájaként a tejmentes diétákban. A rizslisztet főként lisztérzékenység esetén, a gluténmentes étrendben szokás használni. Érdemes a csomagoláson is ellenőrizni, hogy a gyártó szavatolja-e a termék gluténmentességét. A barnarizsből készül az édesítésre használt rizs szirup. Kis mennyiségű csíráztatott rizst vagy árpát és enzimeket adnak a főtt barna rizshez, együtt megfőzik, majd leszűrik. A szirup nagyobb mennyiségben összetett szénhidrátot, és kis mennyiségű szőlőcukrot (glükózt) tartalmaz. Kb. fele olyan édes, mint a cukor és mivel több benne az összetett szénhidrát, emésztése is hosszabb ideig tart, lassabban emeli a vércukorszintet. Az ázsiai gasztronómia meghatározó elemei - a rizs mellett - még a rizstészta, a rizsecet, de léteznek alkoholos italok is, mint például a japán szaké.
Segítség a rászorulóknak! Tudtad, hogy a Földön minden nyolcadik ember nem jut elegendő ételhez? Több ember haláláért felelős az éhség, mint az AIDS, a malária és a TBC együttvéve! Ajánljuk figyelmedbe az ENSZ Világélelmezési Programját a www.freerice.com weboldalon, ahol a látogatók kvízkérdésekkel több témában ingyen bővíthetik ismereteiket, és a hirdetések révén minden helyes válasz 10 szem rizst jelent a rászorulóknak. Tavaly szeptemberben például 370885840 rizsszemnyi adományt gyűjtöttek össze.
Mákos barnarizs reggeli
Hozzávalók:
- egy csésze barnarizs tisztítva, megmosva;
- egy csipet tengeri só;
- fél csésze darált mák;
- egy evőkanál méz;
- két evőkanál pirított mandula vágva
A barnarizst háromszoros mennyiségű, enyhén sós vízben feltesszük főni. Fedő alatt kis lángon körülbelül 45 percig főzzük. Ezután kiterítjük tányérra, mákkal, mézzel meghintjük. A tetejére halmozzuk a mandulát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez