In memoriam Michael Jackson
Moonwalk, Billy Jean, Thriller… a pop koronázatlan királyát senkinek sem kell bemutatni. Milliók rajongtak érte, és milliók törtek össze 8 évvel ezelőtti halálhírén. Michael Jackson úgy ment el, ahogy élt: botrányokkal és csillogással körülölelve, ám örökre nyomott hagyott emlékezetünkben.
1958. augusztus 29-én született az indianai kisvárosban, Garyben. Itt élt kilenc testvérével, darukezelő édesapjával és édesanyjával. Gyermekévei többnyire szegénységben és agresszív környezetben teltek. Miután a gyerekek tehetsége nyilvánvalóvá vált, a család minden pénzét hangszerekre költötte, és zenei karrierjüket egyengették – igen szigorúan.
A The Jackson Five tehát igazi családi vállalkozás lett. Hétvégenként számos fellépésük volt, és tehetségkutató versenyekre jártak. 1967-ben megnyerték a New York-i Apollo színház tehetségkutató műsorát is, mely a világhír felé terelte őket. Hamarosan a detroiti Motown Records szerződést ajánlott nekik. A gyerekek élete fenekestül felfordult, a kis Michael pedig Diana Ross-hoz került. Az énekesnő afféle pótmamája és jótevője volt a fiúnak: bevezette a showbiznisz világába, festeni tanította és múzeumokba vitte. Decemberben jelent meg első nagylemezük, melyről az ABC című sláger kiszorította a Billboard lista éléről a Beatles Let It Be című dalát. Nemsokára akkora rajongótáboruk is lett, akárcsak a The Beatles-nek! Bár a The Wiz címet viselő Óz, a csodák csodája feldolgozás (melyben Michael a Madárijesztőt alakította) hatalmasat bukott, mégis itt figyeltek fel rá először, mint önálló tehetségre. A forgatás alatt kezdődött a producer Quincy Jones és Michael munkakapcsolata is. Így amint betöltötte a 21-et, Michael a saját kezébe vette karrierje irányítását, ő ugyanis sokkal fényesebb jövőről álmodott, mint a testvérei. Hamarosan megjelent első, Quincy-vel készített albuma, mely 6 millió eladott példányával a világ legnépszerűbb fekete lemeze lett. Michael mindvégig arra törekedett, hogy a korongra ne kerüljenek töltelékzenék, és minden szám önállóan megállja a helyét. Mondanunk sem kell, hogy ez sikerült: szinte az összes dala sláger lett!
1983-ban, mikor a Motown kiadó fennállásának 25. évét ünnepelte, különleges fellépést terveztek Jackson és testvérei számára. Michael szólóban is fellépett, és ezzel karrierje újabb mérföldkőhöz ért: ekkor láthatta először a közönség a Billie Jean színpadi előadását, és a híres „moonwalk” táncot is. Egyedi stílusát is ekkor fejlesztette ki, melyhez flitteres fekete kabátját édesanyja szekrényéből kölcsönözte, és külön kérésre szereztek neki egy fekete kalapot. Michael Jackson innentől kezdve igazi élő legendává vált, amit a Thriller sikere még inkább alátámasztott. Amikor a Grammy-gálán 8 kategóriában nyert, már 35 millió eladott példánynál tartott. Ő lett az első fekete előadó, akinek az MTV elkezdte játszani a videóit. 1988-ben a sztár vásárolt egy hatalmas birtokot, melyet kedvenc meséje, a Pán Péter nyomán Neverlandnek nevezett el. Itt pótolta és teremtette meg mindazt, ami gyermekkorából kimaradt: állatkert és vidámpark is tartozott a mesés kis birtokhoz. Egyre többet vonult el itt, egyre kevesebb bepillantást engedett magánéletébe. Nem csoda, hogy rosszindulatú pletykák kaptak szárnya róla. Először 1993 őszén vádolták meg, hogy molesztált egy 13 éves fiút, majd 10 évvel később ismét a bíróság elé kellett állnia. Ám mindannyiszor bebizonyosodott ártatlansága.
Magánélete is különösen alakult: 1994-ben azzal keltett szenzációt, hogy feleségül vette Elvis Presley lányát, Lisa Marie-t. Miután elvált, Deborah Rowe ápolónőt vette el, aki a bőrproblémáit kezelő orvos mellett dolgozott. Két gyermekük született, Prince és Paris, akik a válás után Michaelnél maradtak – és érdekes módon teljesen fehérbőrűek… Második molesztálási pere után egy ideig Bahreinben élt, és igyekezett megcsorbított hírnevét rendbe hozni. Csak 2006-ban tért vissza az Egyesült Államokba, James Brown temetésére. A nagy visszatérés alkalmából hatalmas, egyben utolsó, 10 fellépésből álló koncertsorozatot terveztek a londoni O2 arénában, melynek címe This Is It lett volna. A jegyek rekordidő alatt fogytak el, a Guinness Rekordok Könyve szerint minden másodpercben kettő. 2009. június 25-én azonban Michaelt háziorvosa, Dr. Conrad Murray eszméletlenül találta Holmby Hills-i otthonában. Halálát szívleállás okozta, de végül Murray-t bűnösnek találták gondatlanságból elkövetett emberölés vádjával. Hirtelen halálhírén az egész világ megdöbbent, július 7-én pedig, a Staples Centerben tartott nyilvános búcsúztatására 17500 rajongót engedtek be. A család mellett barátok és zenésztársak is tiszteletüket tették. Szeptember 3-án helyezték örök nyugalomra a Forest Lawn Memorial Park temetőben. Utolsó koncertjének próbáiról videofelvételek készültek, az ebből összeállított film pedig This Is It címmel került a mozikba. Hiába telnek az évek, Michael Jackson csillagának népszerűsége egy fikarcnyit sem halványult. Nyugodjék békében!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez