Hogyan segítenek minket az álmaink?
Elmosogattam, az utolsó tányér is tiszta. Letettem, majd hagytam, hogy megcsókoljon. Nem emlékszem az arcára. Lehet nem is volt?
Az érzés mindenesetre visszatért a mosogatás befejeztével. Álmodtam az arc nélküli ideámmal, nem is először. Ő volt a visszatérő alak. De lehet a kérdezősködésig el sem jutok, mert könnyelműen legyintek visszatérő álmomra, hiszen ez nem a valóság, puszta képzelgések zagyva egyvelege. Kár volna degradálni az álmokat, mert mindennapjaid igazán fontos és építő jellegű részét képezik.
Milyen gyakran emlékszel az álmaidra? Sokan mondják, hogy ők nem szoktak álmodni. Ez nem így van, mindenki álmodik, csupán nem mindenki emlékszik rá. Ez nem különleges képesség, vagy fantázia kérdése, akkor emlékszel az álmaidra, ha „jó” alvásszakaszban ébredtél fel. Az alváskutatók megkülönböztetik a REM (rapid eye movement) és a NREM (non-rapid eye movement) szakaszokat. A REM szakaszban igen erős az agyi aktivitás, a szemmozgás is szabálytalan és gyors, ekkor álmodunk. Egy 90-120 perces alvási ciklusban 4 NREM és 1 REM szakaszt különböztetünk meg, ellenben csak akkor emlékszel az álmokra, ha a REM szakaszban ébredtél fel. Ez a titok nyitja, ne keseredj el, semmi gond nincs azzal, ha nem emlékszel, tudományos magyarázat van rá. Viszont, ha tudatosan szeretnél foglalkozni az álmokkal, segíthetsz pár trükkel.
Az álmok szimbólumrendszere: Pszichológiai és ezoterikus szempontból is nagyon fontosak az álmok. Mondják, hogy a tudatalatti dolgozik ilyenkor, minden elfojtott vágy, akarat ilyenkor megjelenik és magában az álomban manifesztálódik, ezért érdemes odafigyelni, hogy milyen képekre, érzésekre, szimbólumokra emlékszel. Természetesen ez kicsit lesarkított megfogalmazás, mert attól, hogy rémálmod van, és esetleg gyilkolsz benne, attól nem következtethetsz arra, hogy benned elnyomott agresszió van. Ügyesen ki kell bontani ezeket a jeleket, vagy önmagad képezve, vagy szakemberrel. Lehet, hogy azt jelenti, hogy rosszul érzed magad a kapcsolatodban, vagy a munkahelyeden, és nem tudsz kilépni a mókuskerékből. Érdekes az álmok szimbólumrendszere: számos álmoskönyvet ismerünk, ahol tárgyakhoz, érzésekhez, cselekedetekhez egy fix jelentést kapcsolnak. Ez a kollektív szimbólumrendszer, de pszichológiai szempontból annyira nem mérvadó, hiszen leginkább néprajzi, kulturális tekintetben érdekes, hogy, mondjuk egy európai, vagy egy dél-amerikai embernek mit jelent a tűz szimbóluma. Neked a személyes szimbólumrendszer a fontos, hogy miért repülsz sokat, hogy miért nem látod esetleg személyes kisfilmed szereplőinek arcát.
Valóságból álom: A mindennapjaid, az emlékeid, a tudat alatt raktározott éned is hozzátesznek az álmokhoz, sőt, akár hiszed, akár nem, a természeti hatások is. Ha például csendes környéken laksz, és valakinél ott alszol egy zajosabb helyen, meg van rá az esély, hogy a hangok hatására te is valami hangosat álmodsz majd (vonatos utazás, gyárak stb.). Ugyan így, ha rossz napod volt, és a munkahelyeden sikertelen voltál, lehet, hogy az álmodban is visszatér majd az érzés. De nem csak a múlton rágódsz a REM szakaszban, természetesen a jövő is megjelenhet. A legegyszerűbb példa: iskolás korodban biztos sokszor volt olyan, hogy nem készültél fel rendesen egy dolgozatra, és úgy feküdtél le, hogy tudtad, csak a szerencsén múlik, milyen kérdéseket kapsz majd. Ekkor sokszor gyötört furcsa álom, amelyben éppen leégeted magad a tanár előtt, elkéstél a dolgozatról, vagy megbuktattak. Ugyanis a kételyeid és félelmeid is megjelentek az álomban.
Irányítsd, jegyezd meg, épülj belőle: Ugye olyan is megesett már veled, hogy szuper jót álmodtál, és félig-meddig felébredtél, aztán simán tudtad irányítani a cselekményeket? Nos, ilyenkor csak te gondolod, hogy félálomban vagy, nagyon is a REM szakaszodat éled át. Nagyon jó érzés ez, viszont azt tudnod kell, hogy ilyenkor a tudatoddal irányítod a „filmet”, és mivel emlékezni fogsz rá, sokat is tanulhatsz belőle. Miért tetted pont úgy? Miért választottad azt a lehetőséget? Érdekes utazás ez!
Fontos, hogy, ha érdekel a téma és szeretnél fejlődni az álmaid segítségével, akkor tegyél meg pár dolgot ennek érdekében. Ha egy fontos kérdésre keresed a választ, koncentrálj rá, mielőtt álomba szenderülnél. Ne foglalkozz a másnapi teendőkkel, problémákkal, fókuszálj arra, ami érdekel, amit meg szeretnél élni. Reggel kicsit állítsd előbbre az ébresztőt, hogy legyen időd lustálkodni kicsit: nem kell azonnal kipattanni az ágyból, pár percig ízlelgesd az álmaidat. Persze, lehet, hogy csak nap közben fog beugrani jópár részlet, de reggel is foglalkozz ezzel. Az álomnapló írása is sokat segíthet! Telefonodba, vagy egy füzetbe jegyezd le az érzéseket, képeket. Később átolvasva érdekes dolgokat figyelhetsz meg: ismétlődéseket, újra-újra felbukkanó érzéseket, embereket. Csodás utazás ez, és sokat segít a mindennapjaid feldolgozásában, megoldásában is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez