Hogyan találj belső nyugalmat krízishelyzetben is
A karantén olyan az elméd számára, mintha egy üres, fehér szobában ülnél, ahol nincs óra. Fogalmad sincs, mi zajlik a külvilágban. Nem tudod, meddig kell még ott ülnöd, vagy hogy mióta vagy már ott. Csak ott vagy, és vársz. Próbálod elfoglalni magad, de a mobilodon kívül nincs mivel.
A karantén fogságába ejtett elme külső ingerek hiányában gyakran elkalandozik. Meglátsz valamit a közösségi médiában, és elindul egy belső párbeszéd. Mire észbe kapsz, már komplett összeesküvés-elméletekkel van tele a fejed és úgy érzed, téged senki sem ért meg. Van azonban egy roppant egyszerű módszer, mellyel véget vethetsz az önsanyargatásnak, ez pedig a jógában is használt tudatos meditálás, a mindfulness.
Egy krízis- vagy konfliktushelyzetben, mint amilyen a koronavírus által megkövetelt karantén is, megemelkedik a testben a stresszhormon. Ezek az érzelmeinkre is hatással vannak; azokat negatív irányba tolják el. Egy nehéz vagy váratlan élethelyzetben ezért vagyunk hajlamosabbak negatívabban látni a dolgokat. Ebben az állapotban nagyon nehéz elválasztani a valós érzéseket azoktól, melyeket csak az elméd gonosz játéka keltett életre.
Fontos azonban tudni, hogy bármennyire is valós tüneteket produkálnak, ezek az érzések mégsem mindig megalapozottak. Amikor a stresszhormonok hatására megszületik bennünk egy negatív érzés, mint amilyen a harag, a szomorúság vagy a szorongás, elkezdjünk táplálni azt különféle gondolatokkal. Hányszor volt már, hogy egy vitát követően újra és újrajátszottad magadban a jelenetet, újabb és újabb frappáns válaszokat és lehetséges kimeneteleket kiötölve? Ezek azok a gondolatok, melyek életben tartanak és táplálnak egy érzelmet.
Minél többet gondolkodsz egy ilyen negatív érzelmen, minél jobban táplálod azt, az annál nagyobb lendületet fog kapni, és annál nehezebb is leállni vele. Hacsak nincs egy külső személy, aki felrázna a valóságba, mániákus méreteket ölthet elmédben a kreálmány. A gyötrő gondolatok egyre mélyebbre hatolnak, és egyre jobban beleivódnak a lelkedbe. Amikor érzed, hogy felemésztenek a rossz érzések, állj meg másfél percre, és engedd el őket.
Neurológiai kutatások igazolták, hogy mindössze 90 másodpercre van szükség ahhoz, hogy egy felbukkanó negatív érzelmet el tudjunk engedni. A romboló hatású érzelem első megjelenését követő másfél perces időablak kritikus fontosságú. Ha ekkor leállítod a gondolatok áramlását az érzelem felé, azzal tudatosan nem fogadod el ezt az érzelmet, nem erősíted azt tovább. Ez a mindfulness, a tudatosság valódi ereje.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez