In memoriam Freddie Mercury
Igazi csillagok csak ritkán születnek. A botrányos életű Queen frontembere pedig közéjük tartozott. Népszerűsége a mai napig töretlen, és csak sejteni lehet, mit ért el volna még, ha nem következik be a tragédia. 1991 november 24-én tért örök nyugalomra. Ma Freddie Mercury-ra emlékezünk.
További fotókért kattints a képre!
Freddie Mercury eredetileg Farrokh Bulsara néven született a zanzibári Stone Townban, párszi indiai szülők gyermekeként. Származása miatt kapott hideget, meleget is, hisz szíve inkább nyugat felé húzott. Tanulmányait Bombay-ban kezdte, itt lépett először nyilvánosság elé a The Hectics nevű együttesben, és ekkor kapta a Freddie becenevet is. Az 1964-es zanzibári forradalom elől Angliába menekült, itt ismerkedett meg Roger Taylorral és Brian Mayjel, akikkel megalapították a Queen-t. A végleges felállás 1971-ben született meg, amikor John Deacon basszusgitárost is bevették a csapatba. Talán nem is sejtették, hogy ezzel minden idők egyik legsikeresebb rockzenekara alakult meg. Freddie a '80-as évek elején kicsapongó életet élt, és a féktelen éjszakák kulcsfigurája volt. Semmire sem sajnálta a pénzt, luxusban – és olykor kokainban – fürdött. Alakja már ekkor legendássá vált, hiszen a szerelemben ugyanilyen mohó volt. Biszexuálisként állítólag több száz férfival és nővel kezdett kapcsolatot. A sajtó a kezdetektől fogva követte minden lépését, és sokszor ellenszenves emberként mutatták be. Mikor ’85-ben letelepedett Londonban, némileg csitultak a botrányok, és ő is igyekezett egy nyugodtabb életstílust kialakítani. Persze a luxus itt sem maradt el: japán fabútorok, méregdrága képek, kárpitok, koi pontyokkal ékesített japánkert, valamint számos macska népesítette be új otthonát. A zenében ugyanilyen kifinomult stílus jellemezte: rajongott az operáért, és ez zenéjében is tükröződött. Többször is fellépett Montserrat Caballéval, akivel a rock és az opera sajátosságait ötvözték.
Ironikus, de úgy vált termékeny dalszerzővé és a világ egyik legnagyobb rocksztárává, hogy alig tudott kottát olvasni. Elméleti hiányosságait a gyakorlatban kompenzálta: hangjának terjedelme több mint 3 oktáv, előadásmódja pedig egyszerűen profi volt. A színpadon kinyílt és ragyogott, otthonra lelt. A vérében volt az egész. Legemlékezetesebb fellépése a ’85-ös Live Aid koncerten volt, amikor a stadion 72 ezres közönsége összhangban tapsolt és énekelt. Ennél frenetikusabb esemény talán még sose volt a rocktörténelemben. Bár Freddie Mercury elülső fogai kiálltak, a szépséghiba ellenére milliók rajongtak érte. Sohasem csináltatta meg, mert állítólag féltette a hangját, de sokat viccelődött vele. Egyszer így nyilatkozott: ha Rod Stewart, Elton John és ő össze akarnának hozni egy bandát, hármuk után Hair, Nose & Teeth-nek nevezték volna. A kicsapongó életvitelnek és a kalandos szerelmeknek azonban meglett a böjtje. Habár rendszeresen elvégeztette az AIDS-tesztet, 1988 után szinte alig mutatkozott a nyilvánosság előtt. Innentől kezdve a sajtó és a rajongók számára is láthatóvá vált a fokozatos leépülés, amivel sokkolta a közönséget, hiszen napról-napra soványabb lett, szakállat növesztett, majd sebek is látszódni kezdtek a bőrén. Sokáig titkolta egészségügyi állapotát, így a zenekar tagjai is csak 1989. május 22-én ismerték meg az igazságot, a rajongók pedig a halála előtti napon. Ekkor a háza előtt fotósok és riporterek százai gyűltek össze londoni házánál – a tömeget a rendőrség tartotta féken. Családja, barátai, és szerelme (a szintén AIDS-beteg) Jim Hutton vigyázott a sztárra. 1991. november 24-én, vasárnap este pedig Freddie Mercury örök álomra hajtotta a fejét. Két nappal később egy zártkörű, zoroasztriánus szertartás keretében vettek végső búcsút tőle. Hogy azután mi lett vele, rejtély. Egyesek szerint édesanyja őrzi a hamvait, míg mások szerint a londoni Kensal Green temetőjében nyugszik. Itt található ugyanis egy emléktábla, rajta Farrokh Bulsara névvel és M. aláírással. Állítólag a szignó nem mást, mint Mary Austint takarja, akivel a rocksztár hét évig élt együtt, és aki végül megörökölte 7 millió fontot érő londoni otthonát is.
A legnagyobb sztárok számára sajnos csak ritkán adatik meg, hogy csendben intsenek búcsút az életnek. De pontosan a legendává kövesedett rejtélyek és találgatások miatt nem kopik el sohasem a hírnevük. Freddie Mercury is ilyen ember volt, dalai és karaktere ennyi év után sem fakult meg. Amíg minden nap játsszák a Queen slágereit, amíg minden filmben felcsendülnek a dalok, addig soha. Valahogy mindenki érti, mit veszített a világ. Nyugodjék békében!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez