Hozzátáplálás - Nem lóverseny
A WHO, a La Leche Liga, a Szoptatásért Magyar Egyesület is az első félévben az igény szerinti és kizárólagos szoptatást javasolja, majd a szilárd ételek fokozatos bevezetése mellett az anyatej meghatározó maradjon az étrendben az első életévben - mi is egyet értünk ezzel. Betöltött hat hónapos korban válik lassanként képessé a csecsemő a szilárd ételek megemésztésére és hasznosítására. Tápszeres csecsemőknél sem érdemes ennél korábban kezdeni a hozzátáplálást, mert az ő emésztőrendszerük sem érettebb. Cikkünkben abban segítünk mire érdemes odafigyelned, ha eljött az első falatok ideje.
A kezdetek: Hagyj a babának elég időt. A naptár és az óra görcsö figyelése helyett inkább arra koncentrálj, ami a legfontosabb, hogy figyeld a babád jelzéseit. Onnét tudhatod, hogy érett a hozzátáplálásra, hogy:
- nem löki ki a nyelvével a szájába kerülő ételt
- a szopó mozgás mellett megjelenik nála a szilárd étel elfogyasztásához szükséges száj- és nyelvmozgás
- kezével nyúl az ennivaló után, meg tudja fogni, és önállóan a szájába tudja venni
- megjelennek az első fogak
- tud már legalább segítséggel, megtámasztva ülni
Az új ételek bevezetésével mindig várj 3-4 napot. Ez nem csak az első pár zöldségre, gyümölcsre vonatkozik, függetlenül attól mennyi idős a baba és hány féle ételt eszik már, ezt érdemes mindig kivárni. Ha először kínálod egy újfajta nyersanyaggal, mindig csak pár kanálnyi mennyiséggel kezd és fokozatosan növeld a mennyiséget. Ez elég sziszifuszi dolognak tűnik, de érdemes kivárni és türelemmel lenni. Egyrészt a szervezetének szüksége van időre, amíg megszokja az új ételeket, másrészt, ha esetleg érzékenység, allergia áll fenn valamely nyersanyaggal kapcsolatban, nem kell találgatni, vajon mi okozhatja, mert egyértelmű lesz a helyzet. Az új ízeket érdemes a délelőtti órákban kínálni, ha esetleg panaszt okoz, ne az esti alvást zavarja meg.
Ne erőltesd! Vannak olyan babák is, akik kevésbé nyitottak a szilárd ételek felé és jobbára mindig csak szopiznának. Ebben az esetben sem kell kétségbe esned, idővel neki is meg fog jönni az étvágya. Felesleges tukmálni és erőszakoskodni, vagy különböző viccesebbnél-viccesebb produkciókkal elkápráztatni, a Te feladatod az, hogy biztosíts mindig lehetőséget a kóstolásra, de fogadd el, ha elutasító még az ételekkel szemben és várd ki türelemmel, amíg magától érdeklődik az ennivalók iránt - egészen biztos, hogy ez az idő is el fog jönni.
Felesleges elsietni! Hat hónapos kor körül kezd a csecsemő a felnőttek szervezetéhez hasonlóan olyan enzimeket termelni, amelyek az ételek lebontásához és a megfelelő emésztéséhez kellenek. Ha azelőtt kap szilárd táplálékot, hogy készen állna az emésztőrendszere azok lebontására, az egyrészt problémákat okozhat a baba pocakjában, másrészt a bekerült tápanyagokat nem lesz képes teljes mértékben hasznosítani. Tápszeres csecsemőknél sem érdemes ennél korábban kezdeni a hozzátáplálást, mert az ő emésztőrendszerük sem érettebb.
Már 10 hónapos és még nem evett Túró Rudit? Hát hogy lehet ez? Sokan úgy hiszik, hogy az a legjobb, ha a baba minél előbb olyan ételeket eszik, mint a felnőttek. Mi úgy gondoljuk (egyöntetűen a WHO és a La Leche Liga ajánlásával), hogy nem erény, sőt nem is előnyös a kicsinek, ha már csecsemő korában túlságosan fűszeres, sós, cukros, összetett és felnőtteknek való ételeket kap. A hozzátáplálás nem lóverseny, mindennek eljön a maga ideje! Mi arra biztatjuk az anyukákat, hogy legyenek tudatosak ebben a témában is, tájékozódjanak a megfelelő forrásokból, frissítsék az ismereteiket és gondolják meg, mikor és mivel kínálják a kicsit, hiszen az első életévek a legmeghatározóbbak nemcsak a nevelés, hanem az étkezési szokások kialakításában is. Nincs ok a szégyenkezésre, ha a 9 hónapos babánk még nem evett tejfölös csirkét, rántott húst, kolbászt, sőt! Túró Rudit és babapiskótát sem, akkor sem, ha ezt a rokonság egy része és a szomszéd néni nem pont így gondolja.
Figyelj a babára és hagyd a saját tempójában enni! A legfontosabb, hogy a baba szívesen fogadja és érdeklődéssel kóstolgassa az új állagú, ízű ételeket, amivel kínálod. Ahogy fent már említettük, ne lepődj meg azon sem, ha akár 1-2 hónapig sem fogyaszt belőle nagyobb mennyiséget. A másik, amire érdemes figyelni, hogy hagyd a saját tempójában ismerkedni az étellel. Ne az legyen a cél, hogy minél rövidebb idő alatt belapátold a szájába az ételt és/vagy minél előbb minél nagyobb mennyiséget fogyasszon el. A kicsik szívesen ízlelgetik az első falatokat, vannak érdeklődő babák, akik már az elején szeretik magukhoz ragadni a kezdeményezést, megfogni és a szájukhoz emelni a kanalat, megvizsgálni az ételt. Ez időigényesebb, és általában jóval több maszattal jár. Amikor 8-10 hónapos kor körül eljön annak az ideje, hogy kicsit darabosabb, falatkás jellegű ételekkel is megkínálhatjuk a babát, szintén elmondható, hogy több idővel és maszatolással jár, mintha gyorsan belelapátoljuk a pürét, de érdemes meghozni ezt az áldozatot és időt hagyni, mert így magabiztosan elsajátíthatja csemeténk az önálló evés tudományát, és megalapozhatjuk a jó kapcsolatát az evéssel - étkezéssel kapcsolatban.
Kiss - Dalmadi Mariann - Krediesz
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez