Humán papillómavírus: megelőzhető-e oltással a méhnyakrák?
Méhnyak-szűrővizsgálatra mindenképp érdemes járnunk, de tehetünk-e még valamit azért, hogy minél kisebb valószínűséggel alakuljon ki nálunk méhnyakrák?
Régóta ismert, hogy a humán papilloma vírus (HPV) fertőzés és a méhnyakrák kialakulása összefügg, az elmúlt évek tudományos vizsgálatai azonban egyértelműen bizonyították, hogy a méhnyakrákos esetek több mint 95 százalékát a HPV magas kockázatú típusaival való tartós fertőzöttség okozza.
Nem arról van szó, hogy ha egyszer megfertőződtünk a vírussal, akkor meg is betegszünk, hiszen a fertőzést az immunrendszerünk legtöbbször legyőzi. De nem mindig. Probléma akkor jelentkezhet, ha azonos vírustípussal történő, hosszú időn át tartó fertőzés alakult ki a szervezetünkben.
Tehetünk-e valamit a méhnyakrák megelőzéséért azon kívül, hogy rendszeresen járunk szűrővizsgálatra, ahol a méhnyakból történő kenetvételt követően még időben, gyógyítható stádiumában felismerhető a betegség?
Esetleg a citológiai vizsgálaton túl a HPV-vel való fertőzöttségünket is kivizsgáltatjuk?
A válasz igen, a méhnyakrák megelőzésére ma már a HPV elleni védőoltások kínálnak lehetőséget. Az oltást ideális esetben a szexuális élet megkezdése előtt, 12 éves kor környékén ajánlott beadni (hiszen ekkor még nem történt fertőződés), de a védőoltás a szexuálisan aktív nők számára is javasolható: az oltás teljes védelmet nyújt azon vírustörzsek ellen, amelyekkel korábban még nem találkoztak, korábbi fertőződés esetén pedig csökkenti az újrafertőződés valószínűségét.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez