Húsvét otthon: ünnepi asztal tudatosan
Aki tud, lassan egy hónapja otthon tartózkodik és kényszerűségből kevesebbet is mozog. És bár a húsvét nem a fogyókúra ideje, most még jobban oda kell figyelnünk az ünnepi ételeinkre is. Élvezzük az ünnepet és a finom falatokat, és hozzuk ki a legtöbbet az egyszerűbb, könnyebben beszerezhető alapanyagokból, de gondoljunk az egészségünkre is. Néhány szabályt betartva ehetünk desszertet is, és a hízástól vagy a túlevés okozta kellemetlen tünetektől sem kell tartanunk.
Tudatos kilengés az ünnep idején
Húsvétkor sem kell számolgatni a kalóriákat: ehetünk többet, de érdemes inkább tudatos kilengést tervezni, nem pedig bedobni a gyeplőt, és ész nélkül összezabálni mindent azzal a felkiáltással, hogy majd ünnepek után fogyózom. „Ünnepek idején persze legális a „bűnözés”, de nem árt tudni, mennyi plusz energiát viszünk be szervezetünkbe, és érdemes a kisebb „bűn” felé hajlani. Az extra mennyiség helyett a cél inkább legyen az, hogy különleges minőségű ételek kerüljenek az ünnepi asztalra, és a közös ünneplés örömére koncentráljunk – mondja el Dr. Farkas Kitti, az Alakorvoslás program alapítója. Tartsuk most is a napi háromszori étkezést, melyek között minimum 4, maximum 6 óra teljen el.
A vacsora helyett az ebéd legyen hangsúlyos
Egy tartalmasabb étkezés legyen a nap során. Húsvétkor ez hagyományosan egy kései ünnepi reggeli, amit érdemes inkább ebédként elfogyasztani, desszertet is ekkor javasolt enni. A nap fénypontja tehát az ebéd legyen. Délben a szervezetünk inzulintermelése élettanilag alacsony, így az ilyenkor elfogyasztott ételek kisebb mértékben raktározódnak. Így az ebére fogyasztott többlet nem okoz olyan kárt, mintha ugyanezt vacsorára ennénk. Dr. Farkas Kitti szerényebb, kevesebb szénhidrátot tartalmazó esti étkezést javasol, és az „igazi” húsvéti fogások ebédre ütemezését.
Most az egyszerűség idejét éljük
Fehérjében és zöldségekben gazdag húsvéti fogásokat tervezzünk. Ebédre akár sonkát, akár más sültet készítünk, kiváló köretválasztás mellé egy gazdag superfood saláta, melybe friss és konzerv zöldségek egyaránt kerülnek. És ne féljünk helyettesíteni sem, ha valami éppen nincs otthon: quinoa helyett használhatunk kölest, lime helyett citromot és a zöldfűszerekkel is játszhatunk. Készítsünk tojásos fogásokat is, szezonja van, jól eltartható és könnyen beszerezhető. Egy szépen tálalt töltött tojás az ünnepi asztal dísze lehet. Desszert pedig készíthető alakbarát változatban is. Jó választás lehet egy túrós pohárkrém, az ünnepre tekintettel tojáslikőrrel megbolondítva.
Mozgás és mértéktartás
Induljon a reggel egy könnyű testmozgással, majd fehérjében gazdag és szénhidrátban szegény reggelit fogyasszunk. Egy intenzívebb séta vagy egy rövid kocogás is megteszi, így tudjuk az előző napi esetleges kilengés hatásait is kompenzálni. "A húsvét akkor lesz örömteli, ha a mennyiség helyett a minőségre helyezzük a hangsúlyt. Attól, hogy falunk, nem leszünk boldogabbak, viszont, ha jót eszünk, az közelebb visz hozzá" – fogalmaz Dr. Farkas Kitti.
Superfood saláta
Hozzávalók (6 adag):
⦁ 300 g quinoa
⦁ 0,5 db lilahagyma
⦁ 1 db kaliforniai paprika
⦁ 1 db narancs
⦁ 1 db avokádó
⦁ 0,5 kis vörös vesebab konzerv
⦁ 0,5 kukoricakonzerv
⦁ 1 db gránátalma
⦁ 2 db lime leve
⦁ 2 gerezd fokhagyma
⦁ 3 ek citromos olíva olaj
⦁ 0,5 tk koriander
⦁ 2 tk petrezselyem
⦁ só, bors
A quinoát áztassuk be, öntsük le a levét, öblítsük át, melyhez használjunk nagyon apró lyukú szűrőt. Majd enyhén sós, kétszeres mennyiségű vízben 15-20 perc alatt főzzük meg és tegyük félre, takarjuk le több konyharuhával. A kaliforniai paprikát és hagymát, narancsot és avokádót vágjuk kockákra (avokádóból célszerű nem túl puhát használni salátákhoz), keverjük el a kukoricával és babbal. Végül keverjük hozzá a kihűlt quinoát és a gránátalma magját. A lime-ból, zúzott fokhagymából, olíva olajból és fűszerekből készítsünk páclevet és forgassuk vele össze a salátát.
Jalapeno popper töltött tojások
Hozzávalók (6 adag):
⦁ 9 tojás
⦁ 1 üveg jalapeno savanyúság (egyéb erős paprika savanyúság)
⦁ 2 evőkanál majonéz
⦁ 4 evőkanál görög joghurt
⦁ 2 evőkanál natúr krémsajt (pl.: Philadelphia light)
⦁ 100 g prágai sonka
⦁ 2 szár újhagyma
⦁ 1 marék zeller zöld
⦁ 0,5 evőkanál mustár
⦁ só, bors
A sonkát kb. fél centis kockákra vágjuk és szárazon megpirítjuk egy serpenyőben. A tojásokat hideg vízbe tesszük, majd forrástól számított 12 perc alatt keményre főzzük, megpucoljuk és ha kicsit kihűlt félbe vágjuk. A kemény sárgákat kiszedjük és egy tálban villával összetörjük. Hozzáadjuk a majonézt, joghurtot, krémsajtot, apróra vágott újhagymát. Ízesítjük sóval, borssal és egy kevés mustárral. A krémet habzsák vagy akár egy kanál segítségével a tojásfehérje felekbe adagoljuk és tetejüket megszórjuk a pirított sonkával és jalapeno karikákkal.
Túrós pohárkrém sült almával, tojáslikőrrel
Hozzávalók (6 adag):
⦁ 4 db alma
⦁ fél rúd fahéj
⦁ pár szem szegfűszeg
⦁ 1-2 ek xylit (nyírfacukor)
⦁ 0,5 db citrom héja és leve
⦁ 2-3 evőkanál tojáslikőr
A túrókrémhez:
⦁ 900 g félzsíros túró (2 zacskó)
⦁ 330 g natúr joghurt (1 nagy doboz)
⦁ 2 kupak folyékony édesítő (ízlés szerint)
⦁ 1 citrom héja és leve
Az almákat félbevágjuk, sütőpapírra tesszük, meglocsoljuk citromlével és rászórjuk a nyírfacukrot, citrom héját. Mellé tesszük a fűszereket és alufólia alatt 180 fokos sütőben 20 percig sütjük. Majd levesszük a fóliát és 5-10 perc alatt megpirítjuk. Ha kicsit kihűlt apróbb kockákra vágjuk. A túrókém hozzávalóit is elegyítjük és a poharakat félig megtöltjük (kisebb méretű pohár ajánlott), erre jön a darabolt sült alma, majd még egy réteg túrókrém. A tetejét meglocsoljuk 2-3 evőkanál tojáslikőrrel. Hűtőbe tesszük fogyasztásig.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez