Hőszigeteléssel a rezsi ellen: így spórolj a számlákon!
Az új rezsiszabályozások sokak életét nehezítik meg. A költségek emelkedése komoly kihívás, főként a régi, ezáltal jellemzően korszerűtlenebb épületekben lakók számára. A jó hír, hogy tehetünk ellene, és minimalizálhatjuk a kiadásokat. Az olcsóbb számlák egyik kulcsa a hőszigetelés. Lássuk hogyan úszhatjuk meg a rezsiszámlák drasztikus emelkedését.
Az új rezsiszabályozások
Mint ismert, az új szabályozások értelmében csak az átlagfogyasztás mértékéig marad fenn a rezsicsökkentés. Ez azt jelenti, hogy sok magyar háztartásnak kell spórolni az energiával, vagy kalkulálni az emelkedő költségekkel. Habár az elmúlt évtizedben hazánkban egyre gyakoribbak lettek a megfelelő módon szigetelt, és felújított házak, illetve lakások, az épületek többsége még mindig elavultnak nevezhető e téren. Ahhoz pedig, hogy a fogyasztás az átlagszint alatt tartható legyen, legalább BB szintű épületre lehet szükség.
Mi az a BB szintű épület?
A jelenleg érvényben lévő energetikai követelmény új lakóingatlanoknál a BB kategória, ami 100 kWh / m2 / év fogyasztási értéket jelent. A legtöbb magyar épület azonban az FF kategóriába esik, ami 200-250 kWh / m2 / éves fogyasztási szintnek felel meg.
Mi köze a hőszigetelésnek a rezsihez?
A szabályváltozások szerint az átlag feletti fogyasztást piaci áron kell fizetni, vagyis az áram és a gáz esetében is az eddigi költségek többszörösét szükséges megfizetni. A szignifikáns rezsiköltség növekedés ellen azonban felvehetjük a kesztyűt, az energiamegtakarítás egyik kulcseleme ugyenis a hőszigetelés.
A köznyelvben használt hungarocell szakszerű megnevezése az EPS (expandált polisztirol), ami egy polimerizált sztirolból készülő homlokzati hőszigetelésre használható lap. Az EPS lapok 98%-a levegő, így nagyon jó hőszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek.
Hőszigeteléssel az emelkedő rezsi ellen
Egy megfelelő vastagságú hőszigeteléssel, illetve jó nyílászárókkal akár a felére is csökkenthető az épület energiaigénye. Ezzel a fogyasztás is az átlagszint alatt maradhat, a rezsiszámla nem rúg az egekbe. Az energiaválság összességében élénkítheti a szigetelési piacot, nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában. A hatékony hőszigetelés pedig hamarosan nem extra, hanem szinte elengedhetetlen lesz minden háztartásban.
A hőszigetelésnél fontos, hogy a teljes épületet (tető, padlás, homlokzat stb.) vegyük figyelembe. Csak így, rendszerszinten érhető el az igazán hatékony eredmény, különben a ház egyes részei továbbra sem lesznek jól szigetelve, így azokon a részeken nem csökken az energiafelhasználás. Gyakori hiba például kizárólag a homlokzat szigetelése, amivel akár károkat is okozhatunk az épület szerkezetében. Továbbá nem érjük el azt az optimális fogyasztási szintet, ami egyébként lehetséges lenne.
Érdemes tehát teljes hőszigetelő rendszerben gondolkodni. Így minden elem egy gyártótól származik, és rendszerként is lesz bevizsgálva. Ezáltal a gyártó hosszabb szavatossági és jótállási időt vállal.
A leggyakrabban használt homlokzati hőszigetelő rendszerek:
- Grafitos EPS hőszigetelő rendszer
- Kőzetgyapot hőszigetelő rendszer
- EPS hőszigetelő rendszer
Mindegyik rendszernek megvannak a maga előnyei. A legelterjedtebb az EPS hőszigetelés hazánkban, így ehhez kivitelezőt is könnyebb találni.
A hőszigetelés további előnyei
A hőszigetelésnek számos egyéb előnye felsorolható a rezsiköltségek minimalizálásán túl. Ez egyfajta befektetés, ami idővel megtérül. Nő az ingatlan értéke, komfortosabb otthonra teszünk szert, és nem utolsósorban a fenntarthatóbb jövő felé is teszünk egy lépést. Csökken ugyanis a szén-dioxid és szén-monoxid kibocsátás, így egészségesebb levegőre teszünk szert, ráadásul a fosszilis energiahordozók felhasználása sem lesz olyan magas mértékű. Hőszigeteléssel összességében tehát
- csökken a fűtési- és rezsiköltség,
- javul az épület energetikai besorolása,
- értékesebbé válik az ingatlan,
- védve lesz az épület szerkezete az időjárási viszontagságoktól,
- megszűnnek a hőhidak,
- környezetbarátabbá válik a ház,
- csökken a penészedés kialakulásának lehetősége, illetve
- nyáron kellemesebb belső klímára teszünk szert.
Mennyibe fog mindez kerülni?
A hőszigetelés természetesen nem olcsó mulatság, de a hangsúlyt a hosszú távú megtérülésre kell helyezni. A teljes folyamatot pedig nem is feltétlen önerőből kell megoldani, hiszen vehetünk fel banki hitelt, vagy élhetünk az állami támogatások nyújtotta lehetőségekkel. Az energiafogyasztás csökkentése nemcsak egyéni, hanem nemzetgazdasági érdek is.
Progresszív példa lehet az olasz modell, amelynek keretében állami ösztönző rendszerekkel valóságos szigetelési láz vette kezdetét. Nem elképzelhetetlen, hogy a közeljövőben Magyarországon is további kedvezmények jönnek. Amennyiben a magyar családi házak megfelelő hőszigetelést kapnának, akkor pár hónap leforgása alatt körülbelül 1 milliárd m3 gáz lenne megtakarítható.
Képek forrása: Freepik, Pixabay
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez