Hozzátáplálás a szoptatás után
A csecsemő számára a legegyszerűbb, leghigiénikusabb és a legjobban emészthető táplálék az anyatej. Régen , mikor még nem voltak megfelelő tápszerek, rettegtek az anyák attól, hogy nem lesz elég az anyatej és a baba számára nehezen megemészthető tehéntej hígítást kell alkalmazniuk. Ma is úgy véljük, hogy a legjobb az anyatej, legalábbis 6 hónapos korig optimális, és elegendő utána elkezdeni a vegyes táplálkozás bevezetését.
Mégis a több évtizedes tapasztalatom alapján ma már 4 hónapos, jól szopó és elegendő anyatejhez jutó babánál is javaslom a gyümölcsök kis adagú bevezetését. Ennek a legfontosabb oka az, hogy a csak anyatej ízét ismerő csecsemő gyakran nem akar elfogadni más idegen ízt, akkor sem, amikor már ez a fejlődéséhez is alapvetően nélkülözhetetlen lenne. Ezért 4 hónapos kortól a kis mennyiségű alma, őszibarack, banán vagy idényszerűen a ribizli és meggy bevezetését javaslom. Az új módszertani javaslatok egyébként is előírják a gliadin / búzaliszt/ terhelést 4-6 hónapos kor között. Ennek az a magyarázata, hogy egyre gyakrabban diagnosztizálnak felnőtteknél lisztérzékenységet, amelyet gyerekkorban nem ismertek fel, és mire kiderül a betegség, már maradandóan sérült a páciens bélnyálkahártyája. A korai terhelés azonban napvilágra hozza a genetikailag betegséget hordozó csecsemőkben a tüneteket, így időben elkezdve a diétát , egy életre szóló lisztmentes diétával teljes értékű egészséges életet élhet az egyén.
Ügyeljünk a fokozatosságra
4-6 hónapos kor között a fent említett gyümölcsök levét, majd rostjait, husát is adhatjuk kanállal a babának. Alapszabály, hogy egy nap csak egyféle új ételt adjunk, hogy felismerhessük a hasi panaszok, hasmenés vagy hányás, esetleg bőrkiütés okozóját. A másik alapszabály, hogy eleinte csak keveset adjunk és fokozatosan emeljük az adagot, mert a kevéstől enyhébb panaszai lesznek, jobban uralhatjuk a tüneteket.
A gyümölcs hozzátáplálást délelőttre tegyük, hogy az esetleges hasgörcs estére megszűnhessen, ne éjszakára tolódjanak el a szélgörcs kellemetlen tünetei. Ha nincs probléma, emelhetjük az adagot. 4-6 hónapos kor között nem kell nagy mennyiségeket adni, csak az ízek megszokása miatt kezdjük el a gyümölcsöket az anyatejes babáknál. A boltban kapható bébi desszertek általában több gyümölcsből állnak. Ennek a bevezetését csak ezután kezdjük el. Abban az esetben azonban, ha tápszeres a csecsemő, akkor 4 hónaposan lendületesen lehet kezdeni a hozzátáplálást, hogy minél kevesebb tápszert kelljen adnunk. Egy éves korig egészséges csecsemőnek is hipoallergén tápszert adunk, kis mennyiségben azért ez is tartalmaz tehéntejfehérjét, igaz előemésztett formában.
A gyümölcsök megszokása után a kora délutáni etetésnél kezdjük a főzelékek bevezetését. Az első főzelékféle a krumpli. Enyhén sós vízben megfőzzük,és ha lehet anyatejjel, ha nincs elég, akkor tápszerrel krumpli- pürét turmixolunk. A korábbi alapszabályok betartása itt is ajánlott. Ha már 10-20 gr-ot megeszik a csecsemő, akkor hozzá lehet keverni almát, banánt, külön megfőzött fejes saláta zsenge leveleket, majd sorban a többi zöldfélét. Nagyon szokták szeretni a babák a sütőtököt, mert az édes,és a cékla is kedvelt a köreikben. A cékla a vizeletet pirosra festheti megrémítve az édesanyákat. Eleinte az aznapi „menü” megmutatkozik a székletben jelezve a fejletlen emésztését a kicsinek, ez a hónapok során egyre tökéletesebbé válik. Amikor már a gyümölcs és főzelékből megeszik egy teljes adagot a kicsi, elkezdhetjük a fehérje plusz bevitelét . Általában hat hónapos kor után kerül erre sor. Sovány sajtot, túrót, csirkehúst, majd később halat / ez a bébi ételekkel egyszerűbben kivitelezhető/, csirkemájat adunk. Egy teáskanál fehérje annyi a csecsemőnek, mint nekünk felnőtteknek egy szelet hús vagy sajt.
Tojást csak 1 éves kor után
A tojás bevezetése később aktuális. Én 1 éves korban javaslom. Először a keményre főzött tojás ¼ sárgáját adjuk, majd fokozatosan emelve 1-2 hét alatt jutunk el az egész tojásig. Egy éves korig tehéntejet direktben nem adunk a benne levő magas kazein tartalom miatt, ami a tehéntej allergia kiváltója. Másfél éves korig nem ajánlottak a száraz hüvelyesekből készült ételek / szemes bab, sárga borsó, lencse / a töltött káposzta, székelykáposzta, füstölt húsok. A gomba magas cellulóz tartalma miatt 2 éves korig kerülendő.
Mindig felhívom a figyelmet az olajos magvak okozta veszélyekre. Ha a mogyorót vagy diót félrenyeli a kisgyerek, nem csak annak van nagy veszélye, hogy a főhörgőben megakadva teljes légzésleállást, agyi oxigénhiányt okozhat, hanem a kisebb morzsák elakadásánál súlyos, akár maradandó károsodás alakulhat ki a légutak nyálkahártyáján.
Gyermekeink három éves koráig ne legyen az asztalon vendégváró mogyoró,mandula vagy dió, ne egyen a gyerek mogyorós vagy mandulás csokit, hogy kivédhessük a tragédiát.
Dr. Nika Erzsébet - gyermekorvos, gyermek tüdőgyógyász allergológus, életmód tanácsadó
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez