Hogyan tudod megállapítani valakiről, hogy magas intelligenciával rendelkezik?
Manapság bárkit képesek vagyunk az intelligens jelzővel illetni, és ugyanilyen gyorsasággal vagyunk hajlandóak megvonni ezt a dicséretet. Pedig ez nem egy olyan dolog, ami jön és megy, vagy amelynek szubjektív ismérvei lennének. Mindössze néhány jelentéktelennek tűnő, ám annál fontosabb jelre kell figyelnünk, hogy meg tudjuk állapítani valakiről, hogy mennyire intelligens.
#1 Képes tanulni a hibákból - ráadásul nem feltétlenül kell a saját bokáját megütnie ahhoz, hogy ezt megtegye, hanem képes arra, hogy a mások által elkövetett hibákból tanuljon, és az ezekből levont következtetéseknek megfelelően cselekedjen a jövőben. Nem arról van szó, hogy sosem hibázik, azonban nem nagyon követi el ugyanazt a hibát kétszer!
#2 Szórakoztatja az olvasás - nem azért olvas, mert kötelező, vagy mert ezt követeli meg tőle a társadalom, hanem azért, mert szereti a kikapcsolódásnak ezt a formáját. És mivel ez nem csupán egy szórakoztató tevékenység, hanem javítja a memóriát, szélesíti a látókört, gyarapítja a szókincset és a kommunikációs képességeket, ezért joggal feltételezhetjük, hogy aki többet olvas, az intelligensebb is.
#3 Bárkivel tud vitatkozni - na nem veszekedni! Vitatkozni, tehát fel tud hozni pro és kontra érveket, meg tudja védeni az igazát, de nem úgy, hogy a földbe döngöli a másikat. Egyszerűen csak összeszedetten meg tudja fogalmazni a véleményét, azonban arra is hajlandó, hogy elfogadja és megfogadja mindazt, amit mások mondanak.
#4 Gondolkodik, mielőtt beszél - ezért nem is kotyog ki dolgokat, és nem hozza magát kínos helyzetbe totál feleslegesen. Nem cselekszik indulatból, nem bánt meg feleslegesen másokat, így nem is kell utólag azon rágódnia, hogy "mi lett volna, ha..."
#5 Nem foglalkozik mások véleményével - ugyanis tisztában van a saját képességeivel és értékeivel, és nem mások véleménye alapján akarja megítélni saját magát. Elfogadja a kritikát, azonban nem esik tőle kétségbe, nem fog változtatni az önbecsülésén, és nem is szorong folyamatosan amiatt, hogy mi lehet mások véleménye arról, amit éppen csinál.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez