Így vásárolj sílécet
A gyártók a megjelenésre építenek, mi meg azokat a szempontokat gyűjtöttük össze, amelyek valóban fontosak a lécek kiválasztásánál.
A hagyományos alpesi léceknél az volt a szokás, hogy a testmagassághoz képest a kezdőknek 5-10 centivel kisebb, a haladóknak 5-15 centivel nagyobb lécet adtak, míg a versenyzők 20-25-tel is nagyobb lécet használtak. Az évek óta az eladási statisztikák élén álló carving sílécekből nem kell nagyobb, mint a testmagasság, sőt az ideális a 10-20 cm-rel kisebb modellek, típustól függően. Kezdő gyermekeknél, 3-5 éves korig legfeljebb állig, 5-8 éves korig maximum orrnyeregig érő lécek használata ajánlott. Természetesen a léckiválasztást befolyásolja a síelő életkora és sítudása is. A mostanában gyártott lécekből már a profi síelők is kisebbet választanak. Egyes típusokból már hosszabb, 180 centimétert meghaladó lécet nem is készítenek. Carving lécekkel is lehet hagyományos módon síelni, de a nagy öregek is élvezettel sajátítják el az újabb és újabb technikákat.
A lécek keménysége is befolyásoló tényező. Keményebb lécekkel gyorsabban lehet haladni, mert stabilabban fekszenek bele a kanyar ívébe, és jobban át tudják vinni a keletkező nagyobb erőhatásokat a hóra. A puha lécek irányítása könnyebb, de nagyobb sebességnél nem képesek íven tartani a síelőt. Vásárlás előtt érdemes tájékozódnod a forgalmazó cégeknél a gyári ajánlásokról, mert minden gyártó külön-külön osztályozza és csoportosítja termékeit.
A főbb kategóriák (az elnevezések gyártónként változhatnak):
Allround
Ez a legszélesebb palettájú kategória. Itt a modellek szélesebbek, mint a megszokottak. Különböző keménységben készítik őket. Ismérvük a könnyű kezelhetőség. A puhábbak alacsonyabb sebességhez, míg a keményebbek tempósabb síeléshez is jók. Nem kell megijedni, hogy szélesebbek, mert túrt havas, latyakos, szűzhavas terepeken sokkal könnyebb kezelni őket.
Freeride, allmountain
A legszélesebb modellek, a pályán kívüli síelést kedvelőknek. A freeride-oknak mindkét, az allmountain léceknek csak egyik végén van sícsőr és ezek valamivel keskenyebbek, mint freeride társaik.
Freestyle
Félcsőben, korlátokról és ugratókról történő ugrásokhoz, egyéb extrém figurákhoz fejlesztették ki a mindkét végén csőrrel (felhajlított véggel) rendelkező lécek. A felhasználási terület miatt ezek elöl-hátul rugalmasabbak, hogy elnyeljék az energiákat az ugratások után és így jobb legyen az érkezés.
Sí-cross
Tempósabb, kisívű kanyarokhoz, extrém körülményekre, változatosabb terepre, nagyobb izomerővel rendelkezőknek ajánlott alkalmatosságok, amelyek felépítése a verseny lécekéhez hasonló. Azoknak ajánlott, akik nem tudnak választani a verseny sílécek között és képesek kompromisszumokra.
Race
Versenysportra használat sporteszközök, kifejezetten jó síelők részére, tempós, gyors sebességhez és keményebb igénybevételre. Ezek a legkeskenyebb lécek. Típusai: szlalom, óriásműlesikló, lesikló (valamint ezek „utcai” verziói).
Snowblade
Kötéssel felszerelt, mindkét végén felhajlított csőrrel rendelkező, 1 méter körüli, igen fordulékony lécek. Tanuláshoz jól használhatók, mivel kevesebb energiát igényelnek. A gyengébb térddel rendelkezőknek ez a legjobb kategória, mivel a térdizületben keletkező rotáció itt a legkisebb. A többi síelőnek és snowboardosnak ez lehet a kikapcsolódás egyik alternatívája.
A carving lécek kiegészítő felszerelése a kötésemelő, az úgynevezett platni. Ezeket a műanyag és fém alapú lapokat a síléc és a kötés közé szerelik be. Ez általában 1-2 cm emelést jelent, de az extrém carvereknél előfordulhat akár 5 cm emelés is. Vannak olyan lécek, amelyekre gyárilag szerelnek fel magasításokat. Az emelőrendszerek egyik célja, hogy a kötés és így a sícipő is magasabban legyen, a síléc jobban dönthetővé váljon. Így fordulhat elő, hogy a síelő már „a havon fekszik", de még a léc éle mindig kapcsolatban van a pályával, mivel a sícipő kiszélesedő talpéli része nincs útban. Amennyiben felfekszik a cipő széle a hóra, abban a pillanatban elemelkedik a léc éle és lehet kezdeni kilapátolni a havat a síruhából. Másik célja, hogy a síkötés orr és sarokrésze között kapcsolatot biztosítson, és közel állandón tartsa a távolságot, úgy, hogy a síléc ugyanolyan rugalmasan meg tudjon hajolni alatta. Természetesen már a platniknak is léteznek különböző típusai: Mára már minden kötés- és sílécgyártó kifejlesztette a kizárólag csak a saját kötéseihez, léceihez alkalmazható torziós illetve rezgéscsillapító példányait.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez