Hórobogózás aszfalton – Can Am Spider F3
Többre van szükséged, mint két kerék, de nem tudod hová tedd a pluszt? Valami új élményre vágysz, mert a hagyományos motorok számodra nem jelentenek már kellő élményt? Vagy csak egyszerűen szereted a feltűnést? A megoldás a Can Am Spider F3.
Nagyon nehéz besorolni a kategóriát, ahová a Can Am Spider tartozik. Óriási bátorságra vall egy kategória megteremtése, amely eddig nem létező célcsoport számára kínál alternatívát. A felhasználási lehetőségét pedig teljes mértékben megváltoztatja, hiszen a koncepció egy másfajta vezetési stílust, illetve élményt ad.
Sokan azt mondták nekem, hogy a trike – és nyilván ehhez hasonlítható ez a jármű leginkább – a legrosszabbat egyesíti, amelyet egy motor és egy autó adni tud. Ha esik az eső, akkor megázol, ha pedig dugóban kell állni, akkor nem haladsz. Így némi negatív érzéssel ültem a Can Am Spider volánja mögé. Azt kell mondjam, hogy ennél gyorsabban nem tudtam feladni még bármilyen gondolatomat, mint ebben az esetben. A Can Am ugyanis egyáltalán nem motorkerékpár és semmiképpen nem egy autó és még csak azt sem mondható rá, hogy a kettő között van. A kanadai gyártó koncepciója teljesen egyedi és ez nem csak a különleges megjelenést, hanem a használatot is jelenti.
Ha valakinek volt már lehetősége motoros szánnal közlekedni, akkor az biztosan emlékszik ennek a járműnek a vezetési élményére. A Can Am Spder F3 pontosan ugyanezt az érzést adja. Természetesen ahol közlekedünk vele az teljesen más, azaz kevésbé csúszós, de a Spiderrel ha kellően ügyesek vagyunk, azért rá tudunk cáfolni arra, hogy az aszfalt komoly tapadást képes nyújtani a havon való közlekedéssel szemben. Nem vagyok gyakorlott Can Am-es, de azért viszonylag játszi könnyedséggel rá lehet érezni arra, hogy miként lehet a háromkerekű járgánnyal driftelni. Persze a kontroll mindig a sofőr kezében kell, hogy legyen, és ez ebben az esetben is igaz. Tehát félre értés ne essék stabilan, egyenesen is jól tud menni ez a jármű, ha azt szeretnénk.
Továbbra is problémám van a megfelelő meghatározással, hogy mi is valójában a Can Am Spider F3. Ha abból indulunk ki, hogy a közlekedési hatóságok milyen kategóriájú jogosítványt követelnek meg a vezetéséhez, akkor az 1330 köbcentis és 115 lóerős motorral ellátott járművet motornak kell, hogy hívjam. De abban teljesen biztos vagyok, hogy nagyobb problémát okoz azok számára a vezetése, akik kétkerekűhöz szoktak, mint aki egy autó volánja mögül ül át rá. Fékezni a jobb lábunkkal kell és nincs is benne kompetenciánk, hogy eldöntsük, hogy az első vagy a hátsó fékkel tegyük mindezt. A sebességváltást a bal kezünkkel végezzük a kormány mögé elhelyezett kapcsoló segítségével. Kuplung nincsen, csupán kapcsolgatnunk kell a kar segítségével. Sőt a visszafelé váltást is elvégzi a gép helyettünk, ha esetleg ez a művelet elkerüli a figyelmünket. Ezek a funkciók hihetetlenül könnyen kezelhetőek, de távolról sem hasonlítanak egy motorkerékpárhoz. Pont ezért nem értem, hogy egyébként egy önállóan álló – tehát feldőlni nem képes jármű – amelynek kezelése is tökéletesen más, mint egy motorkerékpáré miért pont motor lett és nem autó. És persze az is igaz, hogy ugyanígy el lehetett volna végezni az összehasonlítást egy autóval szemben is és hasonló eredményt kaptunk volna. Hiszen maga a kormányzás az egyértelműen a motorra hasonlít, legalábbis külső megjelenésben. Technikában viszont semmiképpen, hiszen a stabilitás, mozgatás tökéletesen más.
Tehát motorosként egy tanulási folyamaton kellett átesnem – ha ez nem is tartott sokáig -, hogy elsajátítsam azokat a mozdulatokat, ahogyan a Can Am Spidert irányítani tudom. Ezzel párhuzamosan pedig a motoros rutinból eredő mozdulatokat, beidegződésekkel kellett elhagynom.
A Can Am Spider egyébként rendkívül jól megy. 6 másodperces gyorsulása kifejezetten jó érzést okoz. Élmény, hogy az üléspozíciónak köszönhetően átölel a szél és nagyjából 130-140km/h sebességig ez nem is bántó. A Spier tömege 408kg, de annak révén, hogy a három kerék folyamatos stabilitást ad, ebből semmit nem érzünk. Fogyasztása 6-6,5 liter körül alakult a tesztelési időszak alatt.
Talán még érdemes kiemelnem a kanyarodási technikát, amely szintén nem a motoros tapasztalathoz kapcsolódik. Mivel a nyomtáv széles és nem egy nyomtávon haladnak a kerekek, lehetőségünk van a kanyar közben is korrekcióra, mint autóvezetés esetében. Illetve a jelentős tömeg miatt az úthibákra sem kell olyan mértékben koncentrálni, hiszen a felfüggesztés és a futómű sokkal jobban elnyelik ezeket a problémákat.
Akárhogyan is érvelek a jogosítvány igénye miatt a Can Am Spider egy motorkerékpár, így a versenytársai is ebből a körből érkeznének, ha lennének. Pontosan ezért nehéz elmondani, hogy olcsó vagy drága-e a Can Am Spider F3. 13 millió forint körüli vételára miatt az előbbi biztosan nem, de ha egy Honda Gold Winggel, vagy egy HD Road Glide-al, netalán egy BMW R18 Transconti-val hasonlítom össze, amelyek szintén nem arról híresek, hogy kocsisorok között szlalomoznak, hiába van csak 2 kerekük, akkor azt kell mondjam, hogy reális az árképzés.
Annyi viszont biztos, hogy kizárólag a Can Am Spider képes motoros hószán vezetési élményt adni aszfalton és ettől nagyon egyedivé válik, ráadásul elképesztő jól is néz ki.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez