Így bukik meg a hazug ember
Gyermeki füllentéssel kezdjük, amit a kegyes hazugság és az igazság bizonyos részének elkendőzése követ, végül pedig magunk sem tudjuk kibogozni a hazugságok általunk kialakított hálórendszerének összekuszált szálait. De mi a helyzet a hazugság leleplezésével? Ösztönös igazembernek vagy vak hiszékenynek tartod magad?
Dr. Leanne ten Brinke, a Berkeley egyik vezető pszichológusának és néhány munkatársának új kutatásából kiderül, hogy az ember ösztöne, amely a hazugságok leleplezését érzékeli viszonylag megbízható – viszont a tudatalattink sokszor cserben hagy.
A fej pozíciójának hirtelen megváltoztatása
Ha a beszélgetőpartnered egy kérdést követően, pillanatokkal a válaszadás előtt megmozdítja a fejét, nagy valószínűséggel nem mond igazat valamiről. A fejet általában visszarántják, lehajtják, felemelik vagy oldalra döntik – de alapvetően bármilyen mozgás gyanúra ad okot.
Furcsa légzés
A hazugság egyik legalapvetőbb ismertetőjele a felgyorsult légzés, ami egy reflex reakció, így elkerülhetetlen. A légzés megváltozásakor a vállak megemelkednek, a hangszín pedig általában mélyebbé válik. A szívverés üteme és a véráramlás megváltozik, ami megnehezíti a levegővételt – ezeket a tüneteket akkor tapasztaljuk, mikor idegesek és feszültek vagyunk, azaz mikor hazudunk.
Mozdulatlanság
A legtöbben az idegességet a ficánkolással azonosítják, így sokan megfeledkeznek róla, hogy a túl merev testtartás, a teljes mozdulatlanság is gyanús lehet. Amikor beszélgetést folytatunk, normál esetben apró, nyugodt, és ami a legfontosabb, tudatlan mozdulatokat teszünk. Így a kimért, önfegyelmezett mozdulatsorok gyakran annak a jelei, hogy valami nagyon nem stimmel.
Kifejezés- és szóismétlés
Ennek a jelenségnek két magyarázata lehet. A hazug beszélgetőtárs próbálja meggyőzni a közönségét, illetve saját magát mondandója igazáról. A másik lehetőség, hogy az ismétlést időhúzásra használja, amíg kusza gondolatait egy koherens egésszé nem kovácsolja.
Információáradat
Ha valaki túl sok információt zúdít rád, amelynek tartalma nem aktuális, vagy helytálló az adott szituációban, illetve mindezt elveszve a részletek homályában, akkor valószínűleg nem egyenes emberrel van dolgod. A hazug emberek sokat beszélnek, mivel azt remélik, hogy a sok beszéd és a felszínes nyitottság meggyőzi a hallgatót őszinteségükről.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez