Ismerd fel a lekpehimlőt!
Lepkehimlő. Ártalmatlan? Veszélyes? Piros arcú bölcsisekkel, óvisokkal, iskolásokkal találkozom mostanság gyakran. És nem azért piros az arcuk, mert futottak. Egy jóindulatú vírus a közös bennük. A köznyelv pillangóvírusnak nevezi. A betegséget pedig lepkehimlőnek. Erről mesélek most.
Először is, az elnevezése sokféle. Pillangó kór, Lepkehimlő, mondja a laikus. Ötödik betegség, Erythema infectiosum, beszél róla az orvos. Ötödik betegségnek azért nevezik, mert a leggyakoribb gyerekkori betegségek listáján az 5. helyen áll. És ez mind ugyanaz a bajság.
Kórokozó: Human Parvovírus B19.
Előfordulás: Már 1799-ben is ismerték, Robert Willan angol bőrgyógyász írta le először.A betegség általában az 5-15 éves korúakat érinti. Magyarországon a 10-14 évesek fele, a felnőttek 60-70%-a rendelkezik elenanyaggal a vírussal szemben, tehát átestek a fertőzésen. Egy életre szól a védettség a betegség kiállása után.
Lappangási idő, terjedési mód: 4-21 napig csücsülhet a vírus a szervezetben, ennyi lehet a lappangási ideje. Cseppfertőzéssel terjed (köhögés, tüsszentés), vagy fertőzött vérrel kapható el a kór. Ezen kívül a várandós anya is megbetegítheti a méhlepényen keresztül a magzatot.
Tünetek: A fertőzések közel fele tünetmentesen zajlik le, ha tünetes, akkor általában 2 fázisból áll: a fertőzés után 6-8 nappal jelentkeznek nem specifikus tünetek, pl. nem túl magas láz, (38 fok körül), felső légúti hurut, rossz közérzet, fejfájás. A vírusürítés erre a pár napos időszakra jellemző, ekkor lehet kimutatni a beteg torok- és orrváladékából. A fertőzést követő 16-20. napon jelennek meg a betegségre jellemző speciális kiütések, ezen kívül ízületi fájdalom is jelentkezhet hőemelkedéssel. A kisbetegünk ekkor már nem fertőz. A kiütések összetéveszthetők a rózsahimlő és a kanyaró foltjaival, illetve előfordulhat az is, hogy csak a végtagokon jelennek meg:”kesztyű-zokni szindróma”. A bőrpír általában az arc két oldalán jelenik meg, pillangó formájú kipirosodott terület-innen a pillangókór elnevezés. Innen, az arcról terjed át a test többi részére. Főleg a törzsön és a felső végtagon jelentkeznek az általában nem viszkető girlandos szélű különböző formájú piros foltok. 1-2 héten belül elmúlnak, majd újra megjelenhetnek, főleg napfény, hideg, meleg hatására. Nyirokcsomó duzzanat a nyakon előfordulhat. Felnőtteknél, főleg a nőknél gyakori az ízületeket (pl. csukló, kéz, térd, boka) érintő fájdalom. A vírus elsődlegesen a csontvelői sejtekben szaporodik, emiatt a fertőzést követően vérszegénység is kialakulhat.
Kezelés: Gyógyszeres kezelésre legtöbbször nincs szükség. Láz- fájdalom csillapító adható szükség szerint, de ne használjunk szalicilsav tartalmú készítményeket, mert súlyos szövődményekhez vezethetnek. Pihenés, meleg szeretet javasolt.
Rizikó csoportok (veszélyeztetettek)
1. Azok a várandós nők, akik még nem estek át a betegségen. A vírus a magzatot is megfertőzheti, súlyos vérképzési zavart okozhat, és koraszüléshez, vetéléshez vezethet. Főleg az első 3 terhességi hónap a kritikus.
2. Vérképzőszervi betegségben szenvedők (csökkent vörösvértest élettartammal járó betegek). A lepkehimlővel való találkozás a vérszegénységük súlyosbodását idézheti elő.
3. Veleszületett és szerzett immunhiányos betegek. Az ő esetükben a Parvovírus B19 fertőzés állandósulhat és krónikus vérszegénységet idézhet elő.
Az erythema infectiosum, vagyis a pillangó -kór legtöbbször egy könnyen átvészelhető, jóindulatú betegség, ami legtöbbször szövődmény nélkül, spontán gyógyul. A rizikó csoportokra kell odafigyelni! Szóval, ne féljünk tőle! Öleljük magunkhoz a kis pirosarcú csemeténket és puszilgassuk csak nyugodtan, amennyiszer jól esik. Ez a legjobb terápia, ami csak létezik.
Dr.Orosz Ágnes - gyermekgyógyász
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez