Igazam legyen, vagy boldog akarok lenni?
Egy egészséges párkapcsolatban megtaláljuk a szeretet egyensúlyát, az erőt és a gyengeséget egyszerre élhetjük meg. Lehetünk erősek, de időnként nyugodtan kimutathatjuk bizonytalanságunkat, legmélyebb félelmeinket, tudva, hogy egymástól feltétlen érzelmi támogatásra számíthatunk.
Képesek vagyunk konfrontálódni is, felvállalni a konfliktusokat, a szeretet nyelvén közvetíteni nézőpontjainkat. A folytonos krízist megélő párok sokszor nem érzékelik, hogy azért nem tud elmozdulni a holtpontról a kapcsolatuk, mert erőteljes hatalmi harcok zajlanak közöttük.
Ez jelentkezhet kontrollmániában, birtoklási vágyban, túlzott önfeláldozásban, hogy önmagamat nélkülözhetetlenné teszem a másik számára, de úgy is, hogy anyagi függőségi viszonyba, pénzügyi kiszolgáltatottságba húzom, így elérem, hogy azt érezze, nélkülem semmire sem megy. Hatalmi játszma lehet még a titkolózás, a lényeges, kettőnket, vagy a családot érintő döntések elhallgatása, egyedüli meghozatala, mert ahol a titok, ott a hatalom. A másik ember érzelmi zsarolása, a szóbeli bántalmazás, a passzív agresszió, a kontrollmánia is mind a hatalmi játszmák megnyilvánulási formái.
Sokan úgy gondolják, hogy az otthonunk a legjobb hely a hatalmi játszmák rendezésére és dominanciaharcok megvívására, hiszen párkapcsolatban vannak a legjobb esélyeink csatákat nyerni. Igazam legyen, vagy boldog akarok lenni? Aki számára a győzelem fontosabb a szeretetnél, a az ne kezdjen párkapcsolati építkezésbe, ne számítson harmonikus életközösségre. Mert a párkapcsolatban egymás békéje kell hogy legyünk, az otthonunk nem csatamező, nem hatalmi harcok hadszíntere. Konfliktushelyzetben egyedül és kizárólag a tisztelet segít, hogy elfogadjuk egymás különbözőségeit. Nem a másik embert bíráljuk, hanem a viselkedését kifogásoljuk, ez fontos különbség. Elismerjük és értékeljük az erősségeiből fakadó erényeket, jó tulajdonságokat és elnézők vagyunk a gyengeségekkel. Nem hánytorgatunk, nem szaggatunk fel folyton régmúlt sebeket, sérelmeket, a pozitív megerősítés, az elismerő szavak ösztönöznek, előre visznek, új erőt adnak. Ha bárki a társától változást vár el, akkor erre ő csak akkor lesz képes, ha biztosan érzi: társa a ragaszkodáson túl értékeli, elismeri és tiszteli őt. A megnyugvás érzése mindennél erősebb, hogy együtt minden rendben van és rendben is lesz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez