Idén is nyerő sárga szín
Bármi is legyen, az aktuális divatszín a sárga minden nyáron előtérbe kerül.
Hogy miért? Az ok a sárga fénykarakterében keresendő, hiszen Goethe szerint valamennyi közül ezt a színt tölti meg leginkább a fény. A naphoz, a ragyogáshoz, a világossághoz kapcsolódik, s ez által a legfontosabb évszakhoz, a nyárhoz is.
Minden színnek sajátos hangulata van, amit a gyógyászattól kezdve a lakáskultúrán át az öltözködésig felhasználhatunk. A sárga szó hallatán az embernek különféle dolgok jutnak eszükbe: napsütés, irigység, vidámság, felszabadultság, citrom stb. A narancssárgával együtt pedig előkerül az aktivitás, az energia, a büszkeség, a könnyelműség, a lelkesedés, a siker. A sárgához szimbolikus értelemben évszázadok óta a tudás fogalma társul. Régi mesterek képein a szentek arany glóriája megvilágosodásuk jelképe volt. Az aranysárgát az égi fény megjelenítésére használták. Az indiai szerzetesek ruházata ma is melegsárga színű. A narancssárgát a bölcsesség sugarának is nevezik. Kínában a filozófiai tudományok színe, a szemlélődésé, a beteljesülés és a boldogságé. Indiában pedig bátorságot és áldozatkészséget fejez ki. Grünewald képén a feltámadott Krisztus a dicsfény az egyetemes bölcsesség sárgájának emelkedik fel. A más színnel kevert, törtsárga irigységet, árulást, hamisságot, bizalmatlanságot és őrültséget jelent.
Giotto Krisztus elfogatása című képén a Holbein Utolsó vacsoráján Júdás színe törtsárga. Toulouse- Lautrec is előszeretettel festett zöldessárga arcot a századelő párizsi kokottjainak, romlottságuk jelképeként. Vincent van Gogh jónéhány képe pedig a sárga különféle árnyalataira épül, köztük a világ legdrágább olajfestményeként számontartott napraforgós csendélete is. Színelméletig a sárga világos, feltűnő, meleg szín. Komplementer (vagyis kiegészítő) színe az ibolya.Fekete alapon a legharsogóbb. A narancssárga komplementere a kék, tehát keverékük semleges szürkésfekete. A sárga a beszédes, rámenős, agresszív, mégis alkotó, életvidám és találékony emberek kedvenc színe a pszichológiai vizsgálatok szerint. Ez a szín a lelket hozza lendületbe, fáradtság, szomorúság és munkaundor ellen hat, energiát ad, igazi oldódás a kedélybetegek. Galenus ókori római orvos az emberi kedélyeket összefüggésbe hozta a színekkel. A sárga színt a szangvinikus temperamentumhoz rendelte. Jellemzői: pozitív, energikus, világos, derűs, optimista, életigenlő, gyorsan változó hangulatok. Népeket is jelölünk színekkel.
Az indiánokat rézbőrűeknek, a négereket feketének, az ázsiaiakat sárgának hívjuk, ők pedig bennünket fehér embereknek. Az európai ember esetleg az irigységtől lesz sárga, vagy ha májbetegségben szenved. Dr. Ghadiali indiai orvos és kutató szerint a sárga emésztést elősegítő és idegerősítő hatással bír az emberi szervezetre. Innen adódik az úgynevezett „sárga házak”, az elmegyógyintézetek sárgára festése is. A zöldessárga különösen nyugtatólag hat az idegrendszerre. A narancssárga tüdőszövet- erősítő, mirigyfrissítő. Melegít, felvidít, erősít, fokozza az étvágyat (számos étterem falát ezért festik dinnyesárgára), a szexuális vágyat, növeli az immunitást, elősegíti a koncentrációt. Nemcsak az emberekre, ha nem az állatokra is hatnak a színek. Ők egyértelműen a világosabb színeket részesítik előnyben a sötétekkel szemben. Kedvelik a sárgát, a világoszöldet, a világoskéket. A sárga szín előnyös az állatok szállításánál, amikor különleges megpróbáltatásoknak vannak kitéve. A tyúkoknál megfigyelték, hogy szorgalmasabban tojnak az esős napokon is, ha napsütésszerű sárga szín hat rájuk. A kanári pedig, amelyik szomorúan ül a kalitkájában, aranysárga színsugárzás hatására azonnal énekelni kezd. Goethe megfogalmazásában „A sárga a legnagyobb tisztaságban mindig fény- természetű és derűs, élénk, aranyló. Ezért környezetként ruhának, függönynek, tapétának való. A tapasztalat azt mutatja, hogy a sárga meleg és kellemes benyomást kelt. Ezt a felmelegítő hatást különösen egy szürke téli napon figyelhetjük meg, ha sárga üvegen keresztül szemlélődünk. A sárga üvegű napszemüveggel ezért látjuk szebben a világot. Örül a szem, a szív kitágul, a kedély felderül, meleg árad szét körülöttünk. Ha a sárgát a lakásban használjuk, akkor a hideg helyiségekben bizonyos fokig melegérzetet, a sötétekben világosságot kelt. Fényes, levegős hatása miatt szűk folyosók, lépcsőházak színezésére nagyon alkalmas. Öltözködésünkben akkor használhatjuk, ha magunkat vagy másokat szeretnénk felvidítani, illetve ha kisgyerekkel foglalkozunk, mivel a sárga a gyerekek legkedvesebb színe.
Jó választás ez a szín sportruhák esetében is, munkahelyre azonban nem való- nagy foltként ugyanis komolytalan, rikító, kissé közönséges mivolta miatt. A középkorban a sárga a prostituáltak színe volt. Ha fogyókúrázunk, ne vegyük körül magunkat narancssárgával, mert nehezebben tudunk ellenállni a kísértésnek. Nem mindenkinek áll jól a sárga, az árnyalatnyi különbségek ebben az esetben nagyon fontosak. A csontszínű világos bőrű, vöröses- szőkés- barnás hajú meleg összhatású nőknek előnyös az élénk aranysárga, a napsárga, az okkersárga, a halványnarancs és az élénk zöldessárga. A szintén világos bőrű, de őszes- vagy hamvasszőke „seszínű” barna hajú, hideg, lágy összhatású nőknek pedig a vaníliasárga, a vajszín és a halvány citromsárga ajánlható. A kreolbőrű, gyakran szeplős arcú, aranyszőke, vörös vagy barna hajú, meleg összhatású nőkön jól mutat az aranysárga, a mangó, a mustársárga, a sütőtök sárga és a narancssárga. A porcelánfehér vagy hideg bézs arcbőrű, ősz „mákostészta” vagy sötét hajú, hideg, tiszta, ellentétes összhatású nőkhöz pedig a citromsárga, a jeges sárga és az élénksárga illik. Mindezekből kiderül, hogy az élénk, meleg, ragyogó sárgákat a meleg színtípusú nők választhatják nyugodt szívvel- s ezekből hatalmas a választék-, a hűvösebb színtípusú hölgyekhez pedig a halványabb, hideg árnyalatok állnak közelebb.
Kosztümként, nadrágként, pulóverként, kabátként a sárga nagyon komolytalan, kivéve az okkersárgát és a mustársárgát. Blúzként, egészruhaként, sportruhaként és kiegészítőként már használhatóbb. A napsárga, okkersárga, sütőtök sárga és a többi meleg- sárga kiválóan társítható a földszínekkel, zöldekkel, barnákkal, khakivel, vörösekkel, míg a citromsárga, vaníliasárga és hűvösebb rokonaik jól megférnek a fehérrel, szürkével és pirossal. Befejezésül álljon itt egy kérdés, amire ki-ki választ találhat némi fejtörés után: miért éppen sárga a tengeralattjáró színe a Beatles híres filmjének betétdalában?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez