Hűtlenségre kódolva: Te is félrelépnél? Interjú Almási Kitti pszichológussal
A statisztikák szerint 85 százalékunk félrelép – A megcsalásban mindhárom félnek megvan a saját felelőssége Sokan szeretnék azt hinni, hogy velük nem történhet meg az, hogy megcsalják őket, vagy ha mégis, akkor előszeretettel gondolják, hogy fordított helyzetben sosem tették volna ezt a párjukkal.
Fontos a különböző nézőpontokat és egymást is megértenünk egy ilyen helyzetben, Almási Kitti, klinikai szakpszichológus szerint ebben is segíthet egy olyan műsor, mint a Hűtlenségem története, amelynek premierje február 6-án hétfőn 19.00-kor lesz a TLC-n.
A valóságban mennyire tudjuk megérteni a másik nézőpontját egy szerelmi háromszögben?
Alapvetően nem szoktunk azon gondolkozni, hogy mit érez a másik fél, mindenki a saját szenvedéseire koncentrál. Ez a megcsaló fél részéről a hatalmas bűntudat miatt történik, el kell tolnia magától a másik érzéseit, a szerető nézőpontját és társáét is.
Melyik félnek a legrosszabb?
A megcsalt félben van egyfajta kisebbségi érzés, a megcsalóban bűntudat, a szerető pedig szerintem egy vesztes helyzet. Ha meg is kapja, amit szeretne, egy hatalmas terhet kell végig cipelnie az új kapcsolatban. Gondoljunk csak bele, egy olyan dologra adják a fejünket, ami garantáltan nem végződhet jól. Ezt a statisztikával is alá lehet támasztani, a háromszöghelyzetekből kilépő emberek háromnegyede nem marad azzal, aki miatt kilépett az előző kapcsolatából.
Mennyien fordulnak önhöz megcsalás miatt?
A Hűtlenség ...és ami mögötte van című könyv megjelenése után megugrott azoknak a száma, akik hasonló történetekkel keresnek meg. De inkább azok a szinglik vannak túlsúlyban, akikről a terápia közben kiderül, hogy szeretői státuszban vannak. Illetve olyan párok is jelentkeznek hozzám, akik megcsalás után szeretnék rendbe hozni a kapcsolatukat. Az ő esetükben jó aránnyal működik a terápia, hiszen ők már eleve meghoztak egy döntést, azt, hogy együtt maradnak.
Hogyan lehet túljutni a megcsaláson?
A terápiás tapasztalatok alapján az a legfontosabb kérdés, hogy benne akarunk-e maradni a kapcsolatban vagy sem. Ha igen, akkor meg kell értetni a másikkal, hogy mi sarkalt minket a félrelépésre. Mindenkinek fel kell oldani magában azt a nézetet, hogy egy ilyen helyzetben van bűnös és megbocsájtó fél. Azt kell látnunk, hogy a párkapcsolat rendszere azért bomlott meg, mert valami félrecsúszott. Mindkét félnek át kell gondolnia ezt a helyzetet, mert a megcsalás leggyakrabban az elhanyagolás miatt történik, hiányzik a szex, a beszélgetés vagy a törődés. Ha vannak ilyen hiányterületek, akkor könnyen jöhet egy harmadik szereplő. A kialakult helyzetben pedig mindenkinek megvan a saját felelőssége. Mindenkinek sok fájdalmas, bűntudatot keltő dolgot kell tudatosítania és tulajdonképpen ez az, amit a Hűtlenségem története műsor is csinál.
Lehet hinni a statisztikáknak, tényleg ilyen nagy arányban lépünk félre?
A statisztika szerint 85 százalékunk megcsalja a párját, ez azt jelenti, hogy ennyien vannak azok, akik életük során egy hosszabb távú kapcsolatukban félrelépnek. Ennek az oka általánosságban az, hogy a másik nem kelti bennünk már azt az érzést, hogy értékesek vagyunk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez