Hogyan tervezz meg egy utat Jordániába
Jordánia az elmúlt évek egyik kiemelkedő utazási élményévé vált számomra. Ebben a bejegyzésben szeretnék néhány praktikus tanácsot adni és egy rövid kis útiterv-vázlatot is bemutatni.
ez az útiterv vázlat azért lesz rövid, mert az egyik dolog, amit el szeretnék mondani Jordániával kapcsolatban, hogy rettentő drága hely. Na most ezzel abszolút nem elriasztani szeretnélek, mert amint láthatod, én sem vártam addig, míg multimilliomos lettem, de ettől még tény, hogy ez a legdrágább országok egyike volt, ahol megfordultam az utóbbi években. Bár az nyilván nem egy reklámozandó hozzáállás, hogy “na tudjuk le, ami érdekel, amilyen gyorsan csak lehet”, szóval egy ilyen mondatért persze megkapja az ember, hogy mennyire nem elmélyült, felszínes utazási élményre tett szert, de gyerekek, let’s keep it real. Nekem most egyszerűen ennyi fért bele, négy és fél nap alatt a gatyám ráment Jordániára, de ettől függetlenül olyan élményeket adott, hogy egyáltalán nem bántam meg a dolgot, és azért mentségemre legyen mondva, nem egy hatalmas országról beszélünk, szóval én például rövid idő alatt is meg tudtam nézni végül majdnem mindent, ami igazán érdekelt (és ami végül kimaradt, az is belefért volna az eredeti terveim szerint, ha nincs egy váratlan probléma a cukrommal).
Na és akkor.
Érkezés, Amman. A nemzetközi utazó legvalószínűbb, hogy Amman repterére fog érkezni, ahogy jómagam is, de amúgy az ország sok nevezetességéhez, például a petrai romokhoz és Wadi Rumhoz a déli fekvésű kikötőváros, Aqaba reptere van közelebb. Amman alapvetően nem bővelkedik turistás nevezetességek tömkelegében, de olyan szempontból egy jó élmény lehet, hogyha az ember még nem sokat jött-ment a Közel-Keleten, akkor például Jordánia egy különösen biztonságos, békés, stabil ország, és Amman jó kezdőpontot jelenthet ehhez a kultúrkörhöz szerintem. A belépéshez szükséges vízum felvehető a határon, 40 JOD-ért (ez volt 2017 februárjában, de aktualitásokért, a vízum és a nemzetközi, illetve belpolitikai helyzet kapcsán is, mindig csekkold a Konzuli Szolgálat honlapját).
Holt-tenger. Ammanból vagy a reptérről indulva az első, külföldi látogatók többsége számára legérdekesebb megállót a Holt-tenger környéke, avagy a Föld legmélyebb szárazföldi pontja jelenti. A tó magas só koncentrációja miatt semmilyen magasabb rendű élőlény nem él meg benne, és annyira sűrű a vize, hogy az emberi test lebeg rajta. Ez nagyon mókás jelenség valóban, és életreszóló emlék volt nekem. Itt én két éjszakát töltöttem, ami talán kicsit sok is volt, a sós vízben nem lehet órákig fürdeni, maga a tó partvonala pedig igen kopár (bár gyönyörű látvány), tehát nincs ezernyi tennivaló. Innen indultam tovább a petrai romok felé, és ezzel kapcsolatban muszáj kiemelnem, hogy maga az út, a Holt-tenger és Petra között, egészen elképesztően gyönyörű volt. Ha teheted, érdemes kocsival nekivágni egy nagyobb csoportos, buszos út helyett, hogy meg tudj állni, amikor csak szeretnél, mert a random jordán tájak – ELKÉPESZTŐEK!!!
Petra. A Holt-tengertől induló kis roadtrip után a délutáni órákban értem Wadi Musába, ahol a Seven Wonders Hotelben szálltam meg, ezt azért említem meg így név szerint, mert rettenetesen segítőkész volt a személyzet, mikor egy reggeli hipoglikémia (veszélyesen leesette a vércukrom) miatt segítségre szorultam. A városkában is tudtam kicsit sétálni és csak úgy nézelődni, aztán indultam az első estémen, hogy megnézzem a híres petrai romokat esti gyertyafényes kivilágításban. Ez csak a hét bizonyos napjain megtekinthető esemény, méghozzá hétfőn, szerdán és csütörtökön (hivatalos honlap ITT). Jegyeket a helyszínen, a Petra Visitor Center bejáratánál tudsz venni, este fél 9-től fél 11-ig tart a dolog, és ez szintén egy életreszóló “wow-faktoros” élmény volt nekem, és mindenkinek nagyon ajánlom, hogy alakítsa úgy az útiterveit, hogy ebben a csodában része lehessen. A következő teljes napomat ismét Petrában töltöttem, hogy nappal is felfedezzem a romokat. Bár a cikkben szereplő fotón a legismertebb romot, a “The Treasury“-t láthatjátok, de Petra ANNYIVAL TÖBB, mint ez az egyetlen nevezetesség. Olyan kanyonok, túravonalak, egyéb romok vannak itt, annyi mindenből tevődik össze ez az angolul “Rose City“-nek becézett romváros, hogy azt elmondani sem tudom, egy teljes nap egészen biztosan kell ide, hogy kicsit többet láss a helyből.
Wadi Rum. Egy teljes napot szántam arra is, hogy Wadi Musából egy csoportos, autós kirándulás keretében elutazzak a hihetetlen bombasztikus gyönyörűszép Wadi Rum sivatagba, amely tényleg olyan, mintha az ember legalábbis egy másik bolygóra csöppent volna, azonban sajnos ez a rosszullétem reggele volt, így a kirándulást törölnöm kellett. Emiatt még mindenképp visszatérnék Jordániába. Ha erre jársz, akárcsak Petra kapcsán, Wadi Musa ahhoz is jó bázis, hogy Wadi Rumot meglátogasd, egy csomó szervezett kirándulás indul ide minden nap.
Az utolsó napomon pedig kocsival utaztam Wadi Musából Amman repterére, ahonnan Egyiptomba repültem tovább. Mivel Jordánia tényleg nem egy nagy méretű ország, ezért az utazgatás tempóban nem túl hosszadalmas vagy nehézkes, így én tényleg úgy érzem, hogy bár egy-két extra nap jól jött volna még a rosszullétem fényében, de 4-5 nap alatt igazából a legérdekesebb részei az országnak könnyen megtekinthetők. Utólag azt szervezném másképp, hogy a Holt-tengernél egy pár órás kis megálló vagy fél napos kitérő elegendő lett volna szerintem, és aztán előbb mennék tovább Wadi Musa felé, hogy ott egy picit több időm legyen.
Transzport szempontjából az alábbi úriembert ajánlanám, ha kocsival utazgatnál az országban, de Te magad nem vezetsz/nem bérelnél kocsit: PROFIL. Az ő elérhetőségét egy barátnőm adta meg, gyakran szerveznek a kis családi vállalkozásával rövid, 2-3 napos jordán túrákat Emirates-es és Etihados légiutaskísérőknek, akik a szabadnapjaikon a közel-keleti térséget felfedezve Jordániába utaznak. Az árak hajmeresztőek lesznek, készülj fel (mint Jordániában minden), de egy megbízható társaságról van szó. A tömegközlekedés, mint olyan, szinte nem létező fogalom, gyakran a turisztikai szempontból legérdekesebb helyekhez sem lehet ily módon eljutni, úgyhogy mindenképpen kocsibérléssel vagy egy ilyen társasághoz befizetve jársz a legjobban szerintem.
Fanni blogját ITT tudod követni. Valamint az instagramon ITT!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez