Intelligensnek tartod magad ? Lexikális tudás- érzelmi intelligencia
Sokat olvashatunk manapság arról, hogy a diploma nem jár kéz a kézben a fejlett érzelmi intelligenciával. Vagyis, az elismert (hasznos) lexikális tudás mellett, szükséges és fontos volna elsajátítani olyan tulajdonságokat is, mint az érzelmek helyes megfogalmazása és azok megfelelő kezelése. Szerencsére egyre többen ismerik fel az intelligencia ezen formájának jelentőségét. De mit is takar pontosan az érzelmi intelligencia kifejezés? Mik a jellemzői ? És egyáltalán, tényleg annyira hasznos nekünk?
Intelligencia fogalom, típusok
Az intelligencia fogalmának meghatározása rendkívül nehéz feladat, több definíciót is találhatunk , ha a témában keresgélünk. Ilyenek például :
Értelmi felfogóképesség, ítélőképesség" (Magyar értelmező kéziszótár, Akadémiai Kiadó, Bp. 1972. 596. oldal). az értelmi működés fokmérője, elsősorban az egyénnek új helyzetekhez, új körülményekhez való alkalmazkodási képessége, mely összefügg az előzőleg szerzett tapasztalati anyag alkalmazásával, az adott helyzet megítélésével, a személyiséggel és a gondolkodási képességgel." (Bartha Lajos: Pszichológiai értelmező szótár, Akadémiai Kiadó, 1981. 102. oldal 72. pont)
Más megközelítésben: "Intelligencia: Az értelmi működés fokmérője.
A kutatók az intelligencia 7 típusát állapították meg :
- Logikai, matematikai intelligencia
- Verbális/nyelvi intelligencia
- Vizuális/térbeli intelligencia
- Testi/kinesztétikus intelligencia
- Interperszonális intelligencia
- Intraperszonális intelligencia
- Zenei/ritmus intelligencia
Napjainkban főképp 3 intelligencia típussal találkozunk:
- Műveltségi intelligencia AQ
Rendszerint az általános alapműveltséget értjük ez alatt.
- Általános intelligencia IQ
A legismertebb intelligenciamérés típus. Talán mind jól ismerjük, hisz számos IQ teszt hivatott felmérni logikai, kombinatív képességeinket.
- Érzelmi intelligencia EQ
Az egyén önmagához és másokhoz való viszonyának jellemző személyes tényezőit tartalmazza.
Érzelmi intelligencia
Az intelligencia vagy a képességek azon fajtája, ami a saját és mások érzelmeinek érzékelésével, kezelésével és pozitív befolyásolásával kapcsolatos. /Wikipedia/
John D. Mayer és Peter Salovey tanulmányaikban 4 típusát határozták meg:
- képesség az érzelmek pontos érzékelésére
- képesség a gondolkodás érzelmek segítségével való előremozdításában
- képesség az érzelmek jelentésének megértésére
- képesség az érzelmek kezelésére
(Ha tovább olvasunk a Salovey neve alatt belinkelt weblapon, Goleman öt kategóriáját is láthatjuk. ) Nos, miután megismertük a fogalmat, vegyük górcső alá a magas érzelmi intelligencia jeleit is, melyek alapján reméljük, sokan magunkra ismerünk .
A sikeres élet kulcsa ugyanis, már nem csak a magas IQ, szükségünk lesz hozzá, az érzelmi intelligencia hányadosunk növekedésére is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez