Hozd magad lendületbe - A tavaszi fáradtság leküzdése
Ugyan van, ahol a napokban még kerek pelyhekben esett a hó, azért éled a természet, olykor a virágzó fák illata kúszik a levegőben. Itt a tavaszi fáradtság is. Ha nem lenne elég a karantén fásultság is önmagában. Egy éve alattomosan megbújó feszültség van a mindennapjainkban. Az érzés, ami hullámokban elveszi az éltető energiát.
Ha most bólintasz olvasóként, akkor talán itt az ideje, hogy gondoskodj a testedről és lelkedről, ami megújít, feltölt, lendületbe hoz. Először állj meg egy pillanatra és képzeld el, hogy milyen az amikor itt a jó idő, megújul a természet, közben teszel-veszel, folyik a kezed alatt a munka. Olykor talán furcsállom én is, hogy ami látszólag energiát vesz el tőlem, mégis energiát termel.
Sokunkban most nem jön olyan könnyen ez a tevékeny energia. Megértem. Éppen ezért most igazán fontos, hogy tegyünk tudatosan a jóllétünkért, a tavaszi fáradtság ellen, hogy lendületbe hozzuk magunkat. Olykor az első lépés a legnehezebb, de megéri, hiszen önmagunkon segítünk vele.
Tápanyagokkal a testünk energetizálásáért
A szervezetünk elműködik ugyan feldolgozott, szénhidrátban és zsírban gazdag ételekkel is azonban nem úgy és nem olyan szinten, ahogyan erre képes lenne. Hatással van a közérzetünkre az elfogyasztott ételek minősége és mennyisége. Olykor a lelkünk éhségét is összekeverhetjük a testünkével, ami egyrészt léleknyugtató, másrészt pedig közérzet romboló hatású tud lenni.
Most tavasszal sokat segít a vas, a C-vitamin, a B-vitaminok, a magnézium és az Omega-3 zsírsavak utánpótlása, amitől energikusabbnak érezzük magunkat. Gondoskodjunk magunkról hasznos, tápanyagban gazdag feldolgozatlan élelmiszerekkel: snidling, zsázsa, édesburgonya, teljes értékű gabonák, zöld levesek (rukkola, spenót), chia mag, lenmag és a halak. Válasszunk élettel teli élénk színű zöldségeket, gyümölcsöket, amelyek nem csak a testnek, de a szemnek is élmény. Most vehetünk friss retket, rukkolát, spenótot, spárgát, céklát, de újhagymát és zellert is.
Egy színes, jól összeállított saláta gondoskodik a megfelelő energiaszintről, ellátva testünket minden hasznos tápanyaggal is. Salátázás közben pedig élvezhetjük a roppanós, színes zöldségeket vagy éppen a selymesen puha állagokat, mindezt friss illatukkal megspékelve. Salátaalapnak válasszunk sima zöldsalátát vagy jégsalátát, tegyünk hozzá rukkolát, spenótot, retket, újhagymát, sült édesburgonyát és egy adag bulgurt és lencsét. Szórjuk meg chiamaggal vagy darált lenmaggal, tegyünk hozzá pirított tökmagot, majd öntsük nyakon egy kis natúrjoghurtos-citromos vagy éppen fokhagymás öntettel. Így egy tápláló salátát kapunk, ami még főétkezésnek is megállja a helyét.
jégsaláta/saláta
marék rukkola
marék spenót
2-3 szál újhagyma
3-4 darab retek
1 sült édesburgonya
főtt bulgur
főtt (vagy konzerv) lencse (de lehet bab, szójabab is)
darált lenmag/chia mag
pirított tökmag alacsony zsírtatalmú natúr joghurt citromlével vagy fokhagymával ízesítve.
A színes, tápanyagokon kívül legalább ennyire fontos, hogy naponta igyunk meg legalább 1.5 liter vizet, hiszen ez is visszahat a közérzetünkre. A kávé helyett akár választhatunk matcha teát is, ami energetizáló és hidratál is. Az étellel nem csak a testünkre hatunk, de legalább ennyire fontos, hogy közérzetünkre, energiaszintünkre is.
Kocogjunk, fussunk a testi-lelki egyensúlyunkért
A futásnak eszméletlen hatása lehet a közérzetünkre, testünk felélénkül és nem csak a felszabaduló öröm hormonok és a megszámlálhatatlan sok pozitív élettani hatása miatt, hanem mert mentálisan is helyre tesz, kizökkent, kiszívja a stresszt, a zöldellő, virágba boruló természet adta látvány segít a jelenbe hozni, megtapasztalni testközelből a megújulását, ahogyan napról-napra bújik elő az élet. Pozitívan hat az önbizalmunkra, önértékelésünkre, hiszen minden megtett méter erőfeszítést jelent, amit mi teszünk, magunkért.
A fokozatosságot betartva hetente 3-szor érdemes legalább 30 percet kocogni, amit kezdetben érdemes sétával kombinálni. Éld át közben a természet adta szabadság érzését.
Töltsd fel a lelked is energiával
Tegyél rendet magad körül, szanálj, rendszerezz. Megújulni is úgy tudunk, ha kitessékeljük mindazt, ami már nem segít. A külső rend visszahat a belső rendre is. Tervezd meg a hetedet, igyekezz az erődet, energiádat beosztani és törekedj arra, hogy rugalmas tudja maradni a nem várt helyzetekben. Kérj segítséget másoktól, nyiss a környezeted felé. Iktass be örömszerző tevékenységet a hetedbe, amit már régen nem csináltál, vagy amiről tudod, hogy teljesen kikapcsol, feltölt. Próbálj ki új tevékenységet. Esténként gondold át és értékeld a napi erőfeszítéseidet. Ismerd el magad, ahelyett, hogy marcangolva ítélkeznél magad felett.
Menj a természetbe, relaxálj, iktass be énidőt, feküdj le időben. Engedd meg magadnak a rossz érzéseket is, fejezd ki őket, előbb túl leszel rajtuk, mintha elfojtanád őket.
Nehéz belendülni?
Fogjatok össze barátokkal és csináljátok együtt a testetek és lelketek lendületbe hozását. A fenti ajánlások közül válaszd ki először a legkönnyebbet, amit akár már ma megtehetnél és haladj szépen a nehezebbek felé. Ne feledd, sokszor elindulni a legnehezebb, aztán lendületbe jövünk. Ne feledd, ahogy a tavasz is minden évben téli álmából ébredve, képes újra és újra megújulni, úgy te is képes vagy rá.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez