In memoriam Ruttkai Éva
Ma 87 éve született Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színésznőnk, Ruttkai Éva. Négy évtizedes pályafutása alatt szinte minden műfajban kipróbálta magát. Latinovits Zoltánnal való kapcsolata pedig igazi legendás szerelem volt. Íme, 10 érdekesség a csodálatos színésznőről, és 5 film, amit feltétlenül látnod kell tőle!
1. Eredetileg Russ Éva néven született 1927. december 31-én. Hatan voltak testvérek, de csak hárman maradtak életben: Ottó, Iván és Éva.
2. Még nem volt hároméves, amikor először szerepelt színpadon a Lakner-féle gyermekszínházban egymondatos szerepével: „Parancsolj velem, Tündérkirálynő!”. Művésznevét, a Ruttkait ekkor kapta Lakner Artúrtól. A színészmesterségre pedig a kor egyik legnevesebb színésznője, Makay Margit tanította. Felnőtt színpadon csak 1945-ben debütált, Molnár Ferenc: A hattyú című vígjátékának főszerepében, amikor a beteg Tolnay Klári helyére ugrott be.
3. 1948-tól 1951-ig a Nemzeti Színházban játszott: ekkor szerettek egymásba Gábor Miklós színésszel, akivel 1950-ben is összeházasodtak, majd 1953-ban megszületett közös lányuk, Júlia. Közben 1951-ben visszatért a Vígszínházhoz, amelynek haláláig tagja maradt.
4. Latinovits Zoltánnal 1960-ban ismerkedett meg, Pavel Kohout: Ilyen nagy szerelem című drámájának miskolci próbáin. A név magáért beszél: tényleg nagy szerelem kerekedett. 1964-ben elköltözött a férjétől, és egészen 1976-ig, Latinovits haláláig együtt éltek. Kapcsolatuk egyszerre volt menny és pokol, ám Ruttkai Éva hagyatékában van egy üvegkehely, ami kormos gyufaszálakkal van tele. Szerelme halála után ugyanis mindennap meggyújtott egy szálat, elfújta, és a többi közé dobta. Minden áldott nap, egészen a haláláig
5. Keleti Éva fotóművész 1971-ben fotósorozatot készített Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán otthonában. A képeket nagy becsben tartották, 2009-ben pedig egy kiállításon lehetett látni a gyűjteményt.
6. A Magyar Rádióban sokszor Ruttkai Éva mondta az Esti mesét.
7. 1987 óta minden év decemberében átadják a Vígszínházban a Gábor Júlia alapította Ruttkai Éva Emlékdíjat annak a művésznek, akit a társulat erre méltónak talál. A választás titkos szavazással zajlik.
8. Ruttkai Évának összesen 123 regisztrált bemutatója szerepel a Színházi Adattárban, sőt, ugyanitt 376 színházi felvételen is látható.
9. A művésznőnek élete volt a színészet. Utolsó premierjére 1986. április 24-én került sor a Vigadó kamaratermében Bellon: Gyöngéd Kötelék című darabjában. Nem sokkal később, szeptember 27-én hunyt el Budapesten.
10. Ruttkai Éváról 2012-ben kisbolygót neveztek el (132875 Ruttkai) és egy parkot Budapesten a XIII. kerületben, ahol még egy szobor is őrzi emlékét (Anna Karenina szerepében megörökítve). Isten nyugosztalja a nagyszerű színésznőt!
Egy pikoló világos (1955): Ruttkai Éva és Bitskey Tibor filmje az ötvenes évek szigorú társadalmi erkölcseihez tart görbe tükröt. A történet szerint Kincse Marcinak régóta tetszik Cséri Julika, de mielőtt szerelmük kibontakozhatna, a fiút behívják katonának. A lány eközben egy gyárban dolgozik, ahol rossz társaságba keveredik. Heccből lefekszik egy fiúval, amíg szerelme távol van – a fiú hazatérve pedig mélységesen csalódik a lányban. Vajon Marci szakít a közerkölccsel, és meg tudja bocsátani szerelme hűtlenségét? Vajon Julika tényleg megbánja, amit tett, és újra tudják kezdeni? A filmből kiderült:
Utazás a koponyám körül (1970): Karinthy Frigyest, egyik legnagyszerűbb magyar írónkat mindenki ismeri. Azt a tragikus fordulatot is életében, amikor egy hallucinációsorozatot követően kiderül, hogy agydaganat támadta meg. Elméjét, csodás gondolatainkat tárházát. Ő pedig leírta, min ment keresztül, amíg harcolt az orvosokkal, és a sajtóval. Mindezt nyomon követhetjük Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva legendás párosával:
Szindbád (1971): Krúdy Gyula Szindbádja irodalmi klasszikus – a csodás magyar művészek pedig a filmváltozatot is halhatatlanná tették. Itt ugyanis megint csak Ruttkai és Latinovits kettősét láthatjuk a főszerepben. Láthatjuk a kalandos lelkű Szindbádot, ahogy bolyongva keresi az élet értelmét. Láthatjuk az velős csontot és fácánsültet csócsáló Szindbádot, aki kulináris élményekben fürdik. És láthatjuk azt a Szindbádot is, aki lángoló szerelmeivel tönkre tette a szívének kedves asszonyok életét. S hogy ki ő pontosan? Most mind meglelhetjük a választ:
A kártyavár (1967): Ez a kevéssé ismert Ruttkai-film korának egyik legmegosztóbb darabja. Színészi gárdáját tekintve kifogástalan: Kálmán György, Törőcsik Mari, Latinovits Zoltán, Bodrogi Gyula, Kállai Ferenc, Gobbi Hilda… Csak hogy néhány nevet említsünk. A történet szerint Barta nyomozó Keller orvosprofesszor meggyilkolásának ügyében nyomoz, de nem igazán jut előre. Az ügy pedig tovább bonyolódik, amikor Keller házvezetőnőjét is meggyilkolják. Ami megbotránkoztatóvá teszi, hogy az akkori társadalom nagy részének elérhetetlen kellékeket (nyugati kocsik, ruhák, pezsgő) vonultat fel. Ha ettől eltekintünk, azért érdekes darab:
Abigél (1978): Az Abigél főszereplőnője meglepő módon nem a címszereplő, hanem Vitay Gina, egy tábornok lánya, akit a II. világháború utolsó évében egy rendkívül szigorú, egyházi leánynevelő intézetben rejtenek el, mert édesapja résztvevője a magyar ellenállási mozgalomnak. A gazdag, szép, titokzatos lánynak nehezen megy a beilleszkedés, az internátusban pedig egyre szaporodnak a furcsaságok. Ekkor tűnik fel Gina rejtélyes segítője, Abigél, mint utolsó mentsvár. Ez a klasszikus filmváltozat pedig méltó módon tükrözi a csodálatos regény atmoszféráját:
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez