Hogyan tehetjük elviselhetőbbé az életet asztmával?
Valószínűleg mindannyian ismerünk valakit, aki asztmában szenved. De mennyit tudunk róla valójában? Például, tudtad, hogy tíz másodpercenként valaki az országban potenciális életveszélyben van az asztmás rohama miatt?
A szakemberek úgy vélik, hogy ennek oka lehet az alapgondozásból kimaradó betegek, valamint a betegség súlyosságának tudatossága.
Feltárjuk az asztma tüneteinek okait, komplikációit és a legjobb módszereket:
Az asztma okai:
Az asztmát a hörgők gyulladása okozza (azok a kis csövek, amelyek levegőt szállítanak a tüdőbe és ki). Amikor valamivel érintkezik, amely irritálja a tüdőt - triggerként ismert -, a légutak beszűkülnek, a körülötte lévő izmok meghúzódnak, és növekszik a nyálkatermelés.
Nem vagyunk teljesen tisztában azzal, hogy miért alakul ki az asztma, bár valószínű, hogy akkor fordul elő, ha családi ágon öröklődik. Ne feledd, hogy ez nem csupán gyermekkori rendellenesség - az asztma bármilyen életkorban kialakulhat, még idős embereknél is.
A tünetek enyhék és súlyos is lehetnek, ám vannak figyelmeztető jelek, mint például a sípoló hang légzéskor, a légszomj, feszes mellkas, és rendszeres köhögéshez. Ezek a tünetek súlyosbodhatnak éjszaka vagy kora reggel. Ha úgy gondolod, hogy asztmás tüneteid vannak, haladéktalanul fordulj orvoshoz.
Egyéb dolgok is kiválthatják az asztmát, ideértve:
- Házpor atkák
- Állati prémek
- Pollen
- Cigaretta füst
- Vírusos fertőzések
- Környezetszennyezés
Az asztmás tünetetek enyhítésének legjobb módjai:
- Kezeld a triggereket
A szennyezés problémát jelenthet az asztmások számára. „A szennyező anyagok, például a por, a korom, a dízelolaj és a forgalomból származó füstök irritálják a légutakat és tüneteket váltanak ki” - mondja a gyógyszerész. "Mielőtt elhagynád a lakást, ellenőrizd a szennyezettségi szintet, és kerüld el a forgalmas autópálya-kereszteződéseket, autóbusz-megállókat és parkolókat."
- Próbálj ki inhalátorokat
Gyakran nehezen veszed a levegőt? Próbáld ki az inhalátorokat, melyek gyógyszertárakban is kaphatóak, és rendkívül nagy segítséggel lehetnek az asztmás megbetegedésekben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez