Karády Katalin és Hamvadó cigerattavég
105 éve született. Karády Katalin, a Horthy-korszak legnagyobb dívája, aki hollywoodi csillagokat megszégyenítő módon tündökölt a hazai porondon. A háború után azonban teljesen tönkretették az életét, és megalázták, így emigrálni kényszerült. Amikor 30 évvel később mégis hazahívták, stílszerűen csak egy kalapot küldött maga helyett.
Kanczler Katalin 1910. december 8-án született Kőbányán, egy hétgyerekes proletárcsalád legfiatalabb gyermekeként. Egészen más világ volt akkoriban: apjuk szinte minden apróságért nadrágszíjjal verte el a gyerekeket. Katalint szerencsére kevesebb agresszió érte, mivel akkoriban divat volt, hogy szegényebb családok gyerekeit segítették hozzá külföldi tanulmányutakhoz. Így a lánynak megadatott, hogy öt éven át Hollandiában és Svájcban tanulhasson. Miután hazatért, a Kereskedelmi Leányiskolában fejezte be tanulmányait, ahol nyelvtudásával és kifinomult ízlésével igazi egzotikumnak számított. Már akkor igazi „it girl" volt, de nem csak rajta múlt, hogy milyen jövő vár rá. 1931-ben, édesapja halála után hozzáment Vargha Rezső adóhivatali vámtiszthez, a közel 30 évvel idősebb férfi azonban néhány hónap múlva véget vetett a házasságnak: "Egy ilyen dísznő, mint amilyen te, nem való kétszobás lakásba. Te ne főzzél. Te ne várd az uradat. Te ragyogjál és pompázzál. Én kimerültem. Teljesen tönkremennék, ha még egy évig együtt élnénk. Koldusbotra jutnék. Hát inkább váljunk el." Emiatt színészi tanulmányait is kicsit késve kezdte meg: 26 éves volt már, amikor órákat vett Tarnay Ernőtől, majd Bárdos Artúrtól. Híres filmcsillaggá azonban Egyed Zoltán újságíró-laptulajdonos segítségével vált: a férfi egy budai mulatóban fedezte fel. Ő mutatta be Cs. Aczél Ilonának, egykori színésznőnek, aki három év alatt sikeresen kikupálta. Játszani, énekelni, öltözködni tanította, és ebben az időszakban vette fel a jól csengő Karády nevet is.
Első fellépésére a harmincas évek végén, Joób Dániel színházában, Somerset Maugham: Az asszony és ördög című darabjában került sor, első mozifilmjével, a Halálos tavasszal pedig a kor ünnepelt dívája, valódi szexszimbólum lett. Erotikus hangjával, hollywoodi imázsával kiemelkedett a színésznők tengeréből. Kilenc év alatt húsz filmfőszerepben láthatta őt a magyar közönség. Öltözködését, kalapjait, hajviseletét, viselkedését fiatal nők ezrei igyekeztek utánozni, rajongói klubok alakultak a tiszteletére. Élete is sztárokéhoz hasonlatos volt: titkok és pletykák övezték minden lépését. Hol tucatnyi férfival, hol nőkkel hozták kapcsolatba. A német bevonulást követően Karády népszerűsége fokozatosan megcsappant. Népszerűtlenségét csak növelte, hogy gyengéd szálak fűzték Horthy Miklós kémfőnökéhez, Ujszászy István tábornokhoz, aki eljegyezte, és villát is vásárolt neki. 1944. április 18-án, a szövetségeseknek való kémkedés vádjával letartóztatta a Gestapo. Három teljes hónapig fogva tartották és megkínozták a színésznőt. Miután hazatért, lakását kifosztották, és teljesen összetört. Csak vőlegénye viszontlátásának reménye tartotta életben, de miután a férfit is foglyul ejtették és meggyilkolták, soha többé nem találkoztak. Dalait letiltották a Magyar Rádióból, és forgatni sem akart, nem is mert vele senki. 1945–48 között még az Operettszínház foglalkoztatta, az újrainduló magyar filmgyártás viszont már nem számolt vele. Utolsó filmje az 1948-as Forró mezők volt, ezután pedig a kommunizmus rendszerében teljesen betiltották a filmjeit. Az egykor ünnepelt színésznő azonban nehezen viselte a mellőzöttséget. 1951-ben végleg elhagyta Magyarországot. Először Salzburgba, majd Svájcba, onnan pedig Brüsszelbe költözött. 1953-ban Európából is örökre távozott: Brazíliában, São Paulóban divatáru-üzletet nyitott. 1968-ban pedig az Egyesült Államokba vándorolt: egy New York-i kalapüzlet tulajdonosaként élte le hátralévő életét. Igaz, olykor vállalt még egy-egy fellépést, de a médiától teljesen visszavonultan élt.
Karády Katalin neve négy teljes generáción keresztül ismeretlen volt Magyarországon! 1971-ben Sándor Pál filmrendezőnek még sikerült készítenie vele egy interjút, melyben felfedte magánélete részleteit. Amikor viszont 70. születésnapja alkalmából meghívták Magyarországra, stílusosan csak egy kalapot küldött maga helyett. Csak 1990. február 8-án bekövetkezett halála után tért vissza szülőföldjére. Február 19-én Budapesten, a Szent István Bazilikában ravatalozták fel, majd a Farkasréti temető 22/1-es parcellájában helyezték örök nyugalomra. Isten nyugosztalja Magyarország egyik legnagyobb díváját!
Helle Robertina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez