In memoriam Christian Dior
Bár sikerének receptje a mai napig rejtély, az tény, hogy Christian Dior neve több mint 60 éve legendának számít a divat világában. A New Look-stílus megteremtője tegnap hunyt el 58 éve, ma rá emlékezünk.
Minden idők egyik legzseniálisabb divattervezője, Christian Dior 1905-ben született a franciaországi Granville-ben. Négy gyermek közül másodikként jött a világra, szülei pedig Dior Fréses néven alapítottak műtrágya- és mosószergyártó céget. Hogy esélye legyen a boldogulásra, szülei úgy határoztak, hogy Christianból diplomatát faragnak, ezért a fiú beiratkozott az Ecole des Sciences Politiques-ra. Az a kutyát sem érdekelte ekkor, hogy a szíve mégis a művészethez húzott, de szerencsére a végzetet nem lehet elkerülni. Márpedig az ifjúnak egyszer megjövendölték: „Az asszonyok áldani fogják, maga pedig általuk fog boldogulni.” Végül így is lett. Christian 1928-ban (még a diploma megszerzése előtt) valóban megszakította tanulmányait, hogy követhesse az álmait. Meglepetésére apjától még anyagi támogatást is kapott, amelyből egy kisebb galériát hozott össze – olyan festők képeivel, mint Picasso vagy Salvador Dali. A galéria azonban csak néhány évig üzemelt, mivel az 1930-as években beütött nagy gazdasági világválság teljesen tönkretette a család vállalkozásait.
A sors csalafintasága, hogy Christian Dior csak a csőd után jöhetett rá, miben is tehetséges igazán és mire rendeltetett. Miután galériája kapuit végleg bezárta, sapkavázlatokat kezdett készíteni, 1938-ban pedig már hivatalosan is a svájci Robert Piguet divatháznál dolgozhatott, mint tervező. Karrierjét az sem törte ketté, mikor a második világháborúban behívták szolgálni, 1942-ben ugyanis visszatért, és csatlakozott a Lucien Lelong divatházhoz, Pierre Balmain oldalán. Elsődleges szempontja volt, hogy a háború évei alatt is megőrizze a francia divatipar művészi oldalát. Hamarosan az önállóság útjára lépett, amikor 1945-ben Pierre Allemandi segítségével megalapította saját divatházát. Már két évvel később sikerült forradalmit alkotnia, amivel úgy tűnik, örökre beírta magát a divattörténelembe. A siker kulcsa pedig nem más volt, mint az úgynevezett „New Look-stílus”, amely egyből beemelt őt a legnagyobb tervezők közé. Ennek főbb jellemzői a karcsúsított szabás, az alakkövető felsőrész, és a lebegő szabású szoknyák. Maga Dior a kollekcióját „Ligne Corolle“-nak nevezte. Ezzel együtt parfümcéget is alapított, mely mára ugyanolyan népszerűségnek örvend, de egyéb luxus-kiegészítőivel (övek, harisnyák, kozmetikumok) is tarol a piacon. A nők és a férfiak ízlését is sikeresen meghódította, a világ minden táján helyt áll.
Sikeresen életének sajnos elég hamar vége szakadt. A fantasztikus tervező 1957. október 23-án, montecatini nyaralása során vesztette életét, de haláláról a mai napig találgatások folynak: egyesek szerint egy halszálkától fulladt meg, míg mások úgy vélik, szívinfarktust kapott. Christian Dior neve azonban közel sem kopott ki a divatpiacról: halálakor cége 15 országban, több mint kétezer embernek biztosította a napi megélhetést. Halála után egy másik legenda, a fiatal Yves Saint-Laurent vette át a ház művészeti vezetését, de csak 1961-ig, mert stílusa akkoriban túl merésznek hatott. A Dior-ház mai üzletvezetője Sidney Toledano, több mint 160 üzlettel, és több százmillió eurós évi forgalommal. Talán mondani sem kell, hogy Christian Dior luxusmárkája a mai napig hihetetlenül nívós és sikeres! Az ’50-es évek óta a sztárok nagy kedvence is. A divatház kreációit számos híresség viselte és viseli, mint Evita Perón, Blake Lively, Jennifer Aniston és Jennifer Lawrence. Vagyis inkább az a kérdés: ki nem viselt még Diort a vörös szőnyegen?
Helle Robertina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez