Ismerd fel időben a terhességi cukorbetegséget!
Az adott, aktuális várandósság időszakában legelső alkalommal észlelt kóros szénhidrát anyagcserezavart nevezzük gesztációs, vagy terhességi diabétesznek. Kialakulását az örökletes hajlam, fizikai állapot és az életmód mellett a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások is elősegítik. Kezelésével kapcsolatban dr. Turi Zsuzsanna szülész-nőgyógyász, a Nőgyógyászati Központ problémás terhességek gondozására specializálódott orvosa nyilatkozott.
Terhesség és inzulin: A hasnyálmirigy termeli az inzulint. Ez a hormon felelős azért, hogy testünk a szervezetbe jutó cukrokat megfelelő módon használja fel és tárolja; segít a vércukor értékét normál tartományban tartani. A terhesség idején bekövetkező hormonális változások megnehezítik az inzulin munkáját, megváltozik a szövetek inzulinra való érzékenysége. Amikor a hasnyálmirigy nem képes elegendő mennyiségű inzulint előállítani, és az előállított inzulin sem tud a szövetekre megfelelően hatni a vércukorszint normális tartományban tartásához, megjelenik a terhességi cukorbetegség.
A tünetek ritkán árulják el: Az emelkedett vércukorszint jelei könnyen összetéveszthetők a terhességgel normál esetben is tapasztalható változásokkal: fokozott szomjúság- és éhségérzet, gyakoribb vizeletürítés lehetnek a tünetek, de ezek hiányában is létrejöhet. Mivel nem okoz jellegzetes panaszokat, a gesztációs diabétesz felismerésében döntő szerepe van a szűrővizsgálatoknak – mondja dr. Turi Zsuzsa. Fokozott rizikóval élők esetében egyénileg határozzuk meg ezek gyakoriságát. Tervezett terhesség esetében már a tervezés időszakában, negatív esetben az első 12.héten belül ismételjük, majd a 24.- 28. hét között, de szükség esetén a 16-18. héten, vagy későbbi időpontban is.
Kik a nagyobb mértékben veszélyeztetett hölgyek?
- 35 év feletti először terhesek, 40 év feletti várandósok
- korábbi terhesség(ek) során jelentkezett már gesztációs diabétesz, vagy 2-s típusu diabétesz- 4 kg feletti gyermek született;
- a családban van 2-es típusú diabéteszes beteg,
- fizikailag inaktív életet élő, túlsúlyos kismamák, PCOS-ben szenvedők.
A rettenetes cukros víz: A terhességi cukorbetegség szűrése - és egyben diagnózisa is -, az orális glükóz tolerancia teszt nevű vizsgálattal, éhgyomorra történik. 3-4 napos, szénhidrátdús étkezéseket követően (legalább 170gr szénhidrát naponta), 8 óra éhezési időszak után, a kora reggeli órákban - az első éhomi vérmintát célszerű reggel 8h előtt levenni - kezdjük el a vércukor terheléses vizsgálatot. Először vénás vért vesznek, majd a kismama 75 gramm szőlőcukrot fogyaszt el, 2,5-3dl vízben feloldva, kb 5 perc alatt. Aki nem szereti a tömény cukrot, 1 valódi citrom levét belefacsarhatja az oldatba. Egy, illetve két óra múlva ismét vérvizsgálat történik. A gesztációs diabétesz diagnózisához legalább 2, eltérő időben mért kóros eredmény szükséges. Vércukor terhelés esetén, ha a cukorivást követő 120 perces érték: 7,8mmol/l vagy feletti – kóros. 11,1mmol/l érték a nap bármely szakában mérve – szintén kóros, ezt meg kell ismételni. Amennyiben az éhomi vércukorszint 7mmol/l vagy feletti, ismételni kell és étkezés utáni 1h-s vércukrot is nézni, nem azonnal terhelni.
Acukorértéket visszaállítani: A kezelés első lépcsőjét egy szigorúan betartandó, előírt étrendi terv és a mozgás jelenti. Ez az úgynevezett kvantitatív diéta, meghatározott időpontokban, meghatározott (egy-egy alkalomra maximált) mennyiségű szénhidrát bevitelét írja elő. A diétát a szakorvos és a dietetikus együtt állítja össze. Ez általában napi ötszöri-hatszori, rendszeres étkezést takar, igény szerint pótvacsorával. Aki nem sportolt korábban, annak sem kell megrettennie, itt is a rendszerességen van a hangsúly. Akár napi fél óra séta is segíthet a vércukor értékeket karban tartani. Ha a bevezetett, pontosan betartott kvantitatív diéta és az életmódváltás nem elegendő, a kontroll vizsgálatokon továbbra is magasabb értékek mutatkoznak - főétkezések után 1h-val 7 mmol/l feletti vércukorértékek ismételten - akkor inzulinra van szükség a kezeléshez. A diabétesz terápiájában használatos, szájon át szedhető gyógyszerek nem alkalmazhatók terhesség idején, mert ezekkel nem érhető el a kívánt anyagcsere állapot - vércukrok normál, élettani szinten tartása - olyan pontosággal, ami ilyenkor szükséges.
A fel nem ismert betegség rizikói: A terhesség alatti magas cukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti. Megnő a szülési komplikációk – koraszülés, szülésbefejező hüvelyi műtétek, szülőutak sérülésének lehetősége, a császármetszés - kockázata. A gyermek nagyobb súllyal jöhet világra, sérülhet a szülés kapcsán, nehezebben szokhat hozzá az önálló élethez közvetlenül a megszületése után, a megváltozott méhen belüli életviszonyok miatt. Kedvezőtlen – de kezelhető és visszafordítható változások jöhetnek létre a szervezetében – melyek a magas anyai vércukorszint következményei. Megszületése után átmenetileg infúzióra, cukorpótlásra szorulhat, a hirtelen vércukorszint csökkenés miatt. Koraszülés esetén számos, erre jellegzetes probléma nehezítheti a magzat életminőségét.
Utógondozás: A terhességi diabéteszes kismamák vércukorértékei az esetek többségében szülést követően visszarendeződnek. Célszerű azonban a terhesség alatt beállított és már megszokott életvitelt folytatni, mivel ez egy korai jelzés volt, hogy a későbbiekben cukorbetegség kialakulása várható. Kontroll vércukor terheléses vizsgálat indokolt, legkorábban a szülés után 6 héttel, vagy a szoptatás befejezése után. Amennyiben ez normál tartományt jelez, évente javasolt elvégezni a vércukor terheléses vizsgálatot. Ha a szülést követő kontroll során a vércukrok továbbra is a normál tartomány felett maradnak, a cukorbetegség kezelése folyamatos szakorvosi (diabetologiai) gondozással szükséges, a többi cukorbeteg pácienshez hasonlóan, a kialakuló szív- és érrendszeri, neurológiai szövődmények késleltetése, megelőzése, a betegek jó életminőségének megőrzése céljából.
dr. Turi Zsuzsanna szülész-nőgyógyász
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez