Innovációs díj első helyezettje lett Hal Melinda pszichológus
Új pszichológiai mérőeszköz és innovatív terápiás protokoll született, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottsága Innovációs díjjal jutalmazott. A 2019-es Innovációs díj első helyezettjei - Hal Melinda és Hoffmann Nikoletta, a Bajai Ifjúsági Fórum ötletgazdája és munkatársa - november 5-én vették át a díjat.
A Díj, amelyre 35 éves kor alatt lehet pályázni, óriási megtiszteltetésnek számít, hiszen olyan innovációkat díjaznak, amelyeket eddig nem alkalmazott például az orvostudomány. Az új eszköz szabadalmaztatása Hal Melinda nevéhez fűződik, a kutatási projekt vezetője pedig prof. dr Rihmer Zoltán.
Az innováció tárgya egy eddig nem használt pszichológiai mérőeszköz fejlesztése – tájékoztatott Hal Melinda pszichológus. – A sokak számára ismert Rorschach (másnéven tintapaca) teszthez hasonló projektív eljárás kidolgozásának ötlete a 2011 óta tartó fájdalom kutatásunkból nőtte ki magát. Olyan terápiás protokollt dolgoztunk ki, amely elsősorban a fejfájással küzdők életét képes lényegesen megkönnyíteni.
Az innovatív szemlélet során rájöttünk, hogy a különböző temperamentumokkal rendelkező személyek teljesen másként reagálnak a hétköznapokban előforduló szimbolikumokra. A korábban verbális ingerként létező szimbólumokat vizuális, képi ingeranyaggá alakítottuk át Hoffmann Nikoletta grafikus segítségével, aki a Bajai Ifjúsági Fórum munkatársa. Egyik, saját kézzel készített vázlatát láthatjuk az éppen felszálló madár képében, amely dinamizmusából fakadóan a hipertím temperamentumú - energikus, pörgős, dinamikus, társaságkedvelő személyek jellemzője - egyének esetében pozitív szimbólum. Tudományosan megalapozott és bemért képeket használtunk, korábban közel 700 személyt vontunk be a szimbólumok szétválasztásába.
Jelenleg 250, fájdalommal élő személy terápiás tesztelését folytatjuk a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar és a Bajai Szent Rókus Kórház közös kutatásában – jegyezte meg Hal Melinda.
A Bajai Ifjúsági Fórum összekötő kapocs a Semmelweis Egyetem és a Bajai Szent Rókus Kórház között. Mind a kutatásban, mind pedig a gyakorlatban együttműködünk ezekkel az intézményekkel. Ez a díj a Semmelweis Egyetem és a Bajai Szent Rókus Kórház szeptemberben átadott közös kutatóbázisának első gyümölcse – tette hozzá a pszichológus.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez